Lakierowanie zębów mlecznych
0
(0)

Zęby u dzieci podlegają ciągłym metamorfozom. Mleczne zęby stopniowo wypadają, by można było je zastąpić zębami stałymi. Proces ten nazywa się wyrzynaniem i trwa od 1,5 roku do maksimum 2 lat. W jego trakcie konieczne jest zapewnienie uzębieniu malucha specjalnej ochrony. Mowa tu oczywiście o lakowaniu zębów, które zamiennie nazywane jest lakierowaniem.

Po co się je wykonuje?

Lakierowanie zębów mlecznych wykonuje się w celu ich zabezpieczenia przed działaniem bakterii. Demineralizacja w przypadku mleczaków postępuje bardzo szybko, w związku z czym konieczne jest ich odpowiednie zabezpieczenie. Wykorzystuje się do tego celu specjalny lakier zabezpieczający, który wypełnia luki w powierzchni zębów, utrudniając tym samym namnażanie się wewnątrz nich bakterii. Co prawda można spotkać się z wieloma opiniami, wedle których lakowanie mleczaków nie ma sensu, ale wynikają one raczej z kompletnej niewiedzy dotyczącej procesu wzrostu zębów. Trzeba bowiem pamiętać, że nawet uszkodzone zęby mleczne mogą niekorzystnie wpłynąć na kondycję zębów stałych, które wyrosną w ich miejscu.

Lakierowanie zębów u dzieci – wskazania

Zwykle proces lakierowania zębów dotyczy dzieci. Rodzice często pytają, czy zabieg ten jest całkowicie bezpieczny dla ich pociech. Trzeba bowiem pamiętać, że poddaje się mu maluchy w wieku zaledwie kilku lat. Należy jednak z całą stanowczością podkreślić, że lakierowanie zębów mlecznych (jak i stałych) jest w pełni bezpieczne dla zdrowia malucha. Owszem, działanie samego lakieru szczelinowego jest dla organizmu dziecka w pełni neutralne, ale długotrwałe korzyści wynikające z jego zastosowania są wręcz nieocenione. Nie wszyscy wiedzą, że lakierowanie nawet w tak młodym wieku, może znacząco wyeliminować większość problemów z zębami, które są tożsame nawet dla wieku nastoletniego.

Lakierowanie zębów mlecznych

Co jeszcze warto wiedzieć na temat zabiegu lakowania uzębienia mlecznego? Po pierwsze, proces ten nie jest w żadnym stopniu inwazyjny. Samo lakowanie dziecięcych zębów nie wywołuje dyskomfortu u malucha, co ma istotne znaczenie w kontekście pracy z dzieckiem. Dzięki zastosowaniu lakieru powierzchnia zębów jest znacznie bardziej odporna na działanie niektórych bakterii i innych mikroorganizmów, a także kwasów. Oznacza to, że struktura uzębienia ulega znacznie wolniejszej destrukcji. Co ważne, nawet lakowane zęby muszą być poddane odpowiednim procesom pielęgnacyjnym. Co prawda tuż po zakończeniu lakowania można na 1 – 2 dni zaprzestać intensywnego szczotkowania zębów, ale po upływie tego czasu należy do tej czynności wrócić. W przeciwnym razie skutki lakierowania zostaną w perspektywie długoterminowej zaprzepaszczone. A trzeba pamiętać, że lakowanie pojedynczego zęba u dziecka to koszt rzędu od 30 do 60 złotych.

Podsumowując, lakierowanie zębów u dzieci to proces całkowicie neutralny dla ich zdrowia. Niemniej jeśli już podjęło się decyzję o lakierowaniu, to nie można zapominać o konieczności ciągłej pielęgnacji zabezpieczonego uzębienia. O tym jak to zrobić, poinformuje pacjenta stomatolog.

Czy ten artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by ocenić artykuł.

Średnia ocena 0 / 5. Licznik głosów: 0

Brak ocen. Bądź pierwszy!