Przebarwienia na jedynkach
0
(0)

Przebarwienia na jedynkach to dla wielu pacjentów poważny problem kosmetyczny, którego chcą się pozbyć. Wpływ na powstawanie przebarwień na zębach z żywą i martwą miazgą ma naprawdę wiele czynników zarówno wewnątrzustrojowych, jak i zewnątrzustrojowych.

Dlaczego mam przebarwienia na zębach?

Przebarwienia na zębach są skutkiem odkładania się barwników przylegających do zęba (czynnik zewnątrzustrojowy). Za czynniki wewnątrzustrojowe przyjmuje się natomiast cząsteczki barwników, które są obecne w zębie, związane z przyjmowaniem niektórych leków lub z powodu schorzeń układowych. Przebarwienia na jedynkach mogą dotyczyć zarówno zębów mlecznych, jak i stałych, a dolegliwość może obejmować jeden ząb lub grupę zębów. Co ważne przebarwienia mogą mieć kolor bardzo jasny (kredobiały), ale także czarny. Kolor przebarwień i ich rozmieszczenie jest w głównej mierze odpowiedzią na pytanie o przyczynę występowania przebarwień.

Uznaje się, że przebarwienia na jedynkach z żywą miazgą związane są z wrodzonymi wadami szkliwa lub przyjmowaniem preparatów, np. tetracyklin w okresie kształtowania się zębów. Warto wspomnieć, iż efekty wybielania zębów z żywą miazgą są znacznie mniejsze niż tych leczonych kanałowo. Stomatolodzy zgodnie twierdzą, że przebarwienie na zębie z żywą miazgą można usunąć tylko jeśli dotyczy ono szkliwa.
Przebarwienia na zębach z martwą miazgą przeważnie spowodowane są zgorzelą miazgi. Rzadko, lecz zdarza się, iż przebarwienia są skutkiem stosowanych w leczeniu kanałowym preparatów lub materiałów wypełniających kanał korzeniowy. Wybielanie takich zębów jest oczywiście możliwe, lecz nie mogą to być zęby osłabione wypełnieniami, a ponadto takie zęby muszą być skontrolowane radiologicznie.

Leczenie przebarwień

Z przebarwieniami walczy się przede wszystkim wybielając zęby. W procesie wybielania stosuje się nadtlenek mocznika. W kuracjach wykonywanych w warunkach domowych wykorzystuje się specjalny żel o około 15% udziału nadtlenku mocznika w składzie, który łącząc się z wodą uwalnia rodniki tlenowe eliminujące przebarwienia i dające efekt wybielenia zęba. Inne preparaty stosowane do wybielania zębów mogą mieć w składzie nawet 30% nadtlenku wodoru. W takim wypadku jednak należy ostrożnie stosować wszelkie preparaty, gdyż roztwory mogą prowadzić do poparzenia tkanek.
W leczeniu przebarwień można wyróżnić następujące techniki:

  • wybielanie zewnętrzne – obejmuje paski wybielające, wybielanie za pomocą światła, technikę mikroabrazji i wybielania nakładkowego,
  • wybielanie wewnętrzne – obejmuje technikę Walking Bleaching oraz wybielanie za pomocą ciepła i światła (termokatalityczne).

Technika mikroabrazji polega na stosowaniu pasty ze środkiem ściernym. Technika nakładkowa natomiast rozjaśnia przebarwione zęby. Warto wiedzieć, iż wybielanie nie może być stosowane na zębach objętych próchnicą.

Zapobieganie przebarwieniom

Przebarwieniom można zapobiegać poprzez zredukowanie ilości produktów w diecie, które powodują tego typu problem na zębach. Warto pamiętać także o tym, by po zjedzeniu lub wypiciu produktu barwiącego zęby, koniecznie je umyć. Oprócz szczotkowania zębów można również używać nici dentystycznych, gdyż płytka nazębna gromadząca się między zębami zwiększa ryzyko wystąpienia przebarwień.

Przebarwienia są coraz częstszym problemem, z jakim borykają się pacjenci gabinetów stomatologicznych. Niestety coraz więcej produktów na półkach sklepowych może powodować przebarwienia, więc warto kontrolować je w swojej diecie.

Czy ten artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by ocenić artykuł.

Średnia ocena 0 / 5. Licznik głosów: 0

Brak ocen. Bądź pierwszy!