0
(0)

W jamie ustnej często powstają afty, które są dosyć bolesną dolegliwością. Różne są przyczyny ich powstawania, ale najczęściej zalicza się do nich niewłaściwa higiena jamy ustnej oraz choroby migdałków. Odpowiadamy jak pozbyć się afty raz a skutecznie.

Afta – czym jest?

Warto dodać, że z reguły znikają one samoistnie, ale czasami niezbędna jest wizyta u lekarza, żeby ocenił, czy afta nie jest przypadkiem innym schorzeniem. Są to bolesne owrzodzenia lub nadżerki, które są ubytkami błony śluzowej. Otoczone są rumieniowatym obrzeżem i pokryte białym nalotem. Na uwagę zasługuje także aftowe zapalenie jamy ustnej, które charakteryzuje się wieloma aftami występującymi na wargach, języku lub policzkach. Średnica aft nie przekracza z reguły 5 mm, ale zdarzają się również afty o wielkości 3 cm. Warto zwrócić uwagę na fakt, że afty są czasami określane jako pleśniawki i jest to błędne określenie. Wiele osób zastanawia się jak pozbyć się afty raz na zawsze.

Jak się objawia afta?

Początkowo pojawia się stan zapalny na śluzówce jamy ustnej. Następnie wystąpić mogą małe owrzodzenia lub okrągłe nadżerki, które już po 48 otoczone są białym lub przezroczystym nalotem. Należy mieć na uwadze, że afty zdecydowanie częściej pojawiają się u osób palących tytoń i pijących alkohol. Przy małych aftach mogą się czasem powiększyć węzły chłonne, ale nie dzieje się to zawsze. Owrzodzenia są bardzo bolesne, ale powinny ustąpić maksymalnie po 8 dniach. Jeśli do tego czasu będzie się utrzymywał stan zapalny to należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Występują jeszcze bolesne nadżerki, które znikają z reguły po dwóch tygodniach. Zdecydowanie większe problemy stwarzają afty duże, które mogą zostawiać blizny. Występują pojedynczo lub w grupach i bardzo ciężko jest je usunąć. Czasami niezbędne jest wykonanie badania, które pomoże stwierdzić, czy zmiany nie są przykładowo objawem pasożytów przewodu pokarmowego lub cukrzycy.

Kuracja i leczenie afty

Podstawa leczenia aft opiera się na odpowiedniej profilaktyce. Trzeba przede wszystkim przestrzegać zasad higieny jamy ustnej i szczotkować zęby przynajmniej kilka razy dziennie. Warto się również umówić do stomatologa, który oceni, czy nie występuje żadna próchnica. To właśnie nieleczona próchnica jest często przyczyną występowania aft, dlatego warto to sprawdzić. W sprzedaży dostępne są środki przyspieszające gojenie, które zmniejszają objawy bólowe i mogą być przepisane przez lekarza. W niektórych przypadkach zaleca się także ogólne badania krwi, żeby wykluczyć ogólnoustrojowe nieprawidłowości. Świadomość jak pozbyć się afty zdecydowanie ułatwia życie pacjentom.

Pierwszym krokiem powinna być wizyta u lekarza pierwszego kontaktu, który zaleci dalszą diagnostykę. Afty mogą się również pojawiać kilka razy w roku i wtedy trzeba koniecznie udać się na konsultację lekarską, ponieważ mogą być symptomem ważnej choroby. Dobre efekty daje także leczenie miejscowe przy użyciu preparatów antyseptycznych oraz przeciwzapalnych. Chodzi o to, żeby odpowiednio zabezpieczyć aftę przed czynnikami zewnętrznymi i ograniczyć ból. Afty poważnie utrudniają codzienne funkcjonowanie i uniemożliwiają skupienie się na naprawdę ważnych rzeczach.

Czy ten artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by ocenić artykuł.

Średnia ocena 0 / 5. Licznik głosów: 0

Brak ocen. Bądź pierwszy!