Czy chirurgiczne usuwanie ósemki boli?

Pacjenci mają różne obawy związane z wizytą u dentysty. Na pierwszym miejscu można wymienić oczywiście strach przed bólem podczas zabiegu. Niektórzy jednak odczuwają też stres związany z ostateczną ceną usługi. Pojawia się również niepokój, co pomyśli sobie stomatolog na temat uzębienia danego pacjenta, szczególnie jeśli ostatnia wizyta miała miejsce dawno temu.

Wskazania do usuwania ósemek

Jest wiele wskazań do usunięcia ósemek. Najczęściej lekarze w swojej praktyce stomatologicznej spotykają się z tym, że pacjent przychodzi do gabinetu z bardzo dużym bólem zęba. Wykonane zdjęcie RTG potwierdza najgorsze przypuszczenia. Doszło do zapalenia miazgi, a uszkodzenia są tak rozległe, że nie pomoże już założenie plomby ani leczenie kanałowe. W tej sytuacji trzeba usunąć ząb, aby u pacjenta nie doszło do poważnych komplikacji zdrowotnych, na przykład do rozległego zakażenia.

Czasami ósemki usuwa się przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego albo w trakcie tego leczenia. Założenie aparatu ortodontycznego jest dla wielu ludzi ostatnią deską ratunku, jeśli chodzi o stan uzębienia. Często krzywe zęby to nie jest tylko problem estetyczny, ale poważny problem zdrowotny, który w przyszłości może doprowadzić nawet do wypadnięcia zębów. Wcześniej z pewnością pojawi się problem z odsłoniętymi szyjkami zębowymi i bardzo silnym bólem z tego powodu.

Dlatego też każdy, kto ma przypuszczenia, że jego zęby nie są proste, powinien odwiedzić ortodontę i skonsultować swoją sytuację. Dziś leczenie ortodontyczne z powodzeniem może być przeprowadzane u ludzi dorosłych. Pacjenci zastanawiają się czy chirurgiczne usuwanie ósemki boli, czasem to powstrzymuje ich przed rozpoczęciem leczenia.

Po co usuwa się ósemki?

Ósemki usuwa się po to, aby zrobić więcej miejsca w szczęce dla pozostałych zębów. Najłatwiej jest usunąć właśnie ósemki, aby inne zęby nie tłoczyły się w jamie ustnej. Dzisiaj wielu ortodontów podejmuje próby leczenia bez usuwania jakichkolwiek zębów. Takie podejście jest właściwe w XXI wieku, kiedy można wykonać bardzo dobrą diagnostykę obrazową, aby poznać szczegółowo sytuację danego pacjenta.

Czasami jednak nie ma innego wyjścia niż usunięcie ósemek, aby leczenie ortodontyczne się powiodło. Jeżeli kilku ortodontów niezależnie od siebie rekomenduje takie rozwiązanie, zdecydowanie warto zastosować się do tych rad. Czy chirurgiczne usuwanie ósemki boli? Warto znać odpowiedź na to pytanie.

Usuwanie ósemki – czy musi boleć?

Dzisiaj w gabinetach stomatologicznych stosowane są najnowocześniejsze rozwiązania, jeśli chodzi o to, aby pacjent nie czuł bólu podczas zabiegu stomatologicznego. Zazwyczaj dentyści doskonale zdają sobie sprawę z tego, że dla pacjentów leczenie i usuwanie zębów jest niekomfortowe. Bardzo często znieczulenie proponowane jest od razu. Czy chirurgiczne usuwanie ósemki boli? Nie.

Wielu pacjentów jest zaskoczonych, że podane znieczulenie okazało się tak skuteczne, że w ogóle nie odczuwali oni bólu, kiedy lekarz wykonywał skomplikowane działania w jamie ustnej. Oczywiście, kiedy znieczulenie przestanie już działać, pacjent może czuć ból, ale nie ma przeszkód, aby sięgnąć po tabletki przeciwbólowe. Lekarz z pewnością poinformuje pacjenta o takiej możliwości.