Problemy z zębami są jednymi z najbardziej nieprzyjemnych. Dlatego jedyną odpowiedzią na pytanie – Odsłonięte szyjki zębowe – co robić? – jest jak najszybsze umówienie się na wizytę w gabinecie stomatologicznym. Lekarz stwierdzi przyczynę powstania schorzenia i zaleci leczenie.
Leczenie odsłoniętych szyjek zębowych
Leczenie dolegliwości związanych z odsłoniętymi szyjkami zębowymi będzie uzależnione od przyczyn powstania schorzenia. Najczęściej tą przyczyną jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. W takim wypadku najlepiej jest poprosić lekarza stomatologa o wskazówki dotyczące właściwego dbania o zęby i dziąsła. Lekarz przeprowadzi też zabiegi mające na celu wyczyszczenie wszystkich miejsc z kamienia, osadów oraz resztek pokarmów. Do głównych działań będzie należało piaskowanie, skaling oraz w uzasadnionych przypadkach kiretaż.
Jeśli szyjki zostały odsłonięte przy okazji używania aparatu ortodontycznego, konieczna będzie jego korekta lub zdjęcie. Ortodonta po stwierdzeniu nieprawidłowości będzie musiał dopasować aparat w idealny sposób do uzębienia. W przeciwnym razie w krótkim czasie na uzębieniu mogą pokazać się liczne punkty zaatakowane przez próchnicę.
Odsłonięte szyjki zębowe – co robić – domowe sposoby
W poszukiwaniu sposobów na pozbycie się uciążliwej i bolesnej nadwrażliwości zębów warto korzystać z badań nowoczesnej medycyny oraz doświadczeń profesjonalnego ziołolecznictwa. Leczenie trzeba rozpocząć od zaopatrzenia się w miękką szczoteczkę, która nie będzie zdzierała szkliwa oraz uszkadzała dziąseł.
W aptekach i drogeriach dostępnych jest wiele past, które posiadają właściwości kojące i regenerujące. W ich składach można znaleźć między innymi witaminę E oraz mieszanki ziół leczniczych. Dla zabezpieczenia szkliwa trzeba nabyć pastę wzbogaconą fluorem. Specjalna pasta pozwoli na rewitalizację uszkodzonego przez nadmierne ścieranie szkliwa.
W czasie leczenia zabronione jest używanie past mających właściwości ścieralne lub zaopatrzonych w drobinki służące do dokładniejszego wyczyszczenia zębów. Nie można więc stosować żadnych past wybielających, które bardzo silne oddziaływają na płytki zębów.
W sklepach zielarskich dostępne są mieszanki ziołowe do płukania jamy ustnej. Wysokiej jakości preparaty ziołowe mają właściwości przyśpieszające gojenie się drobnych urazów dziąseł.
Niezwykle ważną sprawą w całym procesie leczenia jest właściwe odżywianie i dostarczanie organizmowi niezbędnych witamin i składników mineralnych.
Umów się na konsultacje
Mam odsłonięte szyjki zębowe – co robić? W przypadku stwierdzenia u siebie odsłoniętych szyjek zębów lub pojawienia się symptomów mogących to oznaczać należy przede wszystkim umówić się na konsultacje do lekarza stomatologa. W gabinecie zostanie przeprowadzone dokładne badania i lekarz poda diagnozę oraz podejmie decyzję odnośnie do prawidłowego i skutecznego leczenia. Wizyty nie wolno odkładać na później, ponieważ nieleczone odsłonięte szyjki zębów mogą doprowadzić do bardzo poważnych i kłopotliwych schorzeń, takich jak paradontoza.