Na czym polega higienizacja zębów?
5
(1)

Podczas wizyty u dentysty można usłyszeć o zabiegach oczyszczających zęby. Wiele osób zastanawia się na czym polega higienizacja zębów? Jest to nieinwazyjne usuwanie osadów i kamienia z zębów. Skutkiem tego zabiegu jest zdrowy uśmiech i widoczny efekt wybielenia bez stosowania środków przeznaczonych do tego celu.

Higienizacja zębów — opis zabiegu

Higienizacja zębów odbywa się w gabinecie stomatologicznym. Poza codziennym myciem zębów warto zdecydować się na taki zabieg, ponieważ w jego trakcie z zębów dokładnie usuwany jest kamień oraz naloty, których nie można usunąć zwykłą szczoteczką do zębów. Na czym polega higienizacja zębów? Składa się ona z kilku etapów:

Pierwszy etap — skaling
Polega on na usunięciu kamienia nazębnego, który osadza się w szczelinach międzyzębowych i w okolicach dziąseł. W zależności od oferty gabinetu stomatologicznego wyróżnia się skaling ultradźwiękowy, laserowy oraz chemiczny. Zabieg ten nie jest bolesny, ale dla osób z dużą nadwrażliwością może być nieprzyjemny.

Drugi etap — piaskowanie
Polega ono na usunięciu nalotu oraz przebarwień z płytki nazębnej. Zabieg przeprowadzany jest za pomocą specjalnej dyszy, z której wydobywają się powietrze, woda oraz drobinki czyszczące. W wyniku tego zabiegu usuwane są naloty spowodowane przez picie herbaty i kawy oraz palenie papierosów.

Trzeci etap — polerowanie
Polega ono na usunięciu ostatnich resztek nalotu za pomocą szczotki i pasty polerskiej. Podczas tego zabiegu wykorzystywane są specjalne gumki, które ścierają szkliwo. Na idealnie gładkiej powierzchni zanieczyszczenia praktycznie nie osiadają.

Czwarty etap — fluoryzacja
Pod koniec zabiegu higienizacji na zęby nakłada się specjalny środek zawierający fluor, który chroni zęby przed próchnicą i niweluje ich nadwrażliwość. Należy pamiętać, że fluoryzacja nie jest zalecana w każdym przypadku. Może ona spowodować nadmierną fluoryzację zębów. Nie można jej także wykonywać przed wybielaniem.

Kiedy robić higienizację zębów?
Zabieg może być wykonany u każdego. Profilaktycznie zaleca się konsultację ze specjalistą, który wie na czym polega higienizacja zębów i zna stan uzębienia pacjenta. W razie wątpliwości będzie on mógł odradzić wykonanie zabiegu lub zaleci wykonanie tylko piaskowania i polerowania.

Zabieg higienizacji zębów wykonać najlepiej raz lub dwa razy do roku.
Higienizację obowiązkowo wykonuje się u osób, które chcą wybielić zęby. Tylko dokładnie oczyszczona powierzchnią zębów jest podatna na działanie wybielających środków.
Także osoby noszące aparat ortodontyczny powinny poddać się temu zabiegowi. W ich przypadku dokładne mycie zębów jest bardzo trudne, dlatego higienizacja pozwoli utrzymać uzębienie w dobrym stanie.

Higienizacja zębów — zalety

Powyżej opisano na czym polega higienizacja zębów, warto również poznać zalety tego zabiegu. Do najważniejszych zalet należy zaliczyć ochronę przed rozwojem próchnicy. Dzięki regularnym zabiegom można zapobiec chorobom zębów i dziąseł, ponieważ zahamowany zostaje rozwój bakterii, a szkliwo zostaje wzmocnione. Do widocznych zalet zalicza się efekt wybielenia. Usunięcie kamienia oraz ciemnych nalotów sprawią, że zęby stają się widocznie bielsze.

Czy ten artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by ocenić artykuł.

Średnia ocena 5 / 5. Licznik głosów: 1

Brak ocen. Bądź pierwszy!