Kiedy lakowanie zębów u dzieci?

Zdrowy i piękny uśmiech to wizytówka każdego człowieka. Jednak coraz większa liczba dzieci i dorosłych cierpi z powodu próchnicy, która staje się chorobą cywilizacyjną. Przyczyn próchnicy może być wiele. Jedną z nich jest oczywiście nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Jednak można temu problemowi zapobiec już w wieku dziecięcym. Wystarczy wykonać lakowanie zębów. Co to takiego jest i na czym polega? Kiedy lakowanie zębów u dzieci powinno być przeprowadzone?

Kiedy przeprowadzić lakowanie zębów u dzieci?

Lakowanie zębów polega na pokryciu i uzupełnieniu bruzd powstałych w zębach specjalnym płynnym preparatem. Preparat ten jest najczęściej mieszanką żywic, które zostają utwardzone w ostatniej fazie zabiegu specjalną lampą. Dzięki lakowaniu powierzchnia zębów staje się gładka i odporna na próchnicę. Lak dentystyczny skutecznie zwalcza namnażające się bakterie, co zapobiega odkładaniu się płytki nazębnej. Najlepsze rezultaty przynosi lakowanie u dzieci. Kiedy lakowanie zębów u dzieci będzie najskuteczniejsze? Lekarze stomatolodzy zalecają lakowanie zębów mlecznych. Taki zabieg może być przeprowadzony w trzecim roku życia. Lakowanie jest zabiegiem szybkim i bezbolesnym, dlatego można wykonywać go na pojedynczych zębach podczas wizyt kontrolnych u stomatologa.

Czy jest to zabieg skuteczny?

Wiadomo już, kiedy lakowanie zębów u dzieci powinno być przeprowadzone. Oczywiście nałożenie laku na zęby stałe u dziecka w późniejszym wieku przyniesie także skuteczną ochronę przed próchnicą. Warunkiem uzyskania dobrego rezultatu jest wykonanie zabiegu na zdrowych zębach, które nie są objęte zmianami chorobowymi. Zęby są chronione przez kilka, a nawet kilkanaście lat. Czasami lak może w niektórych miejscach się ścierać, wówczas wystarczy uzupełnić braki, a ząb będzie znów chroniony. Zabieg lakowania jest skuteczny, a dodatkowo trwa bardzo krótko, dzięki czemu dziecko bez problemu wysiedzi na fotelu stomatologicznym taki czas. Wykonując lakowanie zębów mlecznych lub stałych, rodzice sprawiają, że dziecko ma zdrowe i piękne zęby. Wiadomo, że maluchy dokładnie nie wyczyszczą zębów, a pozostałe resztki jedzenia powodują namnażanie się bakterii, które wywołują próchnicę. Zalakowane zęby posiadają powłokę ochronną, która eliminuje drobnoustroje i sprawia, że nie odkłada się płytka nazębna.

Czy lakowanie zębów zapobiega próchnicy?

Odpowiednio przeprowadzony zabieg w pełni chroni zęby przed próchnicą. Warunkiem jest wykonanie lakowania na zębach, które są zdrowe. Dlatego przed podjęciem decyzji o wykonaniu tej procedury lekarz stomatolog powinien przeprowadzić szczegółowe badanie. Często niezbędne jest wykonanie także zdjęcia rentgenowskiego. Prawidłowo wykonany zabieg lakowania sprawia, że zęby można łatwiej szczotkować i oczyszczać z resztek pokarmu. Pokrycie zębów lakiem powoduje, że stają się one gładsze. Oczywiście zęby muszą być regularnie kontrolowane podczas wizyt w gabinecie stomatologicznym, aby lekarz sprawdził, czy lak utrzymuje się na zębach i nie zniknął w jakimś miejscu.