Jak zapobiegać próchnicy zębów?

Próchnica to powszechna choroba zębów, która ma podłoże bakteryjne. Niestety w wielu przypadkach jest ona bagatelizowana, co czyni ją poważnym problemem społecznym. Należy bowiem wiedzieć o tym, że nieleczona próchnica prowadzi nie tylko do znacznego pogorszenia wyglądu jamy ustnej pacjenta, ale również może być prowadzić do powstawania schorzeń o charakterze ogólnoustrojowym. W związku z tym, warto odpowiedzieć na pytanie: jak zapobiegać próchnicy zębów?

Próchnica zębów – czym jest?

Próchnica jest chorobą bakteryjną, w przebiegu której dochodzi do znacznego uszkodzenia zębów. W pierwszej kolejności następuje demineralizacja szkliwa przez co staje się ono bardziej podatne na uszkodzenia. Na dalszym etapie zniszczeniu ulega zębina czyli głębsza partia zęba. Rozwój próchnicy jest skorelowany ze skutkiem działania kwasów organicznych produkowanych przez bakterie próchnicowe. Zmiana pH w ustach sprzyja odkładaniu się pyłki i kamienia na zębach oraz demineralizacji szkliwa. W pierwszym etapie próchnicy na powierzchni zębów pojawiają się jasne przebarwienia, które wraz z upływem czasu oraz rozwojem choroby ciemnieją i tworzą porowatą strukturę.

Następnie dochodzi do uszkodzenia zębiny, rozwoju stanu zapalnego, tworzenia się ubytku oraz występowania nadwrażliwości bólowej na bodźce zewnętrzne. Wielu pacjentów zastanawia się zatem: jak zapobiegać próchnicy zębów? Otóż, należy wiedzieć że rozwój próchnicy uzależniony jest od indywidualnych predyspozycji pacjenta oraz od czynników zewnętrznych. Wśród nich wymienić należy przede wszystkim nadmierne spożywanie cukrów, które stanowią idealną pożywkę dla bakterii próchnicowych. Poza tym, rozwojowi próchnicy sprzyja zmniejszona ilość śliny związana z kserostomią czy przyjmowanymi lekami moczopędnymi, przeciwhistaminowi, przeciwbólowymi oraz antybiotykami. Ponadto, na szybki rozwój próchnicy wpływa nieprawidłowa higiena jamy ustnej.

Oznaki i przejawy próchnicy

Zazwyczaj pierwsze etapy rozwoju próchnicy przebiegają bezobjawowo. Jak wspomniano powyżej, dopiero na dalszym etapie dochodzi do pojawiania się przebarwień, drobnych pęknięć na szkliwie oraz nadwrażliwości. W sytuacji w której próchnica dociera do zębiny pojawia się dyskomfort oraz lekki ból, który zdecydowanie nasila się w momencie zaatakowania przez próchnicę miazgi zęba. Wówczas może rozwinąć się stan zapalny, któremu towarzyszy wzrost temperatury, obrzęk twarzy oraz zaczerwienie dziąseł.

Zapobieganie próchnicy zębów

Wielu pacjentów zastanawia się nad tym jak zapobiegać próchnicy zębów i kiedy należy rozpocząć jej leczenie. Okazuje się, że najskuteczniejszym sposobem na walkę z próchnicą jest odpowiednia profilaktyka. Obejmuje ona staranną higienę jamy ustnej, ograniczenie spożywania cukrów oraz regularne wizyty dentystyczne. Podczas nich stomatolog może wykryć ewentualne zmiany na bardzo wczesnym etapie i zastosować bezbolesną ozonoterapię. Jednak w sytuacji, w której pojawia się ubytek w zębie konieczne staje się jego wypełnienie.

W bardziej zaawansowanych stadiach choroby, w których próchnica obejmuje miazgę zęba konieczne jest bardziej skomplikowane i czasochłonne leczenie kanałowe lub nawet ekstrakcja zęba. Należy pamiętać o tym, że próchnica może dawać efekty ogólnoustrojowe. Bakterie mogą bowiem przedostawać się do krwioobiegu i wywoływać poważne schorzenia, w tym: kłębuszkowe zapalenie nerek, zapalenie mózgu, czy zapalenie wsierdzia.