Ubytki klinowe leczenie – poznaj nasze sposoby

Ubytki w szkliwie mogą mieć charakter nie tylko próchniczy. Mają one także miejsce, gdy higiena zębów ma nieprawidłowy charakter lub jeżeli dochodzi do nierównomiernych obciążeń w działaniu aparatu szczękowo – żuchwowego. Ubytki klinowe leczenie i profilaktyka, to dwie najważniejsze kwestie, jakie pomogą uzyskać estetyczny i zdrowy uśmiech.

Co to Ubytki klinowe?

Ubytki klinowe w zębach są to charakterystyczne ubytki szkliwa, jakie nie mają charakteru próchnicznego. Pojawiają się najczęściej w najsłabszej części zęba, jaką jest szyjka zębowa łącząca koronę zęba z jego korzeniem. Charakteryzują się swoistym kształtem, który przypomina podłużny klin. Ubytki mają kolor żółty lub brązowy, spowodowany widoczną pod spodem warstwą wewnętrzną zębiną.

Powstają w każdym wieku, jednak proces ich pogłębiania się ma związek ze starzeniem się i recesją uzębienia. Na początku są one problemem estetyki uśmiechu. Z czasem mogą prowadzić do nadwrażliwości zębów i stanów zapalnych miazgi, co może zakończyć się leczeniem kanałowym zęba. Ubytki klinowe leczenie – czy jest ono możliwe i jak wygląda profilaktyka takich ubytków.

Ubytki klinowe – jak do nich dochodzi?

Ubytki klinowe są to niekorzystne zmiany w szkliwie zębów, których przyczyna nie jest związana z działaniem bakterii. Powodów powstawania ubytków jest kilka. Związane są one z nieprawidłową higieną zębów, która polega na zbyt intensywnym szorowaniu szkliwa. Najczęściej związane jest ono z nieprawidłowym ruchem szczoteczki, jaki powinien mieć charakter wymiatający i kolisty. Niekiedy dotyczy to również stosowania zbyt agresywnych środków w pielęgnacji jamy ustnej, jakie zawierają zbyt dużo substancji ścierających.

Ubytki klinowe zachodzą także na skutek nieprawidłowego rozkładu sił przy żuciu w jamie ustnej, jakie są spowodowane wadą zgryzu, bruksizmem oraz ubytkami w uzębieniu, które nie są wypełnione protetycznie. Wady zgryzu, jakie są przyczyną ubytków klinowych to zbytnie stłoczenie zębów w jamie ustnej oraz ich rotacje. Nieleczony bruksizm, czyli silne, niekontrolowane zaciskanie żuchwy i ścieranie przy tym zębów, to kolejny powód powstawania przeciążeń w jamie ustnej. Przeciążenia te mogą prowadzić nie tylko do ubytków, ale nawet do złamań zdrowych zębów.

Ubytki klinowe leczenie – jak wygląda? Leczenie ubytków szkliwa powstających wskutek niekorzystnych oddziaływań mechanicznych polega na leczeniu stomatologicznym. Nie ma innych alternatywnych sposobów na eliminację nieszczelności szkliwa, jak założenie wypełnienia w miejscu ubytku.

Jak uniknąć ubytków klinowych?

W uniknięciu ubytków klinowych bardzo ważna jest profilaktyka. Jest ona ściśle związana z techniką czyszczenia jamy ustnej oraz uzębienia. W celu prawidłowego wykonania procesu czyszczenia uzębienia, należy unikać mocnych ruchów szorujących po szkliwie zęba. Ruchy czyszczące powinny mieć charakter kolisty, czyszczący przestrzenie między zębami. W tym celu dobrze mieć do dyspozycji odpowiednią szczoteczkę do zębów, która posiada dwa rodzaje włosia, krótsze i dłuższe. Krótsze włosie pielęgnuje powierzchnię zębów, a dłuższe przestrzenie między nimi. Profilaktyką powinny być też kontrolne wizyty u dentysty oraz regularne usuwanie kamienia nazębnego.