Leczenie zachowawcze w stomatologii

Leczenie zachowawcze w stomatologii pozwala na utrzymanie zdrowych i pięknych zębów. Dzięki regularnym wizytom u stomatologa można uniknąć zaawansowanego leczenia endodontycznego albo ekstrakcji. Regularne przeglądy stomatologiczne oraz profilaktyka przeciwpróchnicza to podstawa jeśli chodzi o zdrowie jamy ustnej. O tym, co jeszcze obejmuje leczenie zachowawcze w stomatologii przeczytasz poniżej.

Leczenie próchnic

Leczenie próchnicy uzależnione jest od stadium, w którym pacjent zgłosił się do lekarza. Często dzieje się tak, że to lekarz zauważa zmiany bakteryjne w obrębie zęba, zanim jeszcze pacjent zacznie odczuwać ból. Wtedy wystarczy zremineralizować ubytek. Polega to na tym, że stomatolog oczyszcza ząb i pokrywa go żelem zawierającym fluor. Kilkukrotne powtórzenie zabiegu wzmocni ząb, a próchnica się z niego wycofa.

Kiedy pacjent zgłasza u lekarza ból zęba, który nasila się podczas posiłków, prawdopodobnie zmiany próchnicowe są większe i widoczne gołym okiem w postaci ciemnych plam. Wtedy konieczne jest wyczyszczenie zęba za pomocą wiertła i wypełnienie ubytku. Podczas zabiegu stomatolog odbudowuje ząb przy pomocy kompozytu.

Jeśli jednak zmiany sięgnęły miazgi, co objawia się silnym i przewlekłym bólem, konieczne będzie leczenie endodontyczne, czyli kanałowe. Wtedy, prócz wyczyszczenia zęba, stomatolog usuwa także miazgę z kanałów. To długotrwały i pracochłonny zabieg, ale podobnie jak pozostałe – dzięki znieczuleniu – może być bezbolesny.

Likwidacja diastemy

Diastema to przerwa między górnymi jedynkami, którą większość ludzi uważa za defekt estetyczny. Jeśli jej wielkość przekracza 2 mm, może się jej pozbyć w gabinecie stomatologicznym.

Najlepszym, choć czasochłonnym i dość drogim rozwiązaniem, jest założenie aparatu ortodontycznego. W tym wypadku na efekty trzeba poczekać minimum kilka miesięcy. Poza tym zęby można wyrównać także przy pomocy licówek. To porcelanowe płatki, które na stałe przykleja się do zębów. Przed ich umieszczeniem stomatolog ściera szkliwo z powierzchni zębów, więc od licówek nie ma odwrotu. Gdy się zniszczą, trzeba założyć nowe, ponieważ zęby bez szkliwa są zbyt słabe.

W ostatnim czasie popularność zdobywa zbieg zamykania diastemy kompozytem, czyli materiałem światłoutwardzalnym stosowanym w leczeniu ubytków.

Opatrunek leczniczy w zębie stałym

Leczenie zachowawcze w stomatologii obejmuje także założenie plomby leczniczej, czyli opatrunku, inaczej nazywanego fleczerem. Kiedy ząb wymaga długotrwałego leczenia i stomatolog nie może założyć stałej plomby w trakcie jednej wizyty, do oczyszczonego zęba zakłada opatrunek.

Najczęściej stomatolodzy korzystają z niego podczas leczenia kanałowego lub w trakcie zabiegu wybielania martwych zębów.

Opatrunek leczniczy to rozwiązanie, które tymczasowo zabezpiecza ząb. Jego funkcja nie ogranicza się jednak tylko do tego. Ma również działanie bakteriobójcze i może pomóc w remineralizacji. Dzięki temu może dojść do wycofania się próchnicy z ubytku, a to z kolei pomoże ograniczyć leczenie endodontyczne.