Pięknie wyglądające zęby są niezwykle ważne dla każdego człowieka. Nie tylko poprawiają one wygląd twarzy i uśmiechu, lecz dodatkowo dodają pewności siebie, co może pomagać w codziennym życiu zawodowym i osobistym. Często jednak nie są objęte próchnicą czy też inną poważną chorobą, która mogłaby pogarszać ich wygląd, a po prostu są źle ustawiona. Wada zgryzu to naprawdę poważny kłopot, który powinno się bardzo szybko usunąć. Zrobić to można przy pomocy aparatu ortodontycznego i retencyjnego. O ile ten pierwszy zna praktycznie każdy, tak już jednak ten drugi stanowi sporą nowość. Czym jest i jak wygląda aparat retencyjny?
Aparat retencyjny – czym jest i czy trzeba go nosić?
Zanim jednak przejdzie się do tego, jak wygląda aparat retencyjny i z jakiego powodu trzeba go nosić, w pierwszej kolejności dowiedzieć się trzeba pokrótce, jak wygląda leczenie nieprawidłowego zgryzu.
Źle ułożone zęby to przede wszystkim ogromny problem wizerunkowy, lecz także mogący odbijać się na zdrowiu. Wada zgryzu może bowiem powodować nadmierne ścieranie się zębów, a także liczne problemy gastryczne spowodowane źle przeżutym pokarmem. Nic więc dziwnego, że wiele osób jeszcze na wczesnym etapie życia swoich dzieci stara się im usunąć wadę zgryzu.
Jak poprawia się zgryz? Oczywiście używa się do tego specjalnego narzędzia, czyli aparatu ortodontycznego. Składa się on ze specjalnych zamków umieszanych na zębach, które łączone są ze sobą metalowym łukiem. Cała konstrukcja jest tak ustawiana, aby wywierać na poszczególne zęby precyzyjnie dobraną siłę i w efekcie tego doprowadzać je do zmiany pozycji. Jest to rzecz jasna proces bardzo powolny i może zająć nawet kilka lat.
Czym natomiast jest aparat retencyjny? Po zdjęciu klasycznego aparatu zęby cały czas mogą pozostawać niestabilne. Grozi im powrót do poprzedniej, nieprawidłowej pozycji lub też przemieszczenie się w nowy sposób. Bez względu jednak na to, co się stanie, wada zgryz zostanie przywrócona. Żeby tego uniknąć, stosuje się prostszy, jedynie stabilizujący zęby aparat retencyjny. Jego noszenie jest obowiązkowe, jeśli chce się utrwalić nowy zgryz i móc się nim cieszyć przez wiele kolejnych lat.
Jak wygląda aparat retencyjny? W tym wypadku wszystko tak naprawdę zależne jest od tego, z jakim konkretnie jego rodzajem ma się do czynienia. Podobnie bowiem jak w przypadku klasycznych aparatów ortodontycznych, tak i retencyjne występują na rynku w różnych wersjach. Czym się więc one cechują i na który warto postawić, jeśli chce się uzyskać możliwie najlepsze efekty leczenia nieprawidłowego zgryzu?
Rodzaje aparatów retencyjnych
Jeśli ktoś chce się dowiedzieć, jak wygląda aparat retencyjny, przede wszystkim zdobyć trzeba informacje na temat tego, jakie są rodzaje takich aparatów. W zależności bowiem od konkretnego ich typu będą się one zupełnie inaczej prezentowały wizualnie.
Wiedzieć trzeba, że wyróżnia się dwa rodzaje takich aparatów, czyli wersje stałe i ruchome. Aparat retencyjny stały to po prostu specjalny metalowy łuk, który przyklejany jest na zębach od ich wewnętrzne strony. Jest on stosunkowo cienki, więc nie wywołuje tak dużego dyskomfortu, jak klasyczny aparat z zamkami, a dodatkowo z racji swojego położenia nie jest on widoczny dla osób postronnych.
Takie aparaty mocowane są na stałe, więc nie trzeba się martwić tym, aby każdego dnia samodzielnie je zakładać. Często wiele osób zastanawia się nad tym, jak długo takie aparaty należy nosić. Wszystko w tym wypadku zależne jest od danego pacjenta i tego, jak zachowują się jego zęby po leczeniu klasycznym aparatem. Dość często retainer trzeba mieć na zębach już do końca życia, aby je stabilizował i utrzymywał w odpowiedniej pozycji. Z racji tego, że aparat stały nie jest widoczny, wielu pacjentów decyduje się w takiej sytuacji właśnie na niego. Wiedzieć jednak trzeba, że wymaga on dość skrupulatnego czyszczenia. Nie pomaga w tm oczywiście jego umiejscowienie. Co więcej, dość niewygodne staje się także ewentualne leczenie zębów, jeśli będzie na nich umieszczony retainer stały.
Drugim rodzajem aparatu retencyjnego jest wersja ruchoma. Pod jakim względem różni się ten model od aparatu stałego? Jak wygląda aparat retencyjny ruchomy? Zwykle przyjmuje on postać szyny obejmującej w całości łuk zębowy, lecz może być także wyjmowaną płytką. Jak można się bez trudu domyślić, ogromną przewagą takiego aparatu jest to, że może on być wyjmowany np. na noc.
Ile kosztują aparaty retencyjne?
Jak więc widać aparaty retencyjne przyjmować mogą różne postacie, a ich typy pozwalają dobrać je do potrzeb i oczekiwań pacjentów. Na sam koniec pozostaje jeszcze tylko jedno, ostatnie pytanie, a mianowicie, ile takie aparaty kosztują? Czy jest to wydatek porównywalny z klasycznym aparatem ortodontycznym, czyli cena liczona jest w tysiącach złotych?
Na szczęście koszt retainera jest o wiele niższy, co skutecznie obniża cenę leczenia wady zgryzu. Oczywiście konkretna suma waha się w zależności od typu retainera, lecz na ogół trzeba się przygotowywać na wydatek około 400-600 złotych. Nie jest to więc cena w znaczący sposób wpływająca na ogólny koszt prostowania zębów.