Dlaczego rosną zęby mądrości? Poznaj odpowiedź!

Zęby są oczywiście potrzebne do życia, gdyż bez nich niemożliwe byłoby spożywanie pokarmów. Jednak są one także wizytówką uśmiechu, dlatego też tak ważna jest ich właściwa pielęgnacja i dbanie o to, aby były zdrowe i lśniły blaskiem. Wyróżnia się oczywiście kilka rodzajów zębów. Znane wszystkim są siekacze czy kły. Warto jednak wspomnieć o zębach mądrości. Czym są i dlaczego rosną zęby mądrości?

Czym są zęby mądrości?

Zęby te są ostatnimi zębami trzonowymi i znajdują się one o dwóch stronach szczęk. Ciekawy jest tutaj fakt, że nie każdy posiada owe zęby. Kiedy zatem się pojawiają? Przeważnie rosną między 15 a 20 rokiem życia. Po tym czasie raczej nieprawdopodobne jest pojawienie się tych zębów. Od czego zatem to zależy? Otóż szczęka człowieka na przestrzeni lat uległa małym modyfikacjom, co spowodowało, że u niektórych osób pozostało zbyt mało miejsca na to, aby zęby mądrości mogły się wykształcić. Zatem dlaczego rosną zęby mądrości?

Przyczyny rośnięcia zębów mądrości

Tak naprawdę nie ma konkretnej przyczyny wyrzynania się zębów mądrości. Ich pojawianie się jest bowiem rzeczą normalną. Czasami jednak okazuje się, że popularne ósemki stają się prawdziwym problemem, szczególnie u osób starszych. Oczywiście zdarzają się przypadki, kiedy to zęby mądrości zaczynają wyrzynać się i osób po 40tym roku życia. Wtedy jest to dość kłopotliwe, gdyż wiąże się z koniecznością usuwania zębów mądrości.

Czy trzeba usuwać zęby mądrości?

Skoro zęby te potrafią przysporzyć tyle problemów, to można rzec, że lepszym rozwiązaniem byłoby ich usunięcie. I słusznie. Bez zębów mądrości człowiek może normalnie funkcjonować. Odpowiadają one za rozgniatanie pokarmu, jednak inne zęby trzonowe również dobrze radzą sobie z tym żądaniem, zatem obecność zębów mądrości nie jest konieczna. Na ich usunięcie trzeba na pewno zdecydować się wtedy, gdy powodują one dyskomfort i ból.

Czasami wyrzynające się zęby mądrości mają zbyt mało miejsca na prawidłowy rozwój, dlatego też zaczynają wzrastać pod kątem lub negatywnie wpływają na sąsiadujące zęby trzonowe. Jeśli ból i dyskomfort utrzymuje się przez dłuższy okres, to należy udać się do specjalisty w celu zasięgnięcia porady i być może usunięcia zębów. Skoro wiadomo już, dlaczego rosną zęby mądrości to warto wspomnieć o tym, jak rozpoznać proces wyrzynania się zębów.

Otóż bezpośrednim objawem jest tutaj ból dziąsła i jego zaczerwienienie. Ból ten pojawia się co jakiś czas, gdyż zęby te rosną etapami. Czy można jednak chociaż w małym stopniu pozbyć się dyskomfortu związanego z wyrastaniem tych zębów? Oczywiście można sięgnąć po najrozmaitsze tabletki przeciwbólowe czy zastosować zimny okład. Trzeba także unikać miażdżenia pokarmu stroną żuchwy, na której pojawiają się zęby.

Oczywiście jeśli zęby mądrości wyrastają prawidłowo i w przyszłości nie sprawiają żadnych problemów, to nie jest konieczne ich usuwanie. Jednak w przypadku, gdy powodują ciągły ból i dyskomfort, lepszym pomysłem jest pozbycie się problemu i udanie do specjalisty, który usunie niechciane zęby mądrości.