Czy leczenie kanałowe jest bezpieczne?

Leczenie kanałowe, które określane jest również jako leczenie endodontyczne to procedura, która jest dość często stosowana w gabinetach stomatologicznych. Jej głównym wskazaniem jest stwierdzona martwica zęba, a brak zdecydowanych działań może w tym wypadku prowadzić do szeregu groźnych powikłań, które dotyczyć mogą nie tylko samej jamy ustnej pacjenta, ale również jego ogólnego stanu zdrowia. W związku z tym, wielu pacjentów zastanawia się nad tym: czy i kiedy należy podjąć działanie oraz czy leczenie kanałowe jest bezpieczne?

Co to jest leczenie kanałowe?


Przed znalezieniem odpowiedzi na pytanie czy leczenie kanałowe jest bezpieczne, warto zastanowić się nad tym na czym ono polega oraz kiedy powinno zostać podjęte? Jak wspomniano powyżej, leczenie kanałowe to działanie, które ma na celu ograniczenie ryzyka występowania poważnych dolegliwości związanych ze stwierdzoną martwicą zębów. Leczenie kanałowe zawsze wymaga ogromnego zaangażowania ze strony stomatologa, ponieważ jest ono bardzo skomplikowane oraz długotrwałe.

Warto również pamiętać o tym, że nie zawsze możliwe jest zagwarantowanie pełnej skuteczności podjętych działań. Ponadto, są nawet sytuacje, w których nawet nie może ono zostać rozpoczęte, na przykład z powodu współistnienia innych chorób pacjenta lub zwapnienia korzeni zęba. W takim wypadku zazwyczaj konieczna jest ekstrakcja korzeni lub nawet całego zęba.

W momencie rozpoczęcia leczenia dąży się jednak do usunięcia z kanałów zębowych zalegającej w nich martwej miazgi. W tym celu stosuje się zarówno metody mechaniczne, w tym: opracowywanie kanałów za pomocą pilników endodontycznych oraz ich płukanie z wykorzystaniem płynów do irygacji.

Połączenie powyższych metod wpływa na większą efektowność podejmowanych działań i pozwala na skuteczne usunięcie bakterii chorobotwórczych z wnętrza kanałów, które następnie jest wypełniane przy użyciu materiałów stomatologicznych.

Leczenie kanałowe zęba – zalecenia do zabiegu


Leczenie endodontyczne powinno być podejmowane w przypadku stwierdzenia martwicy zęba oraz możliwości pojawienia się groźnych powikłań jamy ustnej lub o charakterze ogólnym.

Bezpieczeństwo leczenia kanałowego zębów


Czy leczenie kanałowe jest bezpieczne? Otóż, prawidłowo przeprowadzone leczenie endodontyczne nie należy do procedur szkodliwych dla zdrowia. Jednak wokół niego w ostatnim czasie narosło wiele mitów, a wśród nich również takie o rzekomym związku z rozwojem nowotworów piersi, chorobami serca i nerek czy negatywnym skutkiem antybiotykoterapii, która jest stosowana podczas leczenia kanałowego.

Należy jednak wiedzieć o tym, że żaden związek między podejmowanym leczeniem endodontycznym a przypadkami występowania raka piersi, czy wymienionych powyżej chorób nie został potwierdzony naukowo. Ponadto, szkodliwe bakterie, które mogłyby wpływać na pogorszenie stanu zdrowia są właśnie podczas leczenia kanałowego skutecznie usuwane.

Wreszcie, ograniczenie niepożądanego działania antybiotykoterapii może być uzyskane za pomocą wdrożonej równocześnie suplementacji probiotykami.