Korektor zgryzu – płytka przedsionkowa dla dzieci

Dzieciństwo jest czasem, gdy najłatwiej i najszybciej można skorygować wady związane ze zgryzem lub krzywo rosnącymi zębami. Korektor zgryzu płytka przedsionkowa dla dzieci powinien być wdrożony w uzasadnionych przypadkach w jak najwcześniejszym okresie życia. Dzieci mają zdolność szybkiego przyzwyczajania się do nowości i w krótkim okresie akceptują korektor.

Czym jest płytka przedsionkowa i jak ją stosować?

Płytka przedsionkowa jest rodzajem aparatu ortodontycznego. Stosuje się ją u najmłodszych dzieci. Korektor zgryzu płytka przedsionkowa dla dzieci może być używany w okresie pojawienia się pierwszych zębów mlecznych. Szybko rozpoczęta korekta zgryzu daje największe szanse na pełne wyleczenie wady zgryzu.

Płytka przedsionkowa zbudowana jest z zaokrąglonej, płaskiej powierzchni, która przylega do dziąseł i zębów na całej szerokości jamy ustnej. Płytka zaopatrzona jest w uchwyt, który umożliwia jej wkładanie i wyciąganie z buzi. Uchwyt pomaga również w wykonywaniu zaleconych przez ortodontę ćwiczeń, które mają na celu wzmocnić mięśnie wokół ust.

Płytkę przedsionkową trzeba stosować ściśle według zaleceń lekarza. Najczęściej konieczne będzie jej zakładanie na całą noc. Dzieci zazwyczaj szybko przyzwyczajają się do nowego obowiązku tym bardziej, że aparat przypomina z wyglądu smoczek. W niektórych sytuacjach ortodonta może zalecić noszenie płytki także poprzez kilka godzin w ciągu dnia.
W trakcie leczenia płytką przedsionkową niezwykle ważna jest dyscyplina i kontrola. Rodzice muszą dopilnować, aby dziecko regularnie używało aparat. Zlekceważenie poleceń lekarza ortodonty całkowicie zniweczy sukces w poprawie zgryzu.

Płytka przedsionkowa – rodzaje

Korektor zgryzu płytka przedsionkowa dla dzieci – jaki wybrać rodzaj aparatu? O tym, która płytka będzie dawała najlepsze efekty decyduje lekarz zajmujący się dzieckiem. Na podstawie wytycznych specjalisty rodzic może kupić odpowiedni aparat.

Każdy aparat przeznaczony jest do korekty konkretnej wady zgryzu. Dlatego płytki przedsionkowe różnią się od siebie budową i kształtem.

Aparat wyposażony w kulkę przytwierdzoną drucikami służy do wykształcenia nawyku prawidłowego układania języka w jamie ustnej.
Korektor zgryzu wyposażony w zaporę językową ma za zadanie uniemożliwić małym dzieciom wkładanie języka między ząbki.

Aparaty ortodontyczne wyposażone w sztywny profil nadgryzowy mają bardzo szerokie zastosowanie. Dzięki temu rodzajowi płytki przedsionkowej dzieci już od najmłodszych lat mogą pracować nad prawidłowy ułożeniem szczęki górnej i dolnej. Aparat przyzwyczaja również do oddychania nosem oraz umożliwia pozbycia się problemów związanych z tyłozgryzem.

Czy warto stosować płytki przedsionkowe?

Rozpoczęte we wczesnym dzieciństwie leczenie nieprawidłowości zgryzu dają największe szanse na szybkie i całkowite pozbycie się wady. W późniejszym okresie życia konieczne będzie stosowanie coraz bardziej skomplikowanych aparatów ortodontycznych. Takie aparaty często trzeba nosić przez kilkanaście miesięcy, aby przyniosły oczekiwane efekty.