Co to jest płytka Schwarza?

Płytka Schwarza najprościej rzecz mówiąc to nic innego jak ruchomy aparat ortodontyczny, który od wielu lat wykorzystywany jest przy leczeniu wielu wad zgryzu. Płytka Schwarza wykorzystywana jest przede wszystkim u młodszych pacjentów od 11 do 14 roku życia. Wynika to oczywiście z tego, że to właśnie w okresie dojrzewania kości żuchwy i szczęki są najbardziej plastyczne. Terapia jest bardzo skuteczna, dlatego też tym bardziej warto dokładnie dowiedzieć się co to jest płytka Schwarza.

Płytka Schwarza – budowa

Osoby, które chcą dowiedzieć się co to jest płytka Schwarza, w pierwszej kolejności powinny dokładnie zapoznać się z jej budową. Płytka Schwarza składa się z trzech głównych elementów. Pierwszym z nich jest akrylowa płytka, która indywidualnie dopasowana jest do uzębienia danego pacjenta. Drugim elementem jest z kolei metalowy łuk zębowy. Ostatnim elementem są druciane klamerki zaczepiane na zębach. W dużej mierze to właśnie dzięki nim można liczyć na stabilne utrzymanie aparatu w odpowiednim miejscu.

Warto wspomnieć również o tym, że do aparatu dodaje się także wiele elementów czynnych, dzięki którym możliwe jest korygowanie poszczególnych wad zgryzu. Najczęściej wykorzystywane są zwykłe sprężyny, dzięki którym można przesuwać zęby na odpowiednie miejsce. Do rozszerzania żuchwy i szczęki wykorzystywane są z kolei śruby. W niektórych modelach spotkać można także dodatkowe elementy metalowe, dzięki którym można utrzymać język w bezpiecznej pozycji. Młodzi pacjenci bardzo często otrzymują w zestawie dwie płytki. Jedna z nich zakładana jest na podniebienia, a druga przeznaczona jest z kolei dla łuku górnego. Dużym atutem płytek Schwarza jest to, że można je indywidualnie personalizować, dzięki czemu młodzi pacjenci będą zdecydowanie częściej z nich korzystać.

Kiedy stosuje się płytkę Schwarza?

Jak wspomniano we wstępie płytkę Schwarza stosuje się przede wszystkim u najmłodszych pacjentów. Płytka pomóc może zwłaszcza przy niedorozwoju albo przy zbyt krótkim łuku zębowym. Przy stłoczonych zębach bardzo często brakuje miejsca na wyrzynające się zęby, dlatego też tym bardziej w takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy płytki Schwarza. Jest to także doskonały wybór dla osób, które raz na zawsze chcą rozwiązać problem ze szparami międzyzębowymi.

Warto wspomnieć także o tym, że płytka Schwarza może okazać się bardzo pomocna przy mniejszych lub większych problemach z jednym zębem. Przy wizycie w gabinecie stomatologicznym dentysta powinien dokładnie wytłumaczyć co to jest płytka Schwarza i czy przy danym schorzeniu może ona nam pomóc.

Aparat Schwarza – cen

Jeżeli wiemy już co to jest płytka Schwarza, to warto dowiedzieć się równie ile ona kosztuje. Ceny zależą nie tylko od renomy danego gabinetu ortodontycznego, ale również od schorzenia z którym się mierzymy. Cena płytki Schwarza waha się zazwyczaj w okolicach kilkuset złotych za jeden łuk zębowy. Warto wyraźnie zaznaczyć, że ceny są znacznie niższe od klasycznych aparatów stałych, dlatego też tym bardziej warto skorzystać z ich olbrzymiego potencjału.