Odsłonięta szyjka zębowa

Odsłonięcie szyjek zębów to dolegliwość, która powstaje, kiedy linia dziąsła w stosunku do zęba niebezpiecznie się obniża. Jest to ogromny problem, który może powodować bardzo nieprzyjemne dolegliwości bólowe.

Co to jest odsłonięta szyjka zębowa?

Odsłonięta szyjka zębowa powstaje na skutek obniżenia się poziomu dziąsła. Zazwyczaj część zęba, która została odkryta ma nieco inny kolor niż pozostały jego obszar. Trzeba podkreślić, że pewną normą jest fizjologiczne odsłanianie szyjek zębowych na starość. Jeśli jednak proces taki zachodzi u osób młodych, trzeba zastanowić się, jakie są jego przyczyny.

Otóż, najczęstszą przyczyną odsłaniania się szynek zębowych jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Wszystko dlatego, że dziąsła najczęściej obniżają się na skutek działania płytki nazębnej, która jest miejscem żerowania groźnych dla zębów bakterii. Dlatego też obniżaniu szyjek zębowych bardzo często towarzyszy próchnica. Natomiast na odsłonięcie szyjek zębowych wpływ ma nie tylko niedostateczna higiena jamy ustnej, ale także ta zbyt intensywna. Używanie zbyt dużej siły podczas szczotkowania zębów, a także niewłaściwe dobranie szczoteczki, także mogą być przyczyną odsłoniętej szyjki zębowej.

Jak rozpoznać odsłonięte szyjki zębowe?

Niestety, wielu pacjentów bagatelizuje odsłonięte szyjki zębowe po zauważeniu pierwszych objawów. Czasem da się zauważyć obniżenie poziomu dziąsła dookoła zęba. Jednak najczęściej uwagę pacjentów zwraca dopiero pojawienie się znacznej nadwrażliwości zębów. Wszystko dlatego, że odsłonięta szyjka zębowa uwidacznia obszar, który bardzo intensywnie reaguje na spożywanie kwaśnych, zimnych bądź też gorących potraw.

Natomiast w badaniu lekarskim da się zauważyć, że zmianie uległ kształt dziąsła. Stomatolog z pewnością zwróci także uwagę na to, że odsłonięciu uległ korzeń zębowy, który ma nieco ciemniejsza barwę niż otaczające go tkanki. Charakterystyczne dla odsłoniętych szyjek zębowych jest również pojawienie się próchnicy – wszystko dlatego, że odsłonięte tkanki zęba są na nią wyjątkowo mało odporne.

Odsłonięte szyjki zębowe leczenie

Aby móc skutecznie leczyć odsłonięte szyjki zębowe, należy poznać przyczynę ich powstawania. Jeśli do tego stanu doprowadziła nieprawidłowa higiena jamy ustnej, bardzo istotna będzie zmiana codziennych nawyków. Pacjent powinien dowiedzieć się, w jaki sposób prawidłowo szczotkować zęby, a także – jak często to robić. Bardzo ważne jest, by po spożywaniu kwaśnych potraw przez przynajmniej pół godziny ni myć zębów. Zamiast tego zdecydowanie lepiej wypłukać jamę ustną przy pomocy czystej wody.

Lekarz, który chce skutecznie leczyć odsłonięte szyjki zębowe, bardzo często decyduje się na przeprowadzenie zabiegu skalingu oraz piaskowania, które mają za zadanie usunięcie kamienia nazębnego. Po przeprowadzeniu tego zabiegu bardzo często powierzchnia zębów jest zabezpieczona przy pomocy fluoru, który ma za zadanie zmniejszenie wrażliwości, a także ochronę odsłoniętych miejsc przed próchnicą. Bywa tak, że przyczyną odsłoniętych szyjek zębowych jest wada zgryzu. W takiej sytuacji należy niezwłocznie rozpocząć leczenie ortodontyczne.