Wstawienie dwóch zębów obok siebie
0
(0)

Codziennym rytuałem każdego człowieka jest odpowiednia higiena jamy ustnej. To właśnie o poranku i wieczorem dokładnie czyścimy swoje zęby przy pomocy szczoteczki do zębów i nici dentystycznej, aby usuwać z nich zagrożenie powodujące powstawanie ubytków, a w efekcie tego próchnicy. Niestety często dzieje się tak, że pomimo najszczerszych chęci i dużych starań, w wyniku choroby zęby się traci. Wiele osób zastanawia się wtedy, jak można ten problem rozwiązać. Czy przykładowo wstawienie dwóch zębów obok siebie jest możliwym do wykonania zabiegiem?

Uzupełnianie braków w uzębieniu

Dzisiejsza medycyna doskonale radzi sobie z chorobami i różnego rodzaju problemami zdrowotnymi, które jeszcze sto lat temu stanowiły ogromne wyzwanie. Dziś nie ma problemu z dokonywaniem przeszczepów, leczeniem nowotworów czy też oczywiście wstawianiem zupełnie nowych zębów. Zanim jednak przejdzie się do tego, czy wstawienie dwóch zębów obok siebie jest możliwie, warto się na samym początku dowiedzieć, z jakiego powodu powinno się wstawiać zęby i jak ten proces wygląda.

Na początku rozumieć trzeba to, że pozostawienie pustego zębodołu jest naprawdę ogromnym błędem. W wyniku utraty nawet jednego zęba w jamie ustnej pojawić się mogą naprawdę poważne problemy zdrowotne. Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że zęby nie będą miały właściwego podparcia podczas żucia pokarmów, co wpływać będzie na szybsze zużycie się ich. Co więcej, zęby zaczną się przemieszczać i powstanie wada zgryzu. Im więcej zębów się straci, tym zmiany te staną się poważniejsze. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się nad tym, czy wstawienie dwóch zębów obok siebie jest możliwie.

Jak wygląda proces wstawiania zębów? Wykorzystuje się do tego wszczepiane w kość implanty. Żeby można je było osadzić, w kości wykonuje się niewielki, gwintowany otwór, w który następnie implant jest wkręcany. Oczywiście nie można po takiej czynności przejść do umieszczania na implancie korony zębowej, ponieważ niezbędne jest zaczekanie, aż implant się przyjmie i zrośnie z kością. Może to potrwać nawet ponad pół roku.

Czy można wstawić dwa zęby obok siebie?

Jak więc widać, procedura wstawiania zębów jest naprawdę skomplikowana i przede wszystkim długotrwała. Jeśli utraci się więcej niż jednego zęba, mogą minąć nawet lata, zanim uda się odtworzyć pierwotny stan jamy ustnej. Nic więc dziwnego, że wielu pacjentów zastanawia się nad tym, czy możliwe jest jednoczesne wstawienie dwóch zębów obok siebie. Z całą pewnością przyniosłoby to ogromne korzyści. Czy takie rozwiązanie jest osiągalne dla nowoczesnej stomatologii?

Jak się okazuje, technicznie jest to jak najbardziej wykonalne, aby umieścić dwa zęby obok siebie. Możliwe jest to dzięki wstawieniu w kość jednego implantu, na którym umieszczone zostaną dwie korony. Co jednak bardzo ważne, choć jest to możliwe, nie zawsze takie rozwiązanie jest stosowane. Z jakiego powodu część osób nie może skorzystać z takiej możliwości? Wszystko w tym wypadku zależne jest od pacjenta i oceny jego stanu przez stomatologa. Jeśli specjalista uzna, że implant będzie zbyt obciążony, ponieważ wystąpi za długa dźwignia lub też pojawią się inne problemy w postaci np. zbyt dużego niedoboru witaminy D3, wtedy taki zbieg nie będzie przeprowadzany.

Byłaby to bardzo zła wiadomość dla pacjenta, ponieważ wstawienie dwóch zębów obok siebie na jednym implancie oznacza naprawdę ogromne korzyści. Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że znacznie skraca to czas leczenia. Zamiast wstawiać w odstępstwie kilku miesięcy dwa implanty, można to zrobić za jednym zamachem. Oczywiście dzięki temu koszt takiego zabiegu i leczenia zębów staje się niższy. Na uwadze trzeba mieć także to, że w sytuacji wstawiania obok siebie dwóch implantów, znacznie rośnie ryzyko, że jeden z nich się nie przyjmie i trzeba będzie powtórzyć zabieg. Przy wstawaniu dwóch zębów na jednym implancie takie ryzyko po prostu nie występuje.

Na sam koniec wspomnieć jeszcze trzeba o tym, że sam zabieg w przypadku wstawiania dwóch zębów na jednym implancie jest o wiele prostszy i szybszy. Pacjent dzięki temu przeżywa mniejsze obciążenie, a także lepiej reaguje na leczenie, co jest bardzo ważne dla tak inwazyjnej procedury medycznej.

Ile kosztuje wstawienie dwóch zębów?

Jak więc widać, wstawianie dwóch zębów obok siebie na jednym implancie ma naprawdę ogromne korzyści. Jest to zabieg łatwiejszy, szybszy, wygodniejszy, a przede wszystkim skuteczniejszy i obarczony mniejszym ryzykiem komplikacji. Ogromną korzyścią jest również to, że takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić naprawdę wiele pieniędzy. Warto się teraz na sam koniec zastanowić jeszcze nad tym, ile konkretnie kosztuje wstawienie dwóch zębów. Jak to wygląd od strony kosztów?

Jak można się bez trudu domyślić, konkretna kwota uzależniona jest od naprawdę wielu czynników. Przede wszystkim wspomnieć tu trzeba o materiale, z którego implant i korona będą wykonane, a także który to będzie ząb. Uśredniając jednak ceny, przyjmuje się, że pojedynczy implant to wydatek około 3000 złotych. Do tego dochodzi oczywiście jeszcze cena korony zębowej, czyli około 1500 złotych. Jak więc widać, umieszczenie dwóch koron na jednym implancie pozwala naprawdę sporo zaoszczędzić.

Czy ten artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by ocenić artykuł.

Średnia ocena 0 / 5. Licznik głosów: 0

Brak ocen. Bądź pierwszy!