Ile kosztuje wstawienie zębów? Dowiedz się tego!

Ładny i zdrowy uśmiech to nie tylko kwestia dobrego wyglądu, ale również naszego samopoczucia oraz zdrowia całego organizmu. Niejednokrotnie zdarza się, że przez zbyt późne leczenie i zaniedbania, wypadki czy choroby tracimy zęby – na szczęście współczesna medycyna pozwala w skuteczny i trwały sposób uzupełnić te ubytki! Czym charakteryzują się implanty i ile kosztuje wstawienie zębów? Dla osób ciekawych odpowiedź znajdzie się w poniższym tekście.

Implant zęba – co to jest?

Jednym z coraz to bardziej popularnych sposobów na trwałe i naturalnie wyglądające uzupełnianie braków w uzębieniu są implanty. Nie zaliczają się one do najtańszych zabiegów, jednak ich wygoda, bezpieczeństwo i trwałość sprawiają, że decyduje się na nie coraz to więcej pacjentów. Czym są i na czym polega ich wstawianie?
Implant zębowy, wbrew dość powszechnej opinii, nie jest nowym zębem, a jedynie zastępnikiem dla jego korzenia, dlatego też możliwe jest uzupełnienie nim nawet zupełnych i starych braków.

Cały zabieg polega na wkręceniu śruby, czyli właśnie implantu, w kość żuchwy lub szczęki pacjenta. Dopiero na takiej podstawie można tworzyć odbudowę protetyczną w postaci koron, mostów zębowych czy protez. Implanty chronią pacjenta przed negatywnymi skutkami utraty zębów takimi jak: zanikająca tkanka kostna, zmiany w strukturze twarzy, wady wymowy i zgryzu czy zaburzenie optymalnej pracy mięśni znajdujących się w twarzy.

Rodzaje implantów zębów

Implantologia stomatologiczna jest prężnie rozwijającą się gałęzią medycyny, charakteryzującą się tym, że chętnie korzysta z najnowszych osiągnięć techniki i nauki. Dlatego też możemy zdecydować się na jeden z różnego rodzaju implantów – od tego wyboru w dużej mierze zależy to, ile kosztuje wstawienie zębów w przypadku danego pacjenta.


Główną cechą różniącą implanty zębowe jest sposób ich wszczepienia: dzielimy je na śródkostne, które mocuje się do samej kości szczęki lub żuchwy oraz na podkostnowe, które umieszczane są płycej i stykają się jedynie z zewnętrzną częścią kości, dzięki czemu zabieg może być przeprowadzony nawet u pacjentów o małej gęstości kości.


Innym wyznacznikiem rodzaju implanta może być materiał, z którego został on wykonany. Dawniej w gabinetach stosowano głównie wkręty ceramiczne, czyli wykonane z tlenku cyrkonu. Współcześnie coraz częściej stosuje się implanty wykonane z tytanu. Oba te materiały są bezpieczne dla ludzkiego organizmu, a także trwałe i odporne na uszkodzenia, jednak implanty tytanowe znacznie rzadziej wywołują reakcje alergiczne oraz relatywnie szybko zrastają się z naturalną tkanką kostną pacjenta.

Cena zabiegu wstawiania zębów

Dla wielu osób chcących poprawić wygląd i zdrowie swojej jamy ustnej, kwestia tego ile kosztuje wstawienie zębów jest nurtująca i niezmiernie ważna przy wyborze metody i planowaniu swoich działań. Implanty zębowe, jak już wspomniano powyżej, nie należą do tanich zabiegów, a do samego wkrętu należy doliczyć jeszcze cenę wstawienia odbudowy protetycznej.


Cena pojedynczego implantu wynosi średnio trzy tysiące złotych i może różnić się w zależności od wybranego gabinetu stomatologicznego, materiału oraz konieczności wykonania dodatkowych badań i konsultacji. Wydatki będą różniły się też w zależności od ilości zakładanych wkrętów, a koszt całej odbudowy zależny będzie od ilości braków wymagających uzupełnienia oraz wybranego do odbudowy materiału (odbudowa pełnoceramiczna lub porcelanowa). Dlatego przed podjęciem decyzji o wyborze implantologa warto wykonać mały rekonesans dotyczący cen i jakości usług w kilku gabinetach stomatologicznych, by wybrać najkorzystniejszą dla siebie opcję.