Invisalign-czy-clear-aligner
0
(0)

Do tej pory wszelkie wady zgryzu oraz uzębienia, które leczone były ortodontycznie, oznaczały konieczność zakładania aparatów w postaci zamków i drutów. Obecnie coraz większą popularność zyskują alternatywne metody leczenia, za pomocą nakładek przezroczystych. Dorośli, którzy muszą podjąć się leczenia ortodontycznego, znacznie chętniej godzą się na mało widoczne nakładki, dzięki czemu nie będą odczuwać skrępowania podczas rozmów i uśmiechania się.

Invisalign – czym jest?

Aparat Invisalign to inaczej transparentne nakładki na zęby, które są prawie niewidoczne. Wykorzystywany do leczenia ortodontycznego, powoduje przesuwanie się poszczególnych zębów w odpowiednim kierunku. Tego typu nakładki najczęściej stosowane są do prostowania zbyt mocno stłoczonych zębów, występującej szparowatości lub przodozgryzu. Zdecydowaną zaletą nakładek transparentnych Invisalign jest łatwość czyszczenia.

W każdym momencie można bowiem je zdjąć i oczyścić w odpowiedni sposób. Nakładki tego typu oczyszcza się za pomocą klasycznej szczoteczki i pasty do zębów. W momencie, gdy nakładki nie są założone, należy przechowywać je w przeznaczonym do tego dedykowanym etui, dzięki któremu nie ulegną uszkodzeniu. Kolejną korzyścią jest brak ograniczeń w postaci diety eliminacyjnej, która obowiązuje podczas noszenia tradycyjnego aparatu ortodontycznego. Każda nakładka wykonywana jest według indywidualnych potrzeb, poprzez projektowanie cyfrowe. Pozwala to na ograniczenie ilości kontrolnych wizyt do zaledwie kilku w ciągu całego roku.

Clear aligner – charakterystyka

Do stworzenia nakładek Clear aligner potrzebny jest wycisk szczęki, na podstawie którego wykonuje się termoformowanie. Tego typu nakładki mogą dobrze sprawdzić się nawet u osób niepełnoletnich po 16 roku życia. Zdecydowaną zaletą takiej metody jest możliwość zdjęcia nakładek w każdej chwili, czego nie można zrobić ze stałym aparatem ortodontycznym. W przypadku zgryzu otwartego, diastemy, zdiagnozowania nawracającej wady lub chęci jak najszybszego wyleczenia, ortodonta z pewnością zaleci ten rodzaj nakładek.

Wybór metody leczenia

O ostatecznym wyborze metody leczenia zawsze decyduje ortodonta. Warto jednak już na pierwszej wizycie kontrolnej zaznaczyć chęć skorzystania z transparentnych nakładek na zęby. Każdy z systemów przeznaczony jest do nieco innych wad zgryzu i uzębienia, dlatego to właśnie diagnoza decyduje o dalszych krokach. Z pewnością wybór nakładek przezroczystych, które można w każdej chwili zdjąć to lepsze rozwiązanie niż metalowy aparat ortodontyczny zakładany na stałe.

Do największych zalet należy więc możliwość szybkiego wyleczenia wady w sposób bezinwazyjny, brak rzucania się w oczy podczas rozmów oraz łatwość czyszczenia. Ponadto każdą nakładkę projektuje się indywidualnie na podstawie rzeczywistego wycisku całego uzębienia. Pozwala to ograniczyć późniejsze wizyty kontrolne, które w przypadku standardowych aparatów ortodontycznych oznaczają uciążliwe dopasowywanie drucików oraz zamków.

Czy ten artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by ocenić artykuł.

Średnia ocena 0 / 5. Licznik głosów: 0

Brak ocen. Bądź pierwszy!