Zabieg podniesienia zatoki szczękowej

W ostatnich latach dużą popularnością cieszy się zabieg podniesienia zatoki szczękowej. Zapalenie dziąseł oraz zapalenia przyzębia to główne czynniki odpowiedzialne za zanik kości.

Podniesienie dna zatoki szczękowej

Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że kość szczęki pozbawiona zęba nie jest mechanicznie obciążona. Uzupełnienie ilości kości może być konieczne przed wszczepieniem implantu, jeśli pacjent od dłuższego czasu zmaga się z brakami w uzębieniu. Odbudowa tkanki kostnej może być przeprowadzona nie tylko przed zabiegiem implantacji, ale również w czasie samego zabiegu. Należy pamiętać, że zabieg augmentacji kości wykonywany jest przy użyciu błon zaporowych oraz biomateriałów. Chodzi przede wszystkim o to, żeby stworzyć bariery zabezpieczające przed wnikaniem łącznej tkanki. Nie trzeba przeprowadzać kolejnego zabiegu chirurgicznego, ponieważ błony zaporowe ulegają samoistnej resorpcji. Podniesienie dna zatoki szczękowej to dosyć skomplikowany zabieg chirurgiczny. Najlepiej korzystać z usług sprawdzonych i renomowanych chirurgów, którzy wiele lat działają w zawodzie i cieszą się dobrą opinią. Wysokość kości nie zawsze umożliwia wprowadzenie implantu, dlatego trzeba odpowiednio przygotować podłoże kostne. Wykorzystuje się znieczulenie miejscowe, ponieważ jest to dosyć bolesny zabieg. Najpierw chirurg podnosi błonę śluzową zatoki, a następnie biomateriałem wypełnia powstałą przestrzeń. Później cały obszar przykrywa się membraną zaporową oraz śluzówką.

Metody podnoszenia

W przypadku metody zamkniętej można wszczepić implant w czasie tego samego zabiegu. Na podstawie badania tomografii komputerowej jest opracowywany dokładny plan leczenia. U niektórych pacjentów nie da się prawidłowo wprowadzić implantów, ponieważ dno zatoki szczękowej jest położone bardzo nisko. Warto dodać, że wykorzystywany jest mechanizm regeneracji kości. Istnieją różne metody podnoszenia dna zatoki szczękowej. Zdecydowanie najpopularniejsza jest metoda zamknięta, określana również osteotomową. Światła zatoki nie są otwierane podczas zabiegu, ale wykorzystuje się specjalne otwory pod implanty. Materiał kościozastępczy jest aplikowany przez te otwory. Dzięki tej metodzie dno zatoki można podnieść do wysokości 3 mm. Mała inwazyjność jest mocną zaletą tej metody. Warta uwagi jest również metoda otwarta polegająca na wycięciu niewielkiego okienka w bocznej ścianie zatoki szczękowej. Później w to miejsce jest wprowadzany materiał kościozastępczy.

Zabieg podniesienia zatoki

Przy użyciu membrany wykonanej z tego samego materiału wykonuje się zamknięcie wytworzonego wcześniej okienka. Przy tej metodzie dno zatoki można podnieść nawet do 10 mm, jednak jest to bardziej inwazyjne. Zabieg podniesienia zatoki szczękowej przeprowadza się, gdy ilość kości nie wystarcza, żeby stabilnie osadzić i utrzymać zęby. Jest to niezwykle ważne przy zapaleniu przyzębia, jeśli chcemy zachować istniejące uzębienie. Warto mieć na uwadze, że materiały kościozastępcze to naturalne materiały bardzo podobne do ludzkiej kości. Struktura materiału jest krystaliczna i nie odbiega mocno od naturalnej kości pacjenta. Teraz powinieneś już wiedzieć, czym jest zabieg podniesienia zatoki szczękowej