Wiele osób uważa, że jedynym schorzeniem, którym należy się martwić od strony zębów i jamy ustnej jest próchnica. To prawda, jest to bardzo poważna choroba, która może doprowadzić nawet do utraty zębów. Nie jest jednak jedyną, która im zagraża. Bardzo groźna jest także torbiel pod korzeniem zęba. Czym się ta choroba charakteryzuje, jakie są jej rodzaje, a przede wszystkim, jak wygląda jej leczenie? Torbiel pod korzeniem zęba — co warto wiedzieć?
Czym jest torbiel zębopochodna?
Od czego powinno się zacząć zdobywanie informacji na temat tej przypadłości? Najważniejszą sprawą jest rzecz jasna to, aby dowiedzieć się, czym w ogóle jest torbiel pod korzeniem zęba.
Jest to patologiczna zmiana, która pojawia się w tkance kostnej szczęki żuchwy lub w obrębie zatoki szczękowej. Spowodowana jest przez przewlekle zapalenie tkanek okołowierzchniowych, co może być spowodowane np. nieleczoną próchnicą. Jest to bardzo niebezpieczna i podstępna choroba, ponieważ na początkowym etapie rozwoju nie daje żadnych oznak swojej groźnej obecności. Dopiero w sytuacji, gdy stan zęba pogorszy się w znacznym stopniu, dostrzegalne zaczną być symptomy świadczące o obecności torbieli. Efektem tego może być nawet utrata zęba.
Rodzaje torbieli
Oczywiście tak czarny scenariusz nie musi być koniecznością. W zależności od tego, z jakim rodzajem torbieli ma się do czynienia, przebieg choroby może być różny. Można się nawet zetknąć z odmianą, która nie stanowi większego zagrożenia. Żeby się jednak tego dowiedzieć, koniecznie trzeba poznać występujące rodzaje torbieli pod korzeniem zęba.
Jakie są więc najczęściej występujące rodzaje torbieli w jamie ustnej? Przede wszystkim wyróżnić w tym wypadku można torbiel korzeniową, która stanowi najpowszechniej pojawiającą się odmianę. Oprócz tego często ma się do czynienia z torbielą zawiązkową, która jest efektem zatrzymanego zęba, czy też torbielą przyzębia, która spowodowana jest stanem zapalnym kieszonki przyzębnej. Szczególnie niebezpiecznym rodzajem torbieli jest natomiast torbiel rogowaciejąca. Pojawia się w obrębie kości żuchwy i szczęki, najczęściej osiągając bardzo duże rozmiary.
Usuwanie torbieli
Choć na początku torbiel nie daje żadnych sygnałów swojej obecności, to jednak już po niedługim czasie pacjent zaczyna odczuwać nieprzyjemne rozpieranie i ból zęba. Często pojawia się opuchlizna, a nawet dany ząb może zacząć się chwiać, co oczywiście prowadzi do jego wypadnięcia. Nic więc dziwnego, że tak często pada pytanie, jak wygląda leczenie torbieli pod korzeniem zęba.
Jak można się łatwo domyślić, przeprowadzane leczenie takiej przypadłości jest ściśle związane z tym, z jaką jej odmianą ma się do czynienia. Przykładowo w przypadku najczęściej występującej torbieli korzeniowej, powszechnie stosowane jest leczenie kanałowe. Oprócz tego bardzo często specjaliści zalecają zastosowanie zabieg resekcji wierzchołka korzenia. Polega to na rozcięciu dziąsła, wykonaniu otworu prowadzącego do wewnętrznej części zęba, następnie usunięciu torbieli i wyczyszczeniu tkanki zęba.