ile-kosztuje-RTG-panoramiczne-zebow
0
(0)

Prześwietlenie pantomograficzne zębów to szczególny rodzaj zdjęcia rentgenowskiego, które wykonywane jest w ramach diagnostyki stomatologicznej. Z uwagi na jego szeroki zakres możliwe jest zobrazowanie oraz ocena nie tylko samych zębów i korzeni zębowych pacjenta, ale również tkanek szczęki, żuchwy oraz stanu stawu skroniowo-żuchwowego.

Przeprowadzenie tego badania umożliwia podjęcie skutecznego leczenia oraz skrócenie jego trwania. Wielu pacjentów zastanawia się na tym: jak wygląda i ile kosztuje RTG panoramiczne zębów?

Co to jest RTG zębów?

Jak wspomniano powyżej, RTG zębów to rodzaj szczegółowej diagnostyki, która ma na celu ocenę stanu jamy ustnej pacjenta. W badaniu wykorzystuje się wiązkę promieniowania X, która ma zdolność przenikania przez tkanki ciała pacjenta. Dzięki temu, że poszczególne struktury mają różną zdolność jego pochłaniania, możliwe jest uzyskiwanie dwuwymiarowego obrazu.

W przypadku aparatów starszej generacji obrazowanie obywa się za pomocą specjalnej błony rentgenowskiej, natomiast nowoczesne aparaty wykorzystują technologię cyfrową, a obraz wyświetlany jest na ekranie komputera.

Po co się robi RTG panoramiczne zębów?

Wielu pacjentów zastanawia się nad tym: na czym polega i ile kosztuje RTG panoramiczne zębów? Otóż, RTG panoramiczne wykonywane jest w celu obrazowania i oceny uzębienia pacjenta oraz struktur żuchwy, szczęki oraz stawu żuchwowo-skroniowego. W wyniku tego badania możliwe jest wykrycie zmian chorobowych oraz nieprawidłowości związanych z budową wymienionych obszarów. Tego typu diagnostyka podejmowana jest zazwyczaj przed założeniem aparatu ortodontycznego lub protez protetycznych, w tym koron, mostów lub implantów oraz przed usunięciem ósemek.

Ponadto, zdjęcie RTG wykonywane jest w przypadku urazów szczęki, zaawansowanej próchnicy lub podejrzenia kamicy ślinianek. Warto również wspomnieć o tym, że tego typu zdjęcie wykonuje się w celu wykluczenia zmian zapalnych w obrębie jamy ustnej przed planowanymi zabiegami w innej okolicy ciała, na przykład przed operacją zaćmy. Badanie jest całkowicie bezbolesne i krótkotrwałe. Przed jego wykonaniem należy usunąć z ciała wszelkie metalowe elementy, w tym kolczyki, zegarek lub ruchome protezy zębowe. Badanie jest bezpieczne pod warunkiem stosowania atestowanych urządzeń, które emitują niewielkie dawki promieniowania.

Jego ilość jest znacznie ograniczona w przypadku nowoczesnych urządzeń, które minimalizują ryzyko wystąpienia negatywnego oddziaływania zarówno w stosunku do pacjentów, jak i osób je obsługujących. Niemniej jednak badanie to nie jest zalecane w przypadku kobiet w ciąży. W przypadku innych pacjentów może być ono wykonywane bez szkody dla zdrowia raz na dwa lata.

Koszt zdjęcia RTG zębów

Ile kosztuje RTG panoramiczne zębów? Otóż, cena zdjęcia pantomograficzngo zależy od kilku czynników, w tym klasy aparatu za pomocą którego jest wykonywane czy wielkości ośrodka, dostępności do tego typu usług i obecności konkurencji na danym runku. Zazwyczaj jednak cena waha się w granicach od 50 do 100 złotych za pojedyncze zdjęcie.

Tego typu badanie może być wykonane zarówno w specjalistycznym gabinecie stomatologicznym, jak i w innych placówkach zdrowia, które świadczą tego typu usługi. Należy jednak pamiętać o tym, że może być ono wykonane jedynie w oparciu o wystawione uprzednio skierowanie.

Czy ten artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by ocenić artykuł.

Średnia ocena 0 / 5. Licznik głosów: 0

Brak ocen. Bądź pierwszy!