Usuwanie ósemki pod narkozą
0
(0)

Ósemki to często bardzo problematyczne zęby, które nie muszą pojawić się u każdego. Często zdarza się również, że nie wyrzynają się do końca i konieczne jest ich usunięcie. Także ich codzienna higiena może nastręczać problemów, ponieważ trudno dostać się do nich szczoteczką. Jeśli zajdzie potrzeba ich usunięcia, to zazwyczaj konieczne jest skorzystanie z pomocy chirurga.

Chirurgiczne usuwanie ósemek

Ósemki, czyli zęby mądrości, to trzecie zęby trzonowe, które zaczynają wyrzynać się, gdy zaczynamy wkraczać w dorosłość, ale czas ich pojawienia się jest całkowicie indywidualny – zdarza się nawet, że wyrzynają się między trzydziestym a czterdziestym rokiem życia. Niestety, z racji tego, że w szczęce w tym czasie nie ma zbyt wiele dla nich miejsca, to często nie wychodzą w całości i tym samym są sporym utrapieniem, m.in. przyczyniają się do powstawania stanów zapalnych i przedwczesnej próchnicy. Zazwyczaj więc zalecane jest chirurgiczne usuwanie ósemek, ponieważ zwykła ekstrakcja zęba w gabinecie stomatologicznym w przypadku zębów mądrości jest niewystarczająca. Zdarza się i tak, że konieczne jest usuwanie ósemki pod narkozą, o czym ostatecznie zawsze decyduje chirurg stomatolog.

Chirurgiczne usuwanie ósemek pod narkozą

Najczęściej zabieg usuwania zęba mądrości przeprowadza się przy wykorzystaniu znieczulenia miejscowego i w zależności od indywidualnego przypadku może być on mniej lub bardziej skomplikowany. Jeśli ósemka wyrznięta jest całkowicie, to wystarczy rozchwiać ją specjalnymi narzędziami i po prostu wyciągnąć. Nie zawsze jednak jest to możliwe, ponieważ zęby mądrości zazwyczaj nie są wyrznięte do końca, a zdarza się i tak, że prawie całkowicie schowane są w trudno dostępnym miejscu i konieczne są skomplikowane manipulacje na kości otaczającej ząb i błonie śluzowej. W niektórych przypadkach zamiast znieczulenia miejscowego stosuje się usuwanie ósemki pod narkozą.

Zabieg usunięcia zęba mądrości pod narkozą jest jednak najczęściej zarezerwowany dla kilku przypadków. Najczęściej takie rozwiązanie stosuje się, gdy pacjent jest osobą mało współpracującą. Są to między innymi dzieci lub osoby chore z zaburzeniami psychicznymi. Narkozę stosuje się także w przypadkach, gdy konieczne jest usunięcie wielu zębów, a także gdy pacjent jest uczulony na składniki znieczulenia miejscowego. Narkozę może także zlecić chirurg stomatolog, gdy pacjent przejawia duży strach przed ekstrakcją zęba tylko ze znieczuleniem miejscowym.

Usuwanie ósemek – rekonwalescencja

Usuwanie ósemki pod narkozą lub przy znieczuleniu miejscowym prawie zawsze związane jest z dość sporą ingerencją w nasze tkanki, dlatego po zabiegu należy również przeprowadzić odpowiednią i wystarczająco długą rekonwalescencję. Najistotniejsze zalecenia po zabiegu usunięcia ósemki to prawidłowa higiena przy użyciu miękkiej szczoteczki, a także zaprzestanie palenia papierosów, spożywania alkoholu oraz produktów twardych i zawierających kofeinę. Nie stosowanie się do tych zaleceń może skutkować poważnymi powikłaniami, które jeszcze bardziej wydłużą okres rekonwalescencji.

Czy ten artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by ocenić artykuł.

Średnia ocena 0 / 5. Licznik głosów: 0

Brak ocen. Bądź pierwszy!