Tomografia komputerowa w stomatologii

Tomografia komputerowa w stomatologii to niezwykle przydatne badanie w procesie diagnozowania oraz leczenia pacjentów. Warto dowiedzieć się na jego temat nieco więcej.

Tomografia stomatologiczna (zębów) – czym jest?

Wśród przydatnych w stomatologii badań z całą pewnością można wyróżnić tomografię stomatologiczną zębów. Jest to badanie, dzięki któremu można poznać stan swojego uzębienia, a także wdrożyć ewentualne leczenie. Tomografia komputerowa w stomatologii jest jednym z najdokładniejszych badań i dzięki temu najbardziej rozstrzygającym. Na wykonanych zdjęciach możliwe jest sprawdzenie obecności zaburzeń oraz stanów zapalnych w obrębie twarzoczaszki, ale także ich dokładne zlokalizowanie oraz dokonanie niezbędnych pomiarów. Projekcje otrzymuje się we wszystkich płaszczyznach, wśród których wymienia się płaszczyznę czołową, strzałkową (boczną) oraz horyzontalną.

Dzięki wykonaniu tomografii zębów możliwe jest dokonanie bardzo dokładnej oceny stanu i położenia zębów, ale także ilości i jakości kości. W badaniu możliwe jest sprawdzenie takich szczegółów dotyczących zębów jak ich długość, liczba korzeni, zagięcia, pęknięcia, a także położenie ujść i wierzchołków kanałów. W zdjęciu tomograficznym widoczne są również inne istotne szczegóły anatomiczne badanych obszarów. Zdjęcia tomograficzne są bardzo przydatne podczas leczenia endodontycznego oraz stawiania w nim diagnoz. Doskonale uwidaczniają struktury zębów oraz kości w przestrzeni. Tomografia jest niezwykle przydatna również podczas znajdowania ujść kanałów korzeniowych, co jest niezbędne w procesie leczenia. Tomografia komputerowa sprawdza się doskonale w przygotowywaniu do zabiegów chirurgicznych oraz implantologicznych, a także w zakresie leczenia ortodoncyjnego, w protetyce oraz stomatologii zachowawczej.

Ile trwa tomografia zęba?

Tomografia komputerowa w stomatologii umożliwia uzyskanie precyzyjnych wyników w dość krótkim czasie. Czas trwania tomografii zęba jest krótki i w większości przypadków wynosi mniej niż minutę. Dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych urządzeń czas wykonania badania może skrócić się nawet do kilku sekund. Badanie jest bardzo wygodne dla pacjenta, ponieważ musi on pozostać w bezruchu jedynie przez krótką chwilę. Bezruch jest niezbędny do uzyskania prawidłowego wyniku badania, dlatego jest tak istotne, aby pacjent się nie poruszał. Standardowa tomografia twarzoczaszki może trwać nawet kilka minut, co może stanowić problem dla wielu pacjentów.

Dlatego obecnie w wielu gabinetach stomatologicznych wykonuje się tomografię komputerową, z korzyścią dla pacjentów. Jeśli pacjent poruszy się podczas badania to zazwyczaj trzeba je powtarzać, co wiąże się z dodatkowym promieniowaniem, które nie jest obojętne dla organizmu człowieka. Podczas badania pacjent zakłada również specjalny fartuch ochronny, wykonany z ołowiu. Dzięki temu badanie jest w pełni bezpieczne dla pacjenta oraz nie wiąże się z żadnym ryzykiem.

Wiele osób zastanawia się, czy do badania tomograficznego trzeba się w jakiś sposób przygotowywać. Jednak tomografia komputerowa nie wymaga żadnego przygotowania od pacjenta, który nawet nie musi być na czczo. Przed badaniem należy zdjąć wszystkie metalowe elementy oraz założyć fartuch ochronny. Najczęściej jest ono wykonywane w pozycji stojącej lub siedzącej. Jedynym przeciwwskazaniem do realizacji tego badania jest ciąża u pacjentki.

Ile kosztuje tomografia u dentysty?

Dla wielu pacjentów duże znaczenie ma także koszt tomografii przeprowadzonej u dentysty. Tomografia komputerowa w stomatologii to badanie, którego koszt może się znacząco różnić w zależności od konkretnych czynników. Cena badania zależna jest przede wszystkim od takich aspektów jak wielkość miasta, w którym zlokalizowany jest gabinet, a także jakość aparatu, którym wykonywana jest tomografia. Zazwyczaj im większe miasto, tym cena badania tomograficznego pojedynczego zęba jest wyższa. Bardzo często to rynek kształtuje ceny w zależności od oferty konkurencji, która funkcjonuje na terenie danego obszaru.

Standardowo przyjmuje się, że cena zdjęcia tomograficznego zębów wynosi od dwustu do trzystu złotych. Pacjenci otrzymują wynik badania na płycie CD w formie cyfrowej. Dzięki temu lekarz dentysta z łatwością go odczyta. Dodatkowo forma cyfrowa jest także łatwiejsza do zarchiwizowania w dokumentacji medycznej pacjenta. Tomografia komputerowa w stomatologii może być wykonana również w szerszym zakresie. W tym przypadku jej ceny mogą kształtować się inaczej. Koszt wykonania tomografii komputerowej całej szczęki waha się od stu pięćdziesięciu do dwustu złotych. Badanie żuchwy to koszt od stu pięćdziesięciu do czterystu złotych, podobnie jak tomografia stawów skroniowo-żuchwowych.

Natomiast badanie całej szczęki i żuchwy to koszt od dwustu do nawet pięciuset złotych. Istotny jest również fakt, że tomografia komputerowa może być wykonana jedynie na skierowanie lekarza, niezależnie od tego, czy badanie będzie płatne, czy jego koszty będą pokryte ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia.