Ząbkowanie u niemowlaków

Jest to bardzo poważny problem u maluszków, który może rozpoczynać się w różnym okresie, w zależności od tego, jak szybko rozwija się dziecko. Dlatego też należy mieć na uwadze, że takie ząbkowanie u niemowlaków może się okazać również dla niego bolesne i dobrze jest zastosować różne środki, które mogą pomóc dziecku w tym okresie. Warto jest wcześniej mieć przygotowane różnego rodzaju środki, które mogą zwalczyć szybko ból u takiego dziecka. Należy takie leki i maści mieć przepisane lub zalecone przez lekarza pierwszego kontaktu, który będzie wiedział, jakie środki najszybciej pomogą maluszkowi. Dzięki temu rodzice mogą szybko i bezpiecznie zadziałać i pomóc dziecku.

Jakie są objawy ząbkowania?

Do objawów ząbkowania zalicza się między innymi zwiększone ślinienie, wystawianie języka, niepokój lub senność. Ząbkowanie u niemowlaków może się również objawiać brakiem apetytu czy delikatną wysypką. Należy też pamiętać, że niektóre dzieci nie mają żadnych bolesnych objawów przy ząbkowaniu i mogą swobodnie przetrwać ten proces. Dobrze jest jednak wtedy też nie ignorować różnych żadnych objawów, które mogą się pojawiać, gdyż wtedy można użyć środków do złagodzenia bólu, które przepisał wcześniej lekarz. Warto także pamiętać, iż u niektórych dzieci może również pojawić się w trakcie ząbkowania gorączka, która najczęściej wynika z ogólnego osłabienia dziecka oraz z bólu, który wówczas mu towarzyszy i jest to ból trwający kilka dni. Niektóre maluszki mogą również w czasie wyrastania zębów chwytać się znacznie częściej za uszy w wyniku bólu, dlatego też dobrze jest zwrócić uwagę na takie zachowanie.

Kiedy zaczyna się u niemowlaków?

Ząbkowanie u niemowlaków może zacząć się już w drugim lub trzecim miesiącu życia. Zazwyczaj jednak pierwszy ząb pojawia się w okolicy szóstego miesiąca. Należy też mieć na uwadze to, że u każdego dziecko takie ząbkowanie może odbywać się w różnym czasie, gdyż duże znaczenie ma to, jak rozwija się maluszek.

Jak długo trwa ząbkowanie?

Ząbkowanie u maluszków może trwać nawet do trzydziestego miesiąca, a gdy wystąpią jakieś opóźnienia związane z pojawianiem się zębów, to należy skonsultować się ze stomatologiem. Należy pamiętać, że takie rośnięcie zębów u każdego dziecka, nawet bliźniaków może trwać inaczej i nie można się tym zbyt mocno przejmować. Dobrze jest jednak po trzydziestym miesiącu życia lub nawet już wcześniej udać się na pierwszą wizytę do stomatologa dziecięcego, który wyjaśni, czemu dziecko ma problemy z rosnącymi zębami. Może się to okazać wadą genetyczną lub po prostu dziecko rozwija się z małym opóźnieniem, które nie ma większego znaczenia w ogólnym rozwoju maluszka.

Ząbkowanie u małych dzieci jest elementem nierozłącznym w ich rozwoju, dlatego też dobrze jest wcześniej być przygotowanym na takie wydarzenie i mieć w domu odpowiednie leki. Dzięki temu dziecko może zupełnie bezboleśnie przejść proces ząbkowania, który trwać może nawet kilka miesięcy. Dobrze jest też, by wszelkie wątpliwości były konsultowane z lekarzem.