Na czym polega higienizacja zębów?

Podczas wizyty u dentysty można usłyszeć o zabiegach oczyszczających zęby. Wiele osób zastanawia się na czym polega higienizacja zębów? Jest to nieinwazyjne usuwanie osadów i kamienia z zębów. Skutkiem tego zabiegu jest zdrowy uśmiech i widoczny efekt wybielenia bez stosowania środków przeznaczonych do tego celu.

Higienizacja zębów — opis zabiegu

Higienizacja zębów odbywa się w gabinecie stomatologicznym. Poza codziennym myciem zębów warto zdecydować się na taki zabieg, ponieważ w jego trakcie z zębów dokładnie usuwany jest kamień oraz naloty, których nie można usunąć zwykłą szczoteczką do zębów. Na czym polega higienizacja zębów? Składa się ona z kilku etapów:

Pierwszy etap — skaling
Polega on na usunięciu kamienia nazębnego, który osadza się w szczelinach międzyzębowych i w okolicach dziąseł. W zależności od oferty gabinetu stomatologicznego wyróżnia się skaling ultradźwiękowy, laserowy oraz chemiczny. Zabieg ten nie jest bolesny, ale dla osób z dużą nadwrażliwością może być nieprzyjemny.

Drugi etap — piaskowanie
Polega ono na usunięciu nalotu oraz przebarwień z płytki nazębnej. Zabieg przeprowadzany jest za pomocą specjalnej dyszy, z której wydobywają się powietrze, woda oraz drobinki czyszczące. W wyniku tego zabiegu usuwane są naloty spowodowane przez picie herbaty i kawy oraz palenie papierosów.

Trzeci etap — polerowanie
Polega ono na usunięciu ostatnich resztek nalotu za pomocą szczotki i pasty polerskiej. Podczas tego zabiegu wykorzystywane są specjalne gumki, które ścierają szkliwo. Na idealnie gładkiej powierzchni zanieczyszczenia praktycznie nie osiadają.

Czwarty etap — fluoryzacja
Pod koniec zabiegu higienizacji na zęby nakłada się specjalny środek zawierający fluor, który chroni zęby przed próchnicą i niweluje ich nadwrażliwość. Należy pamiętać, że fluoryzacja nie jest zalecana w każdym przypadku. Może ona spowodować nadmierną fluoryzację zębów. Nie można jej także wykonywać przed wybielaniem.

Kiedy robić higienizację zębów?
Zabieg może być wykonany u każdego. Profilaktycznie zaleca się konsultację ze specjalistą, który wie na czym polega higienizacja zębów i zna stan uzębienia pacjenta. W razie wątpliwości będzie on mógł odradzić wykonanie zabiegu lub zaleci wykonanie tylko piaskowania i polerowania.

Zabieg higienizacji zębów wykonać najlepiej raz lub dwa razy do roku.
Higienizację obowiązkowo wykonuje się u osób, które chcą wybielić zęby. Tylko dokładnie oczyszczona powierzchnią zębów jest podatna na działanie wybielających środków.
Także osoby noszące aparat ortodontyczny powinny poddać się temu zabiegowi. W ich przypadku dokładne mycie zębów jest bardzo trudne, dlatego higienizacja pozwoli utrzymać uzębienie w dobrym stanie.

Higienizacja zębów — zalety

Powyżej opisano na czym polega higienizacja zębów, warto również poznać zalety tego zabiegu. Do najważniejszych zalet należy zaliczyć ochronę przed rozwojem próchnicy. Dzięki regularnym zabiegom można zapobiec chorobom zębów i dziąseł, ponieważ zahamowany zostaje rozwój bakterii, a szkliwo zostaje wzmocnione. Do widocznych zalet zalicza się efekt wybielenia. Usunięcie kamienia oraz ciemnych nalotów sprawią, że zęby stają się widocznie bielsze.