Irygator dentystyczny – do czego służy?
0
(0)

Od pewnego czasu na popularności zyskał irygator dentystyczny. Niektórzy nie wyobrażają sobie codziennej higieny bez tego urządzenia. Nic dziwnego, wykorzystując strumień wody można wyczyścić trudnodostępne miejsce w uzębieniu. To lepsze niż nici dentystyczne! Z niniejszego artykułu dowiesz się, czym jest irygator dentystyczny, jakie ma zastosowanie i jakie są jego wady oraz zalety.

Irygator dentystyczny – co to?

To urządzenie, które pozwala na dokładne wyczyszczenie przestrzeni między zębami. Urządzenie wykorzystuje ciśnienie i strumień zwykłej wody, który wypłukuje resztki jedzenia, osad, bakterie i płytkę nazębną. Irygator dentystyczny do czego służy? Strumień wody wydobywa się z dyszy, więc łatwo można skierować go w konkretne miejsce – poniżej linii dziąseł, w kieszonki zębów dostając się do najbardziej trudnodostępnych miejsc. Irygator może mieć różne końcówki i z dokładnością i precyzją wyczyści całą jamę ustną.

Na rynku dostępny jest irygator stacjonarny (zazwyczaj ma bazę i zbiornik na wodę, a także jest podłączony stale do sieci) oraz irygator bezprzewodowy (to niewielkie przenośne urządzenie zasilane baterią lub akumulatorem). Koszt irygatora dentystycznego wynosi od 300 zł do 1 000zł – zależnie od marki, modelu i jego funkcji.

Irygator dentystyczny – zastosowanie

Stomatolodzy zalecają użycie irygatora szczególnie osobom cierpiącym na paradontozę, stany zapalne dziąseł oraz osobom, którym szybko odkłada się kamień nazębny. Regularne korzystanie z irygatora zapobiega powstaniu próchnicy, wspomaga leczenie chorób przyzębia, a także zapobiega powstaniu chorobom dziąseł. Osoby, które noszą aparat ortodontyczny, mają korony i mosty powinny wyposażyć się w irygator dentystyczny, który pomoże im dbać o codzienną higienę jamy ustnej. Z irygatora dentystycznego można korzystać codziennie, a najlepiej rano i wieczorem przed tradycyjnym szczotkowaniem zębów. Z irygatora można skorzystać także po każdym spożyciu posiłku, gdyż urządzenie to jest bardzo bezpieczne. Należy podkreślić, że z tego urządzenia mogą korzystać także dzieci. Trzeba jeszcze pamiętać, że irygator służy płukaniu zębów, a więc nie można nim zastąpić codziennego szczotkowania.

Irygator dentystyczny – wady i zalety

Główną zaletą jest dotarcie do miejsc poniżej linii dziąseł – co w przypadku zwykłych nici dentystycznych jest niemożliwe. Można zmienić moc ciśnienia, więc z irygatora mogą korzystać osoby posiadające wrażliwe dziąsła i zęby. Badania naukowe potwierdzają, że używanie irygatora dentystycznego przyczynia się do zmniejszenia krwawienia z dziąseł oraz chorób dziąseł. Do zalet należy także działanie zapobiegające powstawaniu próchnicy przez dokładne usuwanie bakterii i płytki nazębnej. Wskazać także trzeba na świeży oddech poprzez usuwanie beztlenowych bakterii, które powodują przykry zapach z ust. Do zalet należy także całkowite bezpieczeństwo oraz łatwa obsługa urządzenia. Należy podkreślić, że jeśli irygator dentystyczny jest stosowany zgodnie z zaleceniami producenta to nie ma możliwości wystąpienia działań niepożądanych (wad).

Czy ten artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by ocenić artykuł.

Średnia ocena 0 / 5. Licznik głosów: 0

Brak ocen. Bądź pierwszy!