Stara plomba w zębie
0
(0)

Należy regularnie odwiedzać dentystę, jeśli chcesz cieszyć się zdrowymi zębami. Niezwykle ważne jest także uzupełnianie wszystkich ubytków. Niewłaściwa higiena jamy ustnej skutkuje przeważnie próchnicą, która bardzo szybko rozprzestrzenia się na inne zęby.

Kiedy wymienić plombę?

Warto zaufać swojemu stomatologowi w kwestii korekty plomb. Zarówno względy zdrowotne, jak i estetyczne mogą przemawiać za wymianą wypełnienia zęba. W tym artykule wyjaśnimy, czym skutkuje stara plomba w zębie, a także podpowiemy, kiedy należy ją wymienić. Najczęstszym wyborem wśród pacjentów jest oczywiście plomba biała. Najlepiej korzystać z usług sprawdzonych i renomowanych stomatologów, którzy wiele lat działają na rynku i cieszą się pozytywną opinią.

Należy pamiętać, że stałej kontroli stomatologicznej wymagają zęby, które były już kiedyś leczone. Dodatkowo specjalista powinien raz na jakiś czas sprawdzić szczelność wypełnienia. Czasami plomba może nie mieć widocznych uszkodzeń, a ząb może w ogóle nie boleć. Dopiero w czasie dokładnego badania stomatologicznego okazuje się, że występują jakieś ukruszenia lub pęknięcia. W takiej sytuacji nie ma sensu czekać na poprawę, lepiej od razu zdecydować się na nową plombę.

Postęp technologiczny sprawił, że obecnie możemy korzystać z rozwiązań, o których dawniej byśmy nawet nie pomyśleli. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu wizyta u dentysty wiązała się z dużym bólem, ale obecnie dostępne są nowoczesne środki znieczulające, dzięki którym pacjent nie odczuwa żadnego bólu, ani dyskomfortu w czasie zabiegu. Próchnica wtórna jest skutkiem poważnego zaniedbania. Z czasem może dojść nawet do zapalenia miazgi lub infekcji dziąseł. Przeważnie oznacza to kosztowne i długotrwałe leczenie kanałowe, na które nie wszyscy mogą sobie pozwolić. Jeśli leczenie kanałowe nie da żadnych efektów to wtedy pozostaje usunięcie zęba, czyli tak zwana ekstrakcja.

Warto mieć na uwadze, że skutecznym sposobem na walkę z próchnicą są dobrze wykonane plomby kompozytowe. Stara plomba w zębie nie zabezpiecza tak dobrze jak nowa, dlatego lepiej ją wymienić. Plomby kompozytowe można idealnie dopasować do reszty zębów pod względem kolorystycznym. Należy pamiętać, że w niektórych sytuacjach wymiana plomby jest po prostu niezbędna. Ząb, który był raz zaplombowany niestety już zawsze będzie potrzebował kontroli lekarza dentysty. Wypełnienie oczywiście musi być zmienione, jednak nigdzie nie jest określone ile lat ma upłynąć. Przez 10 lat i więcej wytrzymują w stanie nienaruszonym plomby amalgamatowe, które jednak wykorzystuje się coraz rzadziej.

W jakich sytuacjach wymiana plomby jest niezbędna?

Trochę mniejszą wytrzymałość mają kompozytowe materiały. Warto podkreślić, że tego typu wypełnienia już po kilku latach mogą stracić swoje wszystkie właściwości. Z reguły jednak nie trzeba dokonywać żadnych poprawek przez około 10 lat. Jest to też uzależnione od stylu życia pacjenta. Plomby dłużej spełniają swoją funkcję, jeśli pacjent dba o higienę jamy ustnej.

Higiena to jednak nie wszystko, ponieważ trzeba jeszcze uważać na uszkodzenia mechaniczne. W wyniku spożywania twardych pokarmów plomba może się zwyczajnie ukruszyć. To sprawia, że wypełnienie jest nieszczelne i może zacząć się rozwijać wtórna próchnica. Trzeba pamiętać, że ząb z naruszoną plombą może w ogóle nie boleć. Dlatego to stomatolog powinien ocenić, czy niezbędne wykonanie leczenia powtórnego. Pod wypełnieniami, które wydają się nienaruszone również może się rozwijać próchnica wtórna. Na szczęście za pomocą RTG można zdiagnozować tego typu zmiany.

Stara plomba w zębie powinna być wymieniona po 8-10 latach. Zdjęcie RTG doskonale obrazuje, jak daleko postąpił chorobowy proces, a także w jakim stanie są zęby oraz dziąsła. Ból zaplombowanego zęba pojawia się zazwyczaj w zaawansowanym stadium próchnicy. Ze względów estetycznych zaleca się wymianę plomb amalgamatowych na światłoutwardzalne. Kompozytowi można nadać dowolny odcień, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie go do reszty zębów.

Jeśli wypełnienie nie straciło szczelności to stara plomba w zębie można zostać. Mimo wszystko zaleca się wymianę ze względów estetycznych. Od rozległości zmian uzależniony jest przede wszystkim koszt założenia nowego wypełnienia. Warto podkreślić, że wymiana plomb wchodzi w zakres stomatologii zachowawczej. Nie jest to raczej nic skomplikowanego, więc nawet mało doświadczony i początkujący stomatolog powinien sobie bez większego problemu poradzić. Najpierw trzeba usunąć stare wypełnienie, oczyścić ubytek, a potem założyć nową plombę.

Koszt wymiany plomby w zależności od rozległości zmian

W dzisiejszych czasach wykorzystywane są głównie plomby światłoutwardzalne, które są nie tylko estetyczne, ale również bardzo wytrzymałe. Cena zabiegu oscyluje w granicach 200-300 zł, ale zależy też od wielkości ubytku. Trzeba mieć na uwadze, że głęboką próchnicą może być dotknięty nawet zdrowo wyglądający. Niestety nie wszystko jest widoczne gołym okiem, dlatego czasami należy wykonać dodatkowe badania.

Leczenie kanałowe jest niezbędne, jeśli zmiany objęły już miazgę. W takiej sytuacji wymiana plomb może nie być wystarczająca. Lekarz dodatkowo powinien wykonać zabieg endodontyczny, czyli usunąć chorą miazgę i dokładnie oczyścić kanały. Leczenie kanałowe jest bardzo kosztowne i w prywatnych gabinetach potrafi kosztować nawet kilkaset złotych. Niepokojące zmiany można szybko zdiagnozować, jeśli będziesz regularnie odwiedzać swojego dentystę.

Wymiana plomb jest prostym i krótkim zabiegiem u pacjentów, którzy pozostają pod stałą kontrolą dentystyczną. Jest to też skuteczne zabezpieczenie zęba na następne lata. Warto dodać, że nie trzeba się o nic martwić, ponieważ zabieg wymiany plomby jest bezbolesny. Doświadczony dentysta umie ocenić, które plomby nadają się do wymiany.

Dostępne są plomby światłoutwardzalne oraz chemoutwardzalne. Ze względu na trwałość bardziej polecane jest wypełnienie światłoutwardzalne. Wymiana plomby to bardzo prosty zabieg, który może być wykonany w trakcie jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Należy od razu skonsultować się ze stomatologiem, jeśli odczuwasz ból po wymianie plomby.

Wiele osób zastanawia się, czy można jeść z ukruszoną plombą. Oczywiście nie powinno się tego robić, ponieważ może to tylko nasilić dolegliwości bólowe. Po dokładnym przeczytaniu tego artykułu powinieneś już wiedzieć, że stara plomba w zębie powinna być wymieniona.

Czy ten artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by ocenić artykuł.

Średnia ocena 0 / 5. Licznik głosów: 0

Brak ocen. Bądź pierwszy!