Fluoroza - jak leczyć
0
(0)

W dzisiejszych czasach ludzie mają coraz więcej problemów z zębami. Wpływ na to ma między innymi nieregularne mycie zębów, dieta oparta na przetworzonych produktach czy też niepoprawna higiena jamy ustnej. Jednym ze szczególnych problemów dotykających część pacjentów jest fluoroza.

Rodzaje fluorozy

Fluoroza to schorzenie objawiające się białymi plamami oraz przebarwieniami występującymi na zębach. Spowodowana jest ona najczęściej zbyt dużą ilością fluoru obecnego w organizmie. W przypadku fluorozy można wyróżnić kilka stopni rozwoju choroby. Stopień pierwszy to tak zwana fluoroza wątpliwa, w której na szkliwie zęba występują tylko białe plamki. Stopień drugi to bardzo łagodna fluoroza. W tym przypadku na powierzchni zębów pojawiają się także białe plamki w odcieniu matowym, jednak jedynie na powierzchni ćwiartki zęba. Stopień trzeci to łagodna fluoroza. Tutaj zmiany zachodzą już na połowie zęba. W stopniu czwartym widoczne są już brązowe plamki oraz uszkodzenia na powierzchni zęba. Stopień piąty to z kolei ciężka fluoroza. W tym przypadku mamy do czynienia już z bardzo zaawansowanymi zmianami na całej powierzchni zęba. Plamy są ciemne, a ząb może zmienić swój kształt. Warto więc poznać odpowiedź na pytanie: fluoroza jak leczyć?

Leczenie fluorozy

Odpowiedź na pytanie fluoroza jak leczyć jest tak naprawdę prosta. W przypadku fluorozy niezbędne są bowiem regularne wizyty u lekarza stomatologa. Samo leczenie fluorozy polega na uzupełnianiu przez lekarza różnego rodzaju ubytków przy pomocy materiałów kompozytowych. W przypadku fluorozy należy odbudować szkliwo oraz je wzmocnić. W szczególnych przypadkach może zajść konieczność ścierania szkliwa, zakładania licówek bądź wybielania zębów. Bardzo ważne jest wyeliminowanie ze środków do czyszczenia i pielęgnacji zębów wszelkiego rodzaju past zawierających fluor.

Jak zlikwidować Fluoroze?

Fluorozę można wyeliminować przez regularne wizyty u lekarza stomatologa, a także przez odpowiednią higienę jamy ustnej. Osoby zmagające się z fluorozą powinny wyeliminować ze swojej apteczki wszelkiego rodzaju pasty, które zawierają w swoim składzie fluor. Odpowiadając na pytanie fluoroza jak leczyć, należy także podkreślić rolę samego pacjenta. Lekarz stomatolog może bowiem uzupełnić wszelkiego rodzaju ubytki spowodowane rozwojem choroby, jednak to po stronie pacjenta leży dalsza dbałość o stan swojego uzębienia. Ważnym elementem w walce z fluorozą jest także zmiana nawyków żywieniowych. Całkowite wyleczenie fluorozy jest bowiem możliwe tylko w przypadku dbania o wszystkie aspekty związane z możliwością jej rozwoju.

Fluoroza jest więc problemem dotykającym wiele osób i jest związana z nadmierną ilością fluoru w organizmie. Przyczyn fluorozy może być wiele. Wdrażając odpowiednie leczenie warto więc dobrze się z nimi zapoznać. W przypadku chęci całkowite pozbycia się tego problemu niezwykle ważna jest zmiana nawyków żywieniowych oraz regularne dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej. Ważne jest także, aby wyeliminować pasty, które zawierają w swoim składzie fluor.

Czy ten artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by ocenić artykuł.

Średnia ocena 0 / 5. Licznik głosów: 0

Brak ocen. Bądź pierwszy!