Ropne zapalenie zęba - leczenie
0
(0)

Dolegliwości związane z naszą jamą ustną mogą przyjmować bardzo różną postać, a często także związane są z odczuwaniem bardzo silnego bólu. Nie inaczej jest z ropnym zapaleniem zęba, które zazwyczaj wymaga interwencji lekarza.

Jak powstaje ropień zębowy?

Ropień zębowy to stan zapalny tych tkanek, które znajdują się w otoczeniu wierzchołka korzenia zęba. Do powstania tego stanu zapalnego przyczyniają się przede wszystkim różnego rodzaju bakterie. Jako że w ślinie ludzkiej może znajdować się nawet 100 milionów bakterii, to ryzyko wystąpienia ropnia zębowego jest spore – ale bakterie, choć są bezpośrednią przyczyną ropnego zapalenia, to jednak muszą posiadać ku temu odpowiednie warunki – najczęściej przyczynia się do tego próchnica zęba, która sprawia, że bakterie mają jeszcze lepsze warunki do tego, aby spowodować stan zapalny w obrębie jamy ustnej, tj. między innymi bardzo popularne ropne zapalenie zęba Leczenie wymaga więc przede wszystkim wizyty u lekarza stomatologa, który w pierwszej kolejności zdiagnozuje chorobę i tym samym zastosuje właściwe leczenie. Ponadto można wyróżnić dwa rodzaje ropni zęba – taki, który powstaje przy samym korzeniu, oraz taki, który zlokalizowany jest przy dziąśle – jego przyczyną najczęściej jest nagromadzona płytka nazębna.

Jakie objawy daje ropień zębowy?

Jeśli chodzi o jedną z tych dolegliwości w obrębie jamy ustnej, która wywołuje spory dyskomfort, to jest to właśnie ropne zapalenie zęba Leczenie ma na celu więc nie tylko samo usunięcia ropnia, ale również doraźną pomoc w przykrych dolegliwościach bólowych. Ból przy ropnym zapaleniu zęba może być także różnie odczuwany i wszystko także zależy od stopnia zaawansowania. Bardzo często także ból wzmaga się podczas gryzienia i jedzenia, gdy przyjmuje się pionową pozycję ciała oraz wieczorami i nocami. Ponadto do innych dolegliwości zalicza się także deformację twarzy, czyli opuchnięcie, a nawet takie objawy jak podwyższona temperatura ciała, osłabienie, nieprzyjemny zapach i posmak w ustach, dreszcze, miejscowe uczucie gorąca, a co za tym wszystkim idzie, także kiepskie samopoczucie. Rodzaj objawów uzależniony jest także od umiejscowienia ropnego zapalenia zęba.

Ropień zęba – leczenie

Jeśli lekarz stomatolog zdiagnozuje ropne zapalenie zęba leczenie dostosowuje się przede wszystkim do miejsca, w którym ono występuje. Niemniej pierwszym i najistotniejszym krokiem jest przecięcie ropnia przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Dzięki temu ropa przestaje się zbierać, co od razu jest odczuwalne w postaci mniejszego bólu. Ponadto lekarz może także zalecić zastosowanie antybiotykoterapii oraz leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. W bardziej zaawansowanych przypadkach możliwe jest także przeprowadzenie leczenia kanałowego, a nawet ekstrakcja zęba. Oczywiście najlepszym sposobem na uniknięcie tego rodzaju dolegliwości jest prawidłowa higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty u stomatologa, który znacznie wcześniej wykryje wszelkie nieprawidłowości, co pozwoli uniknąć ostrego ataku tej bolesnej choroby.

Czy ten artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by ocenić artykuł.

Średnia ocena 0 / 5. Licznik głosów: 0

Brak ocen. Bądź pierwszy!