Jak i kiedy myć zęby u niemowlaka?

Kiedy myć zęby u niemowlaka? Pytanie to nurtuje wszystkich rodziców. Dbanie o higienę zębów należy zacząć, tak naprawdę, jeszcze przed pojawieniem się pierwszych zębów. Profilaktyka to najważniejsza rzecz w leczeniu choroby, dlatego warto zaszczepiać dobre nawyki higieniczne w dzieciach od pierwszych chwil życia. Szeroka dostępność past i akcesoriów przeznaczonych dla dzieci w różnym wieku, umożliwia dbanie o higienę zębów na każdym etapie rozwoju malucha.

Higiena mleczaków

Dobrych nawyków związanych z higieną jamy ustnej należy uczyć dziecko od najmłodszych lat. Prawdą jest, że zęby mleczne wypadną, ale ich rolą jest zapewnienie miejsca zębom stałym. Kiedy mleczak ulegnie zmianom próchniczym i będzie musiał zostać usunięty, na etapie wyrzynania się zębów stałych może dojść do braku miejsca dla całego uzębienia.

Złe nawyki higieniczne mogą zostać przeniesione na uzębienie stałe, co w konsekwencji może prowadzić do poważnych chorób zębów i dziąseł.
Kiedy myć zęby u niemowlaka? Zęby malucha należy zacząć szczotkować w momencie pojawienia się pierwszego mleczaka. Jednak, tak naprawdę, czyszczenie jamy ustnej można zacząć od pierwszych chwil życia noworodka. Wystarczy w tym celu przetrzeć dziąsła dziecka wodą tuż po karmieniu miękką ściereczką lub nałożoną na palec silikonową szczoteczką.

Po 4 miesiącu życia, gdy pojawi się pierwszy ząbek, można zaproponować dziecku czyszczenie zębów miękką szczoteczką z niewielką ilością pasty, która zawiera co najmniej 1000ppm fluoru. Niemowlę na pewno nie będzie w stanie wypluć nadmiaru pasty, dlatego należy wytrzeć nadmiar środka z buzi. Fluor, który pozostanie w jamie ustnej, będzie chronił zęby poprzez mineralizację szkliwa.

Czym myć zęby niemowlakowi?

Kiedy myć zęby u niemowlaka, aby rozpocząć profilaktykę chorób zębów? Dbanie o prawidłową higienę zębów niemowląt warto zacząć od pierwszych dni życia dziecka. Na początku należy stosować miękką ściereczkę lub nakładkę na palec, którą można delikatnie masować dziecku dziąsła.
Po pokazaniu się pierwszych zębów, do czyszczenia zębów warto używać miękkiej szczoteczki dostosowanej do wieku dziecka.

Jeżeli chodzi o propozycję past dla dzieci, to zalecane są pasty, które zawierają w swoim składzie co najmniej 1000ppm fluoru. Fluor jest to bardzo istotny pierwiastek dla mineralizacji szkliwa. Chroni on zęby przed szkodliwym działaniem bakterii i kwasów oraz posiada właściwości przeciwpróchnicze.
Pomimo tak dużego stężenia fluoru w zalecanych pastach dla dzieci, jego ilość reguluje się poprzez ilość pasty podawanej dziecku na szczoteczce. Brak fluoru w produktach dla dzieci może szkodliwie wpłynąć na kondycję ich zębów.

Mycie zębów u niemowlaka – co warto wiedzieć

Niemowlęta mogą czuć się na początku niepewnie, kiedy rodzice rozpoczynają naukę nawyku mycia zębów. Dlatego też należy wykazać się dużą cierpliwością w nauce dobrych praktyk higienicznych.
Duża dostępność past o różnych smakach oraz kolorowych akcesoriów sprawia, że łatwo jest przekonać dziecko do wspólnego mycia zębów. Proces ten należy traktować jako rodzaj zabawy. Dziecko, które nastawi się negatywnie do spraw związanych z regularnym myciem zębów, zacznie je zaniedbywać, co w konsekwencji wpłynie niekorzystnie na jego zdrowie.