Witaminy na zęby dla dzieci

Wielu dorosłym wydaje się, że o zęby powinni dbać tylko oni, ponieważ dzieci jeszcze nie posiadają stałych zębów. Jest to rzecz jasna ogromna pomyłka, która może doprowadzić do wielu problemów w późniejszym życiu malucha. Nic więc dziwnego, że tak wielu rodziców zaczyna wyszukiwać w internecie frazę „witaminy na zeby dla dzieci „. Co więc warto o takich witaminach wiedzieć i jakie konkretnie środki należy stosować?

Witaminy i minerały na mocne zęby

Jak każdy doskonale wie, witaminy i minerały to takie substancje, które odgrywają w ludzkim ciele naprawdę niezwykle ważne funkcje. Pozytywnie wpływają nie tylko na skórę, włosy czy też oczywiście oczy, lecz również na zęby. Szczególnie dotyczy to dzieci, które dopiero się rozwijają, a ich organizm przechodzi naprawdę dynamiczne zmiany. Jakie więc witaminy na zęby dla dzieci warto stosować? Czym się poszczególne minerały i witaminy charakteryzują?
Bardzo ważną witaminą jest z całą pewnością witamina A. Ma ona działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, a także jest w stanie zapobiec różnym afekcjom w jami ustnej. Oprócz niej bardzo istotna dla dzieci jest także witamina B, ponieważ ma ona bardzo duży wpływ na wzmocnienie kości i zębów, a także na ich poprawny rozwój. Co więcej, zalecane jest także podawanie dziecku produktów o dużej zawartości witamin C, która powoduje wzmocnienie zębów i zapewnienie im odpowiedniej ochrony. Na koniec warto jeszcze mieć na uwadze witaminę D, której niedobór może przyczynić się do pogorszenia się stanu zębów.

Jakie minerały powinny być obecne w diecie malucha? Przede wszystkim warto tu postawić na takie produkty, które będą miały w sobie duże ilości fosforu oraz wapnia. Obecnie te substancje stanowią podstawę budulcową zębów, więc ich niedobór, szczególnie u rosnącego dziecka, bardzo negatywnie odbije się na stanie zębów.
Na koniec warto jeszcze pamiętać o bardzo ważnej substancji, jeśli chodzi ochronę zębów, a także ich poprawny rozwój, czyli o fluorze. Jest to naprawdę bardzo ważna substancja, która przyczynia się do właściwego rozwoju zębów, a także zabezpieczania ich przed pojawianiem się na zębach ubytków, które szybko przerodzić się mogą w ogniska próchnicy.

Dieta dla zdrowych zębów

Jak więc widać, lista minerałów i witamin, które powinny być dostarczane do ciała młodego człowieka, aby jego zęby rosły mocne i silne, jest naprawdę długa. Oczywiście przeważająca większość z nich powinna zostać dostarczona w pożywieniu. Jak powinna się prezentować dieta dziecka, aby miało ono zdrowe i mocne zęby?
Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że aby dziecko miało możliwie jak najbardziej ograniczony dostęp do słodyczy. Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ogromne spustoszenie w dziecięcym uzębieniu poczynić może cukier.
Różnego rodzaju witaminy na zęby dla dzieci znaleźć można natomiast w takich produktach jak marchew, szpinak czy też agrest, które zawierają duże ilości witaminy A. Witamina C jest pod dostatkiem obecna w cytrusach, natomiast witaminy z grupy B znaleźć można w jajach czy też nabiale. Gdzie natomiast szukać potrzebnych minerałów? Duże ich ilości zwarte są w rybach morskich i produktach mlecznych.