Lekarstwo w zębie w ciąży
0
(0)

Na pewno każda przyszła mama bardzo uważa na stan swojego zdrowia, nosząc pod sercem nienarodzone jeszcze maleństwo. Nie powinniśmy zapominać o tym, że tak naprawdę zdrowie dziecka w dużej mierze jest uzależnione od tego, czy matka jest zdrowa oraz w jaki sposób dba o siebie w ciąży. Bardzo często kobiety nie zdają sobie sprawy z tego, ale jest wiele działań, które można podjąć nieświadomie będąc w ciąży, a one mogą zaszkodzić naszemu dziecku. Zatem na co w tym przypadku należy zwrócić uwagę?

Leczenie zębów w ciąży

Na pewno bardzo ważne jest aby zwrócić uwagę na leczenie uzębienia, będąc w ciąży. Należy pamiętać o tym, że w tym przypadku warto pamiętać o kilku zasadach, aby nie zaszkodzić naszemu jeszcze nienarodzonemu dziecku oraz aby zdrowo się rozwijało. Przede wszystkim należy rozwiać pewne wątpliwości, ponieważ wiele kobiet nie chce leczyć zębów w ciąży w obawie przed szkodliwym działaniem między innymi znieczulenia na płód lub też materiałów stomatologicznych, które są wykorzystywane podczas wypełnienia ubytku w zębie. Nie powinniśmy zapominać o tym, że bardzo ważne jest aby w szczególności podjąć się leczenia, ponieważ poważne stany chorobowe w naszej jamie ustnej mogą w późniejszych miesiącach prowadzić do bardzo poważnych komplikacji i tym samym może okazać się, że będziemy musieli przejść jeszcze bardziej zaawansowane leczenie wraz z wykonaniem dodatkowych badań, typu rentgen albo tomograf komputerowy, co może nie być w pełni bezpieczne dla rozwijającego się dziecka.

Z tego powodu takiej sytuacji nie możemy zaniedbać, ponieważ jeżeli coś nas niepokoi w naszej jamie ustnej lub też zaczęliśmy odczuwać bardzo duży dyskomfort, należy jak najszybciej udać się do lekarza, ponieważ taki stan się tylko może pogorszyć. Na pewno nikt z nas nie wyobraża sobie tego, aby chodzić przykładowo pół roku z bolącym zębem. Dlatego żadna kobieta będąca w ciąży nie powinna odkładać takiego leczenia na później. Leczenie próchnicy oraz innych schorzeń w jamie ustnej będąc w ciąży jest możliwe i z pewnością można zrobić to w ten sposób, aby nie zaszkodzić naszemu dziecku. Zatem o czym powinniśmy pamiętać?

Leczenie próchnicy w ciąży

Przede wszystkim w tym przypadku powinniśmy wiedzieć o tym, że podczas leczenia próchnicy w ciąży należy przeprowadzić ten zabieg jak najszybciej. Niestety im dłużej będziemy z tym zwlekać, jak już wcześniej wspomniano zmiany mogą się pogłębiać. W ciąży niestety niebezpieczne dla dziecka może być między innymi podjęcie się przez kobietę ciężarną badania za pomocą tomografu komputerowego lub też aparatu rentgenowskiego. Oczywiście podczas samego badania stosowane są odpowiednie środki ochrony indywidualnej, jednak nie powinniśmy zapominać o tym, że przecież wiązki promieni mogą i tak przedostać się do naszego organizmu, ponieważ to za ich pomocą ząb jest prześwietlany i na postawie tego generuje się obraz. Zdecydowanie promienie są koherentne i nie powinny być rozproszone na całe nasze ciało, jednak wielu specjalistów odradza to badanie kobietom w ciąży w obawie o prawidłowy rozwój płodu. Zatem jak można zauważyć, tego typu metody obrazowe są odradzane. Jednak warto wiedzieć, że na przykład lekarstwo w zębie w ciąży nie jest już takim problemem. Dlatego czy rzeczywiście warto zdecydować się na lekarstwo w zębie w ciąży, jeżeli mamy takie problemy z próchnicą i zalecił nam to stomatolog?

Zatrucie zęba w ciąży

Warto pamiętać, że lekarstwo w zębie w ciąży może okazać się bardzo pomocnym rozwiązaniem. Czasem może okazać się, że zmiana jest na tyle duża, że bez stosowania tego lekarstwa będziemy musieli mieć borowaną dużą powierzchnię zęba. Czasem lekarstwo w zębie w ciąży może nieco podleczyć zmianę i dopiero będzie ona za kilka tygodni czyszczona. Jest to bardzo dobry pomysł, ponieważ dzięki temu możemy uniknąć również długiego leżenia na fotelu w gabinecie stomatologicznym, co dla kobiet ciężarnych na pewno nie będzie zbyt wygodne. Dodatkowo czyszczenie zęba w przypadku bardzo rozległej próchnicy to nie tylko bardzo duży ból, ale także i stres, nawet gdy zdecydujemy się na znieczulenie. Z tego powodu lekarstwo w zębie w ciąży nie jest rozwiązaniem, którego należy się obawiać. Powinniśmy raczej zdecydować się na taki pomysł, ponieważ może dzięki temu nasz ząb będzie znacznie lepiej „oczyszczony”, a my tym samym nie będziemy musieli obawiać się, że w jakimś jego zakamarku zostanie miejsce, które nie będzie do końca doczyszczone.

Należy jednak pamiętać o tym, że jeżeli decydujemy się na skorzystanie z usług stomatologa będąc w ciąży, już na pierwszej wizycie powinniśmy mu o tym powiedzieć. Jest to istotne, ponieważ dzięki temu specjalista nie tylko będzie wiedział, na co powinien uważać podczas przeprowadzenia zabiegu, ale także raczej nie będzie nas kierował na wcześniej opisywane badania, takie jak między innymi tomografia komputerowa zębów lub też rentgen. Ochrona jeszcze nienarodzonego życia jest bardzo ważna i każda przyszła matka powinna pamiętać o tym, nawet będąc u dentysty.

Czy ten artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by ocenić artykuł.

Średnia ocena 0 / 5. Licznik głosów: 0

Brak ocen. Bądź pierwszy!