szkorbut-jak-leczyc
0
(0)

Gnilec to choroba związana z brakiem lub znacznym obniżeniem poziomu witaminy C w organizmie. W wyniku tego dochodzi do pojawiania się szeregu niekorzystnych dolegliwości, w tym związanych ze wzrokiem i jamą ustną oraz zaburzeń neurologicznych i powolnego gojenia się ran.

Czym jest szkorbut?

Jak wspomniano powyżej, cynga to stan chorobowy, który może manifestować się wieloma dolegliwościami. Jest on ściśle związany ze znacznym niedoborem lub wręcz całkowitym brakiem witaminy C w organizmie człowieka. Jest to witamina, która musi być podawana egzogennie w postaci pożywienia. Ponadto, aby mogła być wykorzystana przez organizm ludzki musi mieć ona postać łatwo przyswajalną. Jej dobowe zapotrzebowanie wynosi od 45 do 90 mg na dobę.

Objawy szkorbutu

Brak lub znaczne niedobory witaminy C w organizmie człowieka dają zespół charakterystycznych objawów i mogą one dotyczyć wielu układów oraz narządów. Cynga wpływa na ogólne osłabienie organizmu w wyniku czego staje się on bardziej podatny na zakażenia o podłożu wirusowym, bakteryjnym oraz grzybicznym. W wielu przypadkach zmniejszone siły obronne nie są w stanie skutecznie zwalczać infekcji w wyniku czego mogą mieć one bardzo poważny przebieg.

Gnilec powoduje problemy z oczami. U osób chorych pojawia się suchość oczu oraz ich podrażnienie i nadwrażliwość na światło. W skrajnych przypadkach dochodzi do krwotoku podspojówkowego. W jamie ustnej osoby chorej mogą pojawiać się obrzęki dziąseł. W wyniku tego występują krwawienia o dość częstym charakterze oraz braku konkretnej przyczyny.


W przypadku braku podjęcia zdecydowanych działań nieprawidłowości mogą prowadzić do ruszania się zębów oraz ich wypadania. Gnilec manifestuje się również w postaci dolegliwości związanych z układem mięśniowo-szkieletowym. W następstwie choroby pojawiają się krwawienia w obrębie stawów, które powodują ból, opuchliznę, a nawet uniemożliwiają sprawne poruszanie się. Zaburzenia związane z prawidłową krzepliwością ujawniają się w postaci wybroczyn pod skórą, bardzo trudnym i powolnym gojeniem się ran oraz anemią. Ponadto, choroba wpływa na pracę serca, płuc oraz na występowanie zaburzeń o charakterze neurologicznym, w tym spadku nastroju, a nawet stanów depresyjnych.

Szkorbut – leczenie choroby

Choroba rozpoznawana jest na podstawie przeprowadzanego wywiadu medycznego oraz występujących charakterystycznych objawów. Ponadto, pełna diagnostyka może również obejmować badania krwi mające na celu określenie poziomu witaminy C oraz stwierdzenie ewentualnych sygnałów świadczących o pojawiającej się niedokrwistości. Leczenie choroby polega przede wszystkim na szybkim uzupełnieniu niedoborów witaminy C. W tym celu stosuje się kroplówki, tabletki, kapsułki lub saszetki do sporządzania napoju.

Wyboru odpowiedniej formy leku dokonuje lekarz biorący pod uwagę aktualny stan zdrowia pacjenta oraz ilość i zakres występujących dolegliwości. W zachowaniu odpowiedniego poziomu witaminy C w organizmie istotne znacznie ma profilaktyka i stosowanie zbilansowanej diety. Produktami bogatymi w kwas askorbinowy są owoce cytrusowe, truskawki oraz kiwi. Poza tym, łatwo przyswajalna witamina C występuje również w marchwi, papryce czy wątróbce.

Czy ten artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by ocenić artykuł.

Średnia ocena 0 / 5. Licznik głosów: 0

Brak ocen. Bądź pierwszy!