Zgryz otwarty u dorosłych

Wady zgryzu nie są domeną jedynie dzieci, ponieważ bardzo często zmagają się z nimi także osoby dorosłe. W sytuacji, gdy nieprawidłowo położone zęby zostaną w wieku dziecięcym zignorowane, prędzej czy później dadzą się we znaki osobie już dorosłej. Nic więc dziwnego, że również dojrzali ludzie szukają informacji na temat usuwania takiego problemu w obrębie jamy ustnej. Zgryz otwarty u doroslych — co można z nim zrobić?

Co powoduje zgryz otwarty?

Nie da się ukryć, że osoby dorosłe zdecydowanie najczęściej zmagają się z wadą zgryzu, która nazywana jest zgryzem otwartym. Zanim przejdzie się do omawiania metody leczenia takiego defektu, w pierwszej kolejności dowiedzieć się należy, czym ta wada w ogóle jest.
Jak wygląda zgryz otwarty u doroslych? Jest to sytuacja, gdy nie występuje kontakt między zębami górnymi i dolnymi. Powstaje wtedy charakterystyczna przestrzeń między zębami, która fachowo nazywana jest szparą niedogryzową. Zmiana ta może pojawić się już u małych dzieci, lecz także zmagać się z nią mogą dorośli.

Z czego jednak wynika zgryz otwarty u doroslych? W dużej mierze jest to wynik po prostu zmian genetycznych, które odziedziczone zostały po rodzicach. Co jednak bardzo ważne, często zgryz otwarty jest spowodowany przez zbyt długie karmienie dziecka butelką lub podawaniem mu nieprawidłowego smoczka. Stosunkowo często zdarza się także sytuacja, gdy za otwarty zgryz odpowiedzialny jest przerośnięty trzeci migdałek.

Dlaczego warto skorygować zgryz otwarty?

Tego typu wada zgryzu może oznacza naprawdę duże kłopoty. Nie tylko negatywnie wpływa na wygląd linii zębowej, a więc pogarsza prezencje uśmiechu, lecz może przyczynić się także do wielu problemów od strony zdrowotnej.

Przede wszystkim wspomnieć w tym wypadku trzeba o tym, że wada tego rodzaju może być u dorosłych osób źródłem powstawania asymetrii twarzy, zmniejszeniu ulega napięcie mięśni w wargach, co przekłada się na zaburzenie wyglądu całej twarzy. Dochodzi wtedy do pogorszenia się proporcji twarzy, bardzo poważnych problemów z wymową, a także z prawidłowym przeżuwaniem pokarmów i przyjmowaniem płynów. W efekcie tego dochodzić może nawet do problemów z pracą układ trawiennego, który będzie musiał zmagać się ze źle rozdrobnionym pokarmem.

Jak wygląda leczenie zgryzu otwartego?

Nikogo nie trzeba przekonywać do tego, jak istotne jest poprawienie tego rodzaju wady zgryzu. Otwartą kwestią pozostaje jednak to, jak wygląda leczenie takiego defektu jamy ustnej.

Wiedzieć trzeba, że leczenie otwartego zgryzu u osób dorosłych to proces trudny i bardzo długotrwały. Zmiany, które zaszły w układzie kostnym są do naprawienia, lecz będzie to trudne do osiągnięcia. W tym celu stosuje się zakładany na stałe aparat ortodontyczny, który pacjent musi nosić nawet przez kilka lat, aby uzyskać zadowalające efekty. Często jednak zmiany w układzie zębów są tak poważne, że konieczne może się okazać znacznie bardziej radykalna forma leczenia. Wykorzystuje się wtedy możliwości chirurgii ortodontycznej. Jest to leczenie trudne, lecz również niezwykle skuteczne.