Jak poprawnie nitkować zęby?
0
(0)

Korzystanie z nici dentystycznej oraz regularne szczotkowanie zębów to podstawa dla każdego, kto chce utrzymać jamę ustną w dobrej formie i skuteczniej chronić się przed chorobami dziąseł. Jak poprawnie nitkować zęby?

Czym jest nitkowanie zębów?

Nitkowanie zębów to prosty zabieg, który zwiększa skuteczność szczotkowania i sprawia, że nasza jama ustna jest lepiej oczyszczana z bakterii i zanieczyszczeń. Dzięki nici dentystycznej możemy dotrzeć do tych miejsc, do których zwykła szczoteczka do zębów nie jest w stanie dotrzeć.

Nitkowanie zębów – sprawdzone metody

Jak poprawnie nitkować zęby? Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad. Podstawa to regularność oraz korzystanie z nici dentystycznej przed rozpoczęciem szczotkowania. Dzięki temu pozbędziemy się największej ilości bakterii i zanieczyszczeń, a jednocześnie sprawimy, że nasze dziąsła i zęby lepiej przyjmą te substancje (np. fluor), które znajdują się w paście do zębów.

Jak nitkować zęby w prawidłowy sposób? Na początek musimy oderwać kawałek nici dentystycznej i owinąć go wokół środkowych palców prawej i lewej dłoni. Następnie nić należy wsuwać pomiędzy poszczególne zęby i dokładnie oczyszczać przestrzeń między nimi. Delikatne ruchy nicią sprawią, że bakterie i osady zostaną rozbite i usunięte z jamy ustnej podczas płukania. Pozostałości zanieczyszczeń usunie również szczoteczka do zębów. Aby zabieg nitkowania przyniósł tylko pozytywne efekty, musimy pamiętać o delikatności. Korzystajmy z nici tak, by nie podrażnić dziąseł, gdyż w takim przypadku sprawimy sobie sporo niepotrzebnego bólu.

Ile czasu powinniśmy przeznaczyć na nitkowanie zębów? Zabieg taki trwa od 3 do 5 minut. Tyle czasu znajdzie każdy z nas.

Zalety nitkowania zębów

Istnieje wiele powodów, dla których warto regularnie korzystać z nici dentystycznych. Dzięki nim możemy skuteczniej oczyszczać jamę ustną z zanieczyszczeń i lepiej chronić się przed bakteriami. Co to oznacza? Mniejsze ryzyko rozwoju chorób przyzębia oraz mniej problemów z próchnicą.

Regularne nitkowanie zębów pomoże nam też sporo zaoszczędzić na zabiegach dentystycznych. Cena nici jest niewysoka (około 10 złotych) w porównaniu z borowaniem czy leczeniem dziąseł, warto zatem w porę w nie zainwestować.

Z jakich nici dentystycznych można korzystać?

Gdy już wiemy, jak poprawnie nitkować zęby i wiemy, dlaczego jest to tak ważne, możemy zastanowić się nad tym, jakie nici dentystyczne będą dla nas najlepsze. Do wyboru mamy nici niewoskowane i woskowane, szczególnie zalecane tym, którzy mają dość mocno stłoczone zęby. Są też nici pęczniejące, zalecane osobom korzystającym z koron,oraz nici aromatyzowane, które nie tylko czyszczą zęby, ale też odświeżają oddech. Możliwości mamy sporo, zatem bez problemu znajdziemy dla siebie idealne rozwiązanie.

Wiedza na temat tego, jak poprawnie nitkować zęby, przyda się każdemu z nas. Jeśli będziemy regularnie wykonywać taką czynność, możemy uchronić się przed wieloma poważnymi problemami ze zdrowiem. A o tym, jak ważne są zdrowe dziąsła, wie każdy z nas.

Czy ten artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by ocenić artykuł.

Średnia ocena 0 / 5. Licznik głosów: 0

Brak ocen. Bądź pierwszy!