Bonding zębów – co to jest? Poznaj odpowiedź!

Bonding zębów to zabieg polegający na odbudowie ich powierzchni oraz korygowaniu ich wyglądu. Jest on wykonywany z wykorzystaniem żywic kompozytowych i umożliwia skuteczne zamaskowanie drobnych przebarwień oraz niewielkich niedoskonałości takich jak ukruszenia lub otarcia. Jest to zabieg dość szybki, stosunkowo tani i bardzo skuteczny.

Jak działa bonding zębów?


Bonding zębów to procedura należąca do zabiegów realizowanych w ramach nowoczesnej stomatologii estetycznej. Jest on mało inwazyjny, ponieważ podczas jego wykonywania nie dochodzi do poważnej ingerencji w strukturę szkliwa. Zabieg bondingu nie wymaga bowiem szlifowania zębów, a jedynie łagodnego wytrawienia. Podczas wykonywania bondingu stosuje się ten sam materiał, który jest stosowany podczas tradycyjnego leczenia ubytków próchniczych. Procedura wykorzystuje zjawisko adhezji, które zapewnia mocne przyleganie stosowanego kompozytu do powierzchni zębów bez potrzeby ich szlifowania.

Zabieg bondingu zębów przebiega w kilku etapach. Obejmują one między innymi pobranie odcisków zębów, ustalenie ich przyszłego wyglądu w zakresie pożądanej wielkości oraz kształtu, wytrawianie szkliwa, nakładanie kompozytu oraz jego utwardzanie. W zależności od stanu uzębienia pacjenta oraz zakresu pracy koniecznej do wykonania przez stomatologa procedura może obejmować pojedynczą wizytę lub być wykonywana podczas kilku kolejnych spotkań.

Wskazania do bondingu


Bonding może być wykonywany w przypadku braku przeciwwskazań. Wśród nich wymienić należy zmiany próchnicowe oraz choroby przyzębia. Zabieg jest polecany w przypadku drobnych mankamentów uzębienia takich jak zniekształcenie lub złamanie korony zęba, drobnych ubytków w postaci ukruszeń oraz przebarwień i szpecących szpar między zębami.

Zalety i wady bondingu zębów


Wśród niewątpliwych zalet bondingu należy wymienić przede wszystkim bardzo krótki czas przeprowadzania procedury oraz jej szerokie zastosowanie. Bonding umożliwia zarówno zmianę kształtu zębów, jak i zamykanie przerw między zębami. Ponadto, bonding jest metodą mało inwazyjną, która nie narusza w znacznym stopniu struktury szkliwa. Daje bardzo dobre rezultaty oraz jest bezpieczny i stosunkowo tani.

Bonding zębów ma też swoje wady. Jedną z nich jest dość niska trwałość zabiegu. Podczas codziennej normalnej aktywności dochodzi do jego ścierania oraz powstawania uszkodzeń lub przebarwień. Ponadto, bonding może być wykonywany jedynie w przypadku niewielkich uszkodzeń. W przeciwnym razie konieczne jest zastosowanie innych rozwiązań, takich jak na przykład licówki. W niektórych wypadkach bonding może być stosowany jedynie jako zabieg mający na celu poprawę estetyki.

Tak jest w przypadku leczenia ortodontycznego. Sam zabieg wpływa co prawda na lepszy wygląd wizualny uzębienia lecz nie przyczynia się do poprawy funkcjonowania zgryzu oraz nie usuwa przyczyny problemu. W sytuacji, w której konieczne jest bardziej zdecydowane działanie nie można stosować boldingu lecz należny zdecydować się na aparat ortodontyczny, a bonding stosować jedynie jako działanie pomocnicze mające na celu poprawę kształtu i koloru zębów.