Ile kosztuje doklejenie zęba do protezy?

Protezy zębowe nie muszą obejmować wszystkich zębów, a jedynie te, które zostały usunięte lub wymagały zastąpienia. Dlatego z czasem może się okazać, że konieczne będzie dodanie do już istniejącej protezy kolejnego zęba, a niekiedy nawet kilku zębów. Zatem ile kosztuje doklejenie zęba do protezy i czy warto się zdecydować na taki zabieg?

Jak się dokleja ząb do protezy?

O tym, czy dany ząb można dokleić do protezy, powinien każdorazowo zadecydować doświadczony stomatolog. Najłatwiej oczywiście będzie dodać ząb, który bezpośrednio sąsiaduje z protezą, ponieważ wówczas nie trzeba tworzyć całej protezy od nowa.

Jednak nie zawsze dodanie zęba do protezy będzie możliwe. Wiele bowiem zależy też od tego, jakie są przyczyny problemów z danym zębem. Czasami lepszym i bardziej opłacalnym wyjściem może się na przykład okazać odtworzenie brakującej korony, czy nawet wykonanie kopuły korzeniowej. Dlatego tak ważne jest, aby w pierwszej kolejności dobrze ocenić wartość przydatności korzenia uszkodzonego zęba.

Gdy stomatolog stwierdzi, że mimo wszystko warto dokleić kolejny ząb do protezy, trzeba przygotować się na odrobinę czasochłonną, ale też niezbyt kosztowną procedurę. Wprawny dentysta przed dodaniem zęba do protezy powinien zlecić wykonanie nowego wycisku z protezą. Następnie stomatolog lub technik dostawi brakujący ząb do protezy w laboratorium protetycznym, a potem usunie zbędny ząb u pacjenta, a wszystko to należy zrobić tego samego dnia. Przy czym najłatwiej jest dostawić kolejny ząb do protezy akrylowej, ponieważ w przypadku protezy szkieletowej zabieg ten jest już odrobinę trudniejszy do przeprowadzenia.

Cena doklejenia zęba do protezy

Cena doklejenia zęba do protezy może być zróżnicowana w zależności od stopnia złożoności koniecznej do przeprowadzenia procedury oraz zakresu, w jakim należy zmodyfikować protezę. Ceny tego typu usługi mogą się też między sobą różnić w poszczególnych klinikach także w zależności od tego, gdzie jest zlokalizowana ich siedziba oraz jaką mają renomę. Jednak przeważnie chcąc dokleić ząb do protezy, powinniśmy się liczyć z kosztem rzędu od 80 zł do 150 zł.

Najbardziej problematyczna może być jedynie sytuacja, w której doklejenie zęba do protezy okaże się niemożliwe, bez całkowitego jej przerobienia. Wówczas stomatolog najprawdopodobniej zaproponuje nam zrobienie nowej protezy od podstaw, co będzie się wiązało z dużymi kosztami. Oczywiście niektórzy dentyści oferują w takich sytuacjach zniżki lub rabaty, jednak niekiedy będziemy zmuszeni do zapłacenia pełnej kwoty.

Mimo wszystko nie należy bagatelizować tego problemu i warto dbać o prawidłowy stan swojego uzębienia, ponieważ to od niego w dużej mierze będzie zależało nasze zdrowie oraz komfort codziennego życia.

Podsumowując, jeśli mamy taką potrzebę oraz możliwość, warto dokleić ząb do protezy, ponieważ nie jest to zbyt kosztowny zabieg i można go bezpiecznie wykonać w miejscu, w którym zamawialiśmy naszą protezę. Ważne, aby ostateczny efekt był dla nas satysfakcjonujący i umożliwiał nam efektywne funkcjonowanie na co dzień.