Czy piaskowanie wybiela zęby?

Wiele osób zastanawia się czy piaskowanie wybiela zęby. Piaskowanie to zachowawczy zabieg pielęgnacyjny, który przeprowadza się w gabinecie dentystycznym. Jest to niezwykle ważny element profilaktyki próchnicy.

Na czym polega piaskowanie zębów?

Pacjenci decydują się na piaskowanie, żeby poprawić stan higieny jamy ustnej. Na zębach gromadzi się osad oraz kamień, który trzeba z czasem usunąć. Piaskowe polega na dokładnym oczyszczeniu szkliwa z zalegającego kamienia nazębnego. Stosuje się w tym celu zawiesinę stworzoną z drobinek czyszczącej substancji. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie czy piaskowanie wybiela zęby. Warto zwrócić uwagę na fakt, że piaskowanie jest całkowicie bezbolesne i wykonuje się je bez znieczulenia. Substancja czyszcząca jest określana mianem piasku stomatologicznego, od którego pochodzi nazwa zabiegu. Piasek stomatologiczny jest wystarczająco delikatny, żeby nie uszkodzić szkliwa, a jednocześnie na tyle twardy, żeby dokładnie pozbyć się kamienia. Przeważnie wykorzystywane są cząsteczki wodorowęglanu sodu, który powszechnie znane są pod nazwą glicyny lub sody oczyszczonej. Warto dodać, że piasek dentystyczny może powodować pewien dyskomfort u pacjenta, ponieważ ma niezbyt przyjemny smak. Z tego powodu używa się często dodatków smakowych, których zadaniem jest zniwelowanie nieprzyjemnych doznań. Oprócz piaskowania wykonuje się także skaling, który polega na użyciu ultradźwięków do oczyszczania zębów z kamienia. Można w ten sposób dotrzeć do ciężko dostępnych miejsc, których nie można wyczyścić podczas mycia zębów. Można się również pozbyć bakterii oraz przebarwień, które są nieestetyczne.

Kiedy piaskować zęby?

Według stomatologów piaskowanie zębów to zabieg o profilaktycznym charakterze, który należy wykonywać przynajmniej raz w roku. Czasami na zębach widać zalegający kamień lub osad i wtedy trzeba koniecznie udać się do dentysty. Warto mieć na uwadze, że kamień nazębny może nawet doprowadzić do rozwoju próchnicy, dlatego nie można tego bagatelizować. Jest to też wstępny zabieg, który ma przygotować pacjenta do wybielania zębów. Kompleksowa procedura stomatologicznego czyszczenia jamy ustnej jest określana mianem higienizacji zębów. Pierwszym etapem jest usunięcie kamienia, a następnie wykonuje się piaskowanie i polerowanie. Ostatnim etapem jest oczywiście fluoryzacja, która ma zabezpieczyć szkliwo przed próchnicą.

Piaskowanie zębów – cena zabiegu

Odpowiedź na pytanie, czy piaskowanie wybiela zęby jest jak najbardziej pozytywna. Osoby, które piją dużo kawy i palą papierosy są zdecydowanie bardziej narażone na odkładanie się osadu oraz kamienia na zębach. W konsekwencji może to prowadzić do powstawania przebarwień płytki nazębnej. Mycie zębów szczoteczką nie jest wystarczające, ponieważ ciężko jest dotrzeć do wszystkich miejsc. Właśnie dlatego stomatolodzy zażywają używanie nici dentystycznej oraz płynu do płukania jamy ustnej.

Jednak i to może nie wystarczyć, dlatego raz w roku warto udać się do gabinetu stomatologicznego, żeby usunąć kamień. Należy pamiętać, że kamień nazębny może być również przyczyną nieświeżego oddechu. Piasek dentystyczny dociera nawet do najmniejszych szczelin. Po przeczytaniu tego artykułu powinieneś już wiedzieć, czy piaskowanie wybiela zęby. Cena zabiegu oscyluje w granicach 70-100 zł.