Piękne i zdrowe zęby wyglądają wspaniale, ale niestety takim uśmiechem mogą pochwalić się nieliczni. Zęby psują się dość często, a powodów takiego stanu rzeczy może być wiele. Nie tylko dorośli cierpią z powodu próchnicy czy różnych stanów zapalnych. Coraz więcej dzieci ma problemy z zębami mlecznymi, co w konsekwencji przekłada się na późniejsze problemy z zębami stałymi. Jeśli rodzice w odpowiednim czasie nie zareagują, to może to mieć przykre skutki. Z tego względu bardzo ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej już od momentu pojawienia się pierwszego zęba. Istotną kwestią są też wizyty u stomatologa. Wizyta adaptacyjna u dentysty kiedy powinna się odbyć? Czy są jakieś zalecenia, a może zależy to od rodziców? Jak przebiega wizyta adaptacyjna i jak przygotować maluszka na spotkanie ze stomatologiem?
Wizyta adaptacyjna u stomatologa – jak przebiega?
Wizyta adaptacyjna u dentysty kiedy ma mieć miejsce, jest kwestią dyskusyjną. Zdania się podzielone, ale o tym będzie napisane nieco później. Na początku należy się zastanowić, jak znaleźć odpowiedni gabinet i jak przebiega takie spotkanie? Wybór dobrego stomatologa jest kluczowe dla dziecka i rodziców. Jeśli lekarz nie jest przygotowany na spotkanie z małym dzieckiem, nie ma odpowiednich akcesoriów i podejścia, to maluszek może źle wspominać taką wizytę i mieć traumę. Z tego względu bardzo ważne jest znalezienie specjalisty, który ma podejście do najmłodszych, a zarazem najbardziej wymagających pacjentów.
Przebieg wizyty zależy od tego, w jakim wieku odbywa się pierwsza wizyta. Na pewno na takim spotkaniu lekarz stomatolog ma przygotowane odpowiednie gadżety, aby zachęcić malca do wejścia do gabinetu. Lekarz zapoznaje dziecko z gabinetem i sprzętem, jaki tam się znajduje. Na małym pacjencie takie urządzenia robią wrażenie, a dodatkowo kolorowe gadżety sprawiają przyjemność i przykuwają jeszcze większą uwagę. Na pierwszym spotkaniu często lekarz jedynie zagląda do jamy ustnej, ale nie używa żadnych narzędzi i nie wykonuje czynności. Jedynie robi przegląd. Dzięki temu maluch nie odczuwa żadnego bólu. Dodatkowo dentysta pokazuje dziecku, jak powinno ono szczotkować zęby.
Pierwsza wizyta u stomatologa – kiedy?
Wizyta adaptacyjna u dentysty kiedy powinna się odbyć? To pytanie często męczy rodziców. Lekarze pediatrzy zalecają, aby już od trzeciego roku życia dziecko było umawiane regularnie na spotkanie w gabinecie dentystycznym. Jednak czy nie jest to za późno? Zęby zaczynają rosnąć już przed ukończeniem pierwszego roku życia. W wielu przypadkach maluchy do trzeciego roku życia mają już niektóre z nich objęte próchnicą. Nie zawsze jest to spowodowane złą higieną jamy ustnej, choć jest to najczęstsza przyczyna. Wizyta adaptacyjna u dentysty kiedy zatem będzie najlepszy czas? Specjaliści zalecają, aby umówić się ze stomatologiem zaraz po ukończeniu pierwszego roku życia. Oczywiście nie wolno zapominać, że już od pojawienia się pierwszego mlecznego zęba, należy pielęgnować jamę ustną dziecka.
Dostępne są specjalne nakładki na palec, którymi można czyścić pierwsze ząbki, a przy okazji masować dziąsła. W czasie, gdy zęby zaczynają rosnąć, maluszek jest najczęściej poddenerwowany. Takie masowanie może złagodzić ból i sprawić, że dziecko będzie znacznie łatwiej przechodzić ten etap. Na pewno nie należy przesuwać wizyty adaptacyjnej na czas, kiedy u dziecka pojawią się już zmiany próchnicze. Wówczas leczenie jest znacznie dłuższe i mniej przyjemne, a czasami może być też bolesne. Wcześniejsze spotkanie z dentystą pozwoli uniknąć takich sytuacji i wykryć wszelkie zmiany znacznie szybciej.
Jak przygotować dziecko na wizytę adaptacyjną?
Przygotowanie maluszka na spotkanie ze stomatologiem zależy od tego, wizyta adaptacyjna u dentysty kiedy się odbędzie. Jednak jest kilka rad, które są przydatne w każdym wieku. Przede wszystkim dziecko powinno zabrać do gabinetu swoją ulubioną maskotkę, aby jej też lekarz zbadać ząbki. Nie powinno się dziecku obiecywać żadnych nagród po wizycie w gabinecie, bo wówczas będzie to wywierać presję na maluszku. Bardzo ważne jest również to, aby rodzice nie byli zdenerwowani. Często stres i strach rodziców przechodzi na dzieci i wówczas zachowują się one w gabinecie nieswojo, nie wiedząc dlaczego. Dziecko nie wie, co go czeka. Jeśli od rodziców dostanie sygnał, że może być to coś nieprzyjemnego, to wówczas będzie zestresowane.
Jeśli natomiast jest to zwykłe spotkanie z panem, który ma fajny gabinet i mnóstwo ciekawych urządzeń, to wówczas maluch będzie z radością czekać na tę wizytę. Odpowiednie nastawienie jest kluczem do sukcesu. Oczywiście bardzo ważne jest podejście lekarza, a więc należy zadbać o to, aby znaleźć dobrego specjalistę, którego dzieci uwielbiają. Najmłodsi pacjenci są bardzo wymagający, a więc rodzice muszą się postarać, aby wybrać dobrego lekarza. Wizyta adaptacyjna, jak i regularne późniejsze wizyty pozwolą uniknąć wielu problemów. Zdrowe zęby to mniej stresu dla rodziców i dziecka i także mniej bólu. Z tego względu należy już od pierwszych miesięcy przyzwyczajać dziecko do zabiegów wykonywanych w jamie ustnej.