Jak wzmocnić ruszające się zęby?

Zęby stałe mamy teoretycznie na całe życie, to, w jaki sposób zadbamy o nie, by nie dotknęła ich próchnica, paradontoza lub inne choroby, zależy tylko od nas.
Dzięki właściwej pielęgnacji, zdrowej diecie oraz okresowym kontrolom stanu uzębienia w gabinecie stomatologicznym możemy w dużej części zapobiec ruszaniu się, a co gorsze – wypadaniu zębów, a także zabezpieczyć jamę ustną przed infekcjami powodującymi często nieodwracalne stany chorobowe.

Ruszające się zęby – przyczyny

Zdrowe zęby są praktycznie osadzone nieruchomo – ściśle otaczające je dziąsło oraz dobrze umiejscowiony korzeń zęba czyni go stabilnym elementem całej szczęki czy żuchwy. Dlatego też każda zauważona ruchomość zęba powinna nie tylko zwrócić naszą uwagę, ale również wzbudzić niepokój. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być wiele czynników; najczęściej to choroby przyzębia, źle przeprowadzony zabieg ortodontyczny czy stomatologiczny, uraz mechaniczny lub dieta uboga w składniki mineralne. Bez względu na przyczyny, po stwierdzeniu ruchomości zęba należy natychmiast udać się do stomatologa celem zaradzenia problemu.

Jak wzmocnić ruszające się zęby?

Duży wpływ na ewentualną ruchomość zębów ma ich ilość – przy pełnym i zdrowym uzębieniu pojedynczy ząb ma znikomą szansę swobodnego ruszania się, ponieważ jest dość ciasno osadzony obok swoich „sąsiadów”. Jednak przy braku jakiegokolwiek z szeregu, pod wpływem pracy szczęki lub żuchwy ząb będzie się przemieszczał.
Dlatego, na pytanie, jak wzmocnić ruszające się zęby można z całą pewnością odpowiedzieć – należy zastosować daleko idącą profilaktykę.

Profilaktyka i suplementacja

Profilaktyka polega przede wszystkim na prawidłowej higienie jamy ustnej, w czym trzeba wykorzystać odpowiedniej jakości szczoteczkę do zębów, pastę wzbogaconą minerałami, płyn do płukania jamy ustnej oraz nić dentystyczną, czyszczącą przestrzenie międzyzębowe.
Oprócz tych zewnętrznych zaleceń, warto zmienić dietę na bogatą w witaminy i minerały, w szczególności witaminę D, magnez i wapń, ograniczyć spożywanie cukru będącego przyczyną rozwijającej się próchnicy, starać się unikać używek takich jak: alkohol i tytoń, które przyczyniają się do powstania i rozwoju chorób jamy ustnej i przyzębia, a przede wszystkim, nie zaniedbywać regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym. Okresowe badania pozwolą na wczesne wykrycie pojawiających się zmian w uzębieniu.

W trakcie wizyt stomatologicznych, specjalista dokładnie wyjaśni jak wzmocnić ruszające się zęby oraz może zaproponować zabiegi, które ochronią zęby przed niektórymi chorobami przyzębia. Należą do nich: fluoryzacja, która polega na wzmocnieniu zębów przy pomocy fluoru nanoszonego na powierzchnię zębów oraz skalling – mechaniczne usuwanie kamienia nazębnego. Tworzenie się kamienia sprzyja powstawaniu paradontozy.

Domowe sposoby na profilaktykę stanu uzębienia

Dodatkowo warto zastosować domowe sposoby na zadbanie o jamę ustną i stan uzębienia, przy pomocy ogólnie dostępnych ziół, takich jak szałwia lub rumianek – naparem z tych produktów należy dokładnie tuż przed snem przepłukać całą jamę ustną. Dzięki ziołom zaleczymy tworzące się stany zapalne oraz ewentualne podrażnienia śluzówki wewnętrznej strony policzków i okolic ust.

Kolejna propozycja to płukanka z olejem kokosowym, zwalczającym bakterie próchnicowe.
Płukanką z olejem kokosowym warto codziennie rano przepłukać jamę ustną. Płukanki, mimo jej przyjemnego smaku nie wolno połykać, ponieważ po użyciu będzie zawierać wszystkie bakterie zebrane z jamy ustnej. Dodatkową zaletą płukanki z olejem kokosowym jest jej zdolność lekkiego wybielania zębów.