Proste i piękne zęby można osiągnąć za pomocą kilku metod. Najczęściej stosowaną terapią jest leczenie ortodontyczne przy użyciu stałego aparatu. Takie rozwiązanie jest czasochłonne i dość kosztowne, ale efekty są spektakularne. Krzywe zęby pojawiają się z powodu różnych przyczyn.
Nie można z góry odrzucać genetycznej predyspozycji do powstawania wad zgryzu. Nawet drobne grzeszki w dzieciństwie, takie jak ssanie kciuka, mogą prowadzić do krzywych zębów w okresie dojrzewania i dorosłości. Istnieją jednak różne środki pozwalające na utrzymanie lub uzyskanie prostych zębów bez użycia aparatu. Jak samemu wyprostować zęby?
Czy da się wyprostować zęba samemu?
Szczególnie w okresie dzieciństwa lub dojrzewania korekta lub prostowanie krzywych zębów za pomocą aparatu ortodontycznego jest najlepszym wyborem. Osoby dorosłe, które mają mocno krzywe zęby, często muszą poddać się operacji, aby przywrócić piękny uśmiech. Jeśli brakuje miejsca, to czasem trzeba usunąć zdrowe zęby. Oczywiście stały aparat jest najczęściej wykorzystywaną metodą leczenia. Są jednak inne rozwiązania. Jak samemu wyprostować zęby? Czy jest to w ogóle możliwe?
Warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, które są częstą przyczyną wad zgryzu. Przede wszystkim należy mieć pewność, że szczeliny między zębami są zamknięte. Zęby, które wypadają, pozostawiają luki. To oczywiście normalne, że zęby mleczne wypadają w dzieciństwie. Trzeba przecież zrobić miejsce dla zębów stałych. Natomiast utrata zębów w wieku dorosłym, na przykład w wyniku wypadku lub z powodu konieczności usunięcia zęba, może prowadzić do nieprawidłowego ustawienia pozostałych zębów.
W uzębieniu powstaje nagle pusta przestrzeń, którą sąsiednie zęby będą chciały wypełnić. W tym przypadku stomatolog lub ortodonta mówi o tym, że istniejące zęby zaczynają migrować, a następnie stają się krzywe. Jeśli takie luki zostaną zamknięte za pomocą protez częściowych, implantów lub mostów, istniejące zęby nie będą miały okazji się poruszać i przesuwać.
Jak wyprostować zęby bez aparatu?
Jak samemu wyprostować zęby i zapobiegać ich wykrzywianiu? Dużym problemem w przypadku powstawania wad zgryzu są zęby mądrości. Najczęściej wyrastają one dość długo i nie mają wystarczająco dużo miejsca, aby się prawidłowo wbić w łuk zębowy. Warto zatem kontrolować ich wzrost i w razie konieczności dokonać ekstrakcji. Jeśli będą one rosły bez dostatecznej ilości miejsca, to może dojść do znacznego przesunięcia pozostałych zębów.
Najlepiej regularnie wykonywać zdjęcia rentgenowskie szczęki u dentysty, aby wcześnie określić stan zębów mądrości. Jeśli dentysta da zielone światło, nie należy odkładać ich usunięcia. Dzięki takiemu zabiegowi można uniknąć niepotrzebnego bólu i komplikacji. Jest to też metoda, aby uniknąć krzywych zębów. Zatem znana jest już kolejny aspekt, jak samemu wyprostować zęby, a raczej uniknąć ich wykrzywienia. Krzywe zęby to drażliwy problem dla wielu osób. Z tego powodu ważne jest znalezienie dobrego i doświadczonego ortodonty, który potrafi kompleksowo zająć się problemami pojawiającymi się w jamie ustnej.
Bardzo często ortodonta wykonuje wycisk zębów lub zdjęcie rentgenowskie, dzięki temu może on bardzo szybko rozpoznać możliwości i ograniczenia w korekcji krzywych zębów i wyjaśnić swoją opinię na temat tego, jak w danym przypadku można skorygować wady bez aparatu.
Jak domowo wyprostować zęby?
Najbardziej znaną metodą prostowania krzywych zębów jest klasyczny aparat ortodontyczny. Nie jest to jednak rozwiązanie optymalne dla wszystkich pacjentów. Z jednej strony mają z tym problem wizualny, ponieważ stały aparat jest przymocowany do przedniej części zębów. Jest więc widoczny przy każdym uśmiechu. Utrudnia też czyszczenie zębów i dziąseł. Ponadto aparat ortodontyczny może być niewygodny i powodować podrażnienia. Wielu pacjentów szuka więc okazji i chce sprawdzić, jak samemu wyprostować zęby. Zamiast konwencjonalnego aparatu ortodontycznego na zęby można nałożyć nakładki lub szyny. Jeśli lekarz prowadzący i pacjent zdecydują się na takie nakładki, najpierw wykonuje się wycisk zębów. Na tej podstawie stomatolog może stwierdzić, czy prostowanie zębów w ten sposób jest możliwe. Następnie tworzony jest indywidualny plan leczenia, zanim przezroczyste szyny zostaną wykonane na zamówienie pacjenta.
Pacjent musi nosić każdy zestaw szyn przez okres dwóch tygodni, aby zęby mogły zostać delikatnie doprowadzone do prawidłowej pozycji. Nakładki są umieszczane na zębach i można je w każdej chwili zdjąć w celu oczyszczenia. Kolejną zaletą jest to, że przezroczyste nakładki są znacznie mniej widoczne niż aparaty stałe. Alternatywą jest też aparat lingwalny. Działa na tej samej zasadzie co aparat stały. Druty są używane do powolnego przesuwania zębów do właściwej pozycji. Jest jednak jedna duża różnica w stosunku do zwykłych aparatów ortodontycznych. Mianowicie, aparaty lingwalne są mocowane do wewnętrznej strony zębów, a więc są znacznie mniej widoczne niż aparaty konwencjonalne. Aparat musi być noszony przez okres od 6 do 24 miesięcy, w zależności od tego, jak poważna jest wada.