Czy leczenie kanałowe jest na kasę chorych?

Lekarze dentyści muszą przekazywać pacjentom różnego rodzaju informacje na temat stanu zdrowia. Czasami okazuje się, że zwykłe leczenie zachowawcze, to znaczy założenie plomby, nie wystarczy i trzeba zastosować leczenie kanałowe. Wtedy może pojawić się problem finansowy.

Leczenie kanałowe zęba w ramach NFZ

Jeśli chodzi o leczenie stomatologiczne, w Polsce można skorzystać z usług Narodowego Funduszu Zdrowia albo leczyć się prywatnie. Niestety, nie wszystkie usługi są refundowane przez NFZ. Jeśli chodzi o leczenie kanałowe zęba w ramach NFZ, to jest to możliwe tylko w przypadku dwunastu zębów, od jedynki do trójki, na górze i na dole. Czy leczenie kanałowe jest na kase chorych? Jak widać, nie do końca. Dlaczego wprowadzono takie ograniczenie? Wydaje się, że może chodzić o pieniądze. Prawdą jest, że zdecydowana większość pacjentów wybiera prywatne gabinety stomatologiczne. Ochrona zdrowia w Polsce jest bardzo niedofinansowana i NFZ po prostu nie ma funduszy, aby oferować leczenie wszystkich zębów kanałowo za darmo.

Jakie leczenie zębów jest refundowane przez NFZ?

Pytanie, czy leczenie kanałowe jest na kase chorych często pojawia się w rejestracji, kiedy pacjent chce zapisać się na wizytę. Wtedy rejestratorka medyczna uczciwie musi poinformować pacjenta o jego prawach. Jest to moment, aby rejestratorka przekazała pacjentowi tę smutną informację, że byś może jego ząb nie może być wyleczony kanałowo w ramach NFZ. Zazwyczaj pacjenci nie do końca orientują się, na jakie usługi mogą liczyć w ramach NFZ. Tego typu informacje dostępne są na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia, w Internecie. Warto mieć taką wiedzę, dlatego przed odwiedzeniem jakiejkolwiek placówki medycznej zdecydowanie należy się z nimi zapoznać. W koszyku świadczeń gwarantowanych znajduje się między innymi kontrolne lekarskie badanie stomatologiczne. W czasie takiego badania lekarz dentysta jest w stanie szczegółowo skontrolować stan jamy ustnej i wskazać pacjentowi jakie działania trzeba podjąć. Być może dzięki takiemu badaniu pacjent będzie mógł w przyszłości uniknąć leczenia kanałowego, który jest dosyć drogie.

Świadczenia gwarantowane

Pacjenci narzekają, że, mówiąc kolokwialnie, na NFZ nic nie da się zrobić. Nie jest to do końca prawda. NFZ oferuje na przykład usuwanie kamienia nazębnego, dzięki czemu zapobiega się rozwojowi próchnicy. Warto także dowiedzieć się, jakie są prawa pacjenta w zakresie zakładania tak zwanych białych plomb oraz możliwości zrobienia protez w przypadku ubytków zębowych. Pacjenci często zaniedbują swoje zęby, a potem pytają, czy leczenie kanałowe jest na kase chorych. To pytanie wydaje się zrozumiałe, ponieważ usługi stomatologiczne są drogie. Warto jednak nie dopuszczać do tak poważnych zaniedbań, aby konieczne było leczenie kanałowe lub usuwanie zęba. Lepiej zapobiegać. Dlatego najlepiej już dziś umówić się na kontrolną wizytę u swojego dentysty oraz zakończyć rozpoczęte już leczenie. Warto wiedzieć, że zdrowie zębów i jamy ustnej wpływa na zdrowie całego organizmu.