Ból zęba – naturalne sposoby

Ból zęba jest wyjątkowo nieprzyjemny. To przeszywające, męczące uczucie bólu jest nie tylko frustrujące, ale wręcz utrudnia funkcjonowanie. Taki ból nie tylko utrudnia jedzenie, ale też nie pozwala właściwe skupić się na codziennych obowiązkach. Podłoża bólu zęba mogą być bardzo różne: próchnica, nadwrażliwość, ale także kwestie pośrednie jak np. zapalenie węzłów chłonnych. W sytuacji gdy taki ból się pojawi, najlepiej skonsultować się z dentystą. Można też wypróbować jeden z domowych sposobów.

Naturalne metody na ból zębów

Nie zawsze w przypadku bólu zęba konieczna jest natychmiastowa wizyta w gabinecie dentystycznym. Jeśli mamy do czynienia z łagodnym stanem można ratować się domowymi sposobami. Jeśli chodzi o ból zęba – naturalne sposoby nie zawsze są w stanie wyleczyć przypadłość, ale często mogą pomóc przetrwać do terminu wizyty u zaufanego dentysty. Najprostszym naturalnym sposobem, by załagodzić ból zęba są zimne okłady. Wystarczy obłożyć zewnętrzną stronę policzka na około 20 minut lodem. Ten sposób jednak nie leczy objawów, a jedynie je łagodzi.

Innym często polecanym sposobem na tego typu dolegliwości jest olejek goździkowy. Zawiera on eugenol, który jest substancją znieczulającą. Należy nasączyć wacik kilkoma kroplami tego olejku i przecierać obolałe miejsce. Jeśli mamy większy ubytek, można w niego wsunąć kulkę z waty nasączoną olejkiem goździkowym.

Na stany zapalne w jamie ustnej doskonale sprawdzi się napar z szałwii. Ziele to ma właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze, dlatego nawet dentyści zalecają płukać nią usta kilka razy dziennie jak wsparcie terapii stomatologicznej. Należy jednak pamiętać, że płukanek unika się tuż po zabiegu wyrywania zęba.

Zapobieganie bólowi zęba

Lekarze często powtarzają, że dolegliwościom lepiej zapobiegać niż je leczyć. Nie inaczej jest w przypadku bólu zęba. Bardzo ważna jest profilaktyka i odpowiednia dbałość o uzębienie. Nikomu chyba nie trzeba przypominać, że zęby należy myć 2 razy dziennie, w tym tuż przed snem. Dobrze jest też stosować nitkę do zębów i płyn do płukania jamy ustnej, by lepiej wyczyścić trudnodostępne przestrzenie międzyzębowe.

Jeśli chodzi o ból zęba – naturalne sposoby mogą czasem prowadzić do złych praktyk. Zdarza się, że zastosujemy taką metodę i ból zęba zniknie, a my pomijamy wizytę u dentysty. Jeśli jednak przyczyna bólu nie została usunięta ból z całą pewnością powróci, często nawet silniejszy. Dlatego warto regularnie pojawiać się na wizycie kontrolnej u dentysty, a w przypadku bólu warto ją przyspieszyć.

Kiedy należy udać się do dentysty

Domowe metody są często pomoce, charakteryzują się mniejszą ingerencją w organizm, jednak czasem są niewystarczające. Także jeśli chodzi o ból zęba – naturalne sposoby uśmierzą ból, ale w wielu sytuacjach tak naprawdę pozwalają jedynie bardziej komfortowo poczekać na wizytę u dentysty. Nawet jeśli ból ustąpi warto sprawdzić czy ząb nie wymaga leczenia.

Ból zęba może mieć różne przyczyny, są też sytuacje, w których lepiej nie zwlekać z wizytą w specjalistycznym gabinecie, by nie pogorszyć swojej sytuacji. Do takich sytuacji należą objawy ropnia: gorączka i obrzęk twarzy. W przypadku ich wystąpienia należy niezwłocznie udać się do dentysty, a jeśli nie jest to możliwe – pojechać na pogotowie.