Czy plomby trzeba wymieniać?
0
(0)

Obecnie bardzo wiele osób dba o swoje uzębienie. Z pewnością niezależnie od wieku chcemy cieszyć się doskonałym uśmiechem i tym samym bardzo często odwiedzamy stomatologa. Nie powinniśmy zapominać jednak o tym, że bardzo ważne jest aby codziennie pielęgnować swoje zęby. Czasem jednak pomimo systematycznych zabiegów pielęgnacyjnych może okazać się, że nasze zęby nadają się do ponownego leczenia. Kiedy tak się może stać?

Czy i kiedy powinniśmy wymieniać plomby?

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, że jeżeli chcemy mieć bardzo atrakcyjny uśmiech, powinniśmy w szczególności zdecydować się na wysokiej jakości wypełnienia. Na pewno w dojrzałym wieku nasze zęby zaczną się psuć, postępująca i nieleczona próchnica nie jest dobra dla naszego zdrowia. Z tego powodu takie zmiany w naszej jamie ustnej powinniśmy jak najszybciej usunąć. Bardzo często jednak wiele osób ma poważny problem ze starszymi plombami. Gdy nasz ząb był leczony kilka lub też nawet kilkanaście lat temu może okazać się, że wypełnienie jest już trochę wykruszone, zmieniło swój kolor lub też wokół takiego wypełnienia zaczęła pojawiać się próchnica. Te wszystkie stany, a w szczególności wykruszone wypełnienie i pojawiająca się próchnica powinny być powodem do niepokoju. Warto w takich sytuacjach natychmiast umówić się na wizytę u stomatologa, ponieważ być może w takich sytuacjach konieczna będzie wymiana plomby. Bardzo wiele osób zastanawia się, czy plomby trzeba wymieniać? Warto pamiętać, że tutaj decyzja pozostawiona jest lekarzowi prowadzącemu, ponieważ pacjentom bardzo często może wydawać się, że plomba nadaje się do wymiany, jednak tak naprawdę nie jest to konieczne. Zatem o tym, czy plomby trzeba wymieniać na pewno decyduje lekarz prowadzący, jednak w jakich przypadkach możemy być pewni, że jest to konieczne?

W jakich sytuacjach wymiana plomby jest niezbędna?

Odpowiadając na pytanie czy plomby trzeba wymieniać, ogólnie warto pamiętać o tym, że tak. Nic nie jest wieczne, nawet najlepsze wypełnienie, które zastosował nasz stomatolog podczas leczenia zęba będzie musiało z czasem być wymienione. W zależności od użytej techniki, jak również od rodzaju materiału oraz dokładnego doczyszczenia zmiany, taka plomba może być nawet kilkanaście lat. Czasem zdarza się, że po dwudziestu kilku latach pacjenci przychodzą do stomatologa z prośbą o wymianę wypełnienia. Jeżeli ząb był naprawdę bardzo dobrze doczyszczony, z pewnością nie będzie takiej potrzeby, aby bardzo szybko wymienić wypełnienie.

Jednak nie powinniśmy zapominać o tym, że konieczne będzie wymienienie wypełnienia w przypadku, gdy przykładowo wokół zębów powstaje próchnica. W miejscu gdzie mamy wypełnienie może się okazać, że po latach pewien jego kawałek się wykruszył i tym samym do środka dostaną się bakterie, które w efekcie sprawią, że próchnica pojawi się na nowo. Jest to znak, że z naszym zębem dzieje się coś niedobrego i tym samym powinniśmy jak najszybciej udać się do stomatologa. Niestety gdy wypełnienie się wykruszy może okazać się, że próchnica postępuje wgląd plomby, a to jest bardzo niebezpieczne. Środowisko do rozwoju bardzo niebezpiecznych bakterii w tym przypadku jest bardzo dobre, ponieważ zaleczony ząb jest „zaklejony” plombą, a jeżeli pod nią tworzy się środowisko pełne niebezpiecznych bakterii, cały ząb za chwilę może być do usunięcia. Tak naprawdę nie będziemy widzieć gołym okiem, że coś się niedobrego dzieje z naszym zębem, a dopiero później gdy będzie nas bardzo bolał może okazać się, że jest naprawdę źle.

Z tego powodu jeżeli tylko zauważymy powstającą próchnic wokół plomby, powinniśmy jak najszybciej zareagować. Może nawet okazać się, że bakterie dotarły tak daleko, iż pod naszym wypełnieniem zadomowiły się na dobre i tym samym nawet może ukruszyć nam się kawałek zęba. Tak może się stać w szczególności, jeżeli wspomniane wypełnienie jest zlokalizowane na skraju zęba. Tym samym może dojść do takiej próchnicy, że czasem połowa naszego zęba może po prostu się ukruszyć. Dlatego powinniśmy w tym przypadku bardzo szybko zadziałać. Zatem odpowiadając na pytanie, czy plomby trzeba wymieniać, powinniśmy jak najszybciej udać się do stomatologa w takich przypadkach.

Koszt wymiany plomby w zależności od rozległości zmian

Coraz więcej osób zadaje sobie pytanie czy plomby trzeba wymieniać, ponieważ bardzo ważny jest dla nich aspekt ekonomiczny. Nie każdego z nas stać na wymianę wypełnienia, dlatego wiele osób po prostu przeciąga tą sprawę. Warto w tym przypadku zwrócić uwagę na fakt, że im bardziej rozległy ubytek i przykładowo jeżeli ząb jest ułamany i potrzebujemy więcej materiału do jego odbudowy, tym naprawa będzie bardziej kosztowna. Przykładowo gdy borowania jest niewiele, a ubytek jest tak zwaną przysłowiową „kropeczką”, na pewno cena takiego zabiegu nie jest zbyt wysoka. Z kolei jeżeli decydujemy się na odbudowę zęba i przy okazji będziemy chcieli wypełnić ten ubytek, musimy liczyć się z kosztem rzędu 400 złotych u dobrego stomatologa, który ma duże doświadczenie.

Czy ten artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by ocenić artykuł.

Średnia ocena 0 / 5. Licznik głosów: 0

Brak ocen. Bądź pierwszy!