Fluoryzacja zębów to zabieg, który dość często wykonywany jest w gabinetach stomatologicznych. Ma on na celu poprawę stanu uzębienia pacjenta poprzez remineralizację szkliwa oraz podniesienie odporności zębów na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, takich jak na przykład bakterie chorobotwórcze. Co ważne, zabieg fluoryzacji może być wykonywany zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci.
Niezależnie jednak od wieku pacjenta, z uwagi na możliwość wystąpienia działań niepożądanych procedura zawsze powinna być wykonywana przez stomatologa w profesjonalnym gabinecie. W odniesieniu do zabiegu fluoryzacji, wielu pacjentów zadaje pytanie: ile czasu po fluoryzacji można jeść?
Na czym polega fluoryzacja zębów?
Wielu pacjentów zastanawia się nad tym: na czym polega ten zabieg oraz ile czasu po fluoryzacji można jeść? Otóż, jak wspomniano powyżej, fluoryzacja zębów to zabieg, który jest bardzo często wykonywany w gabinetach dentystycznych. Stanowi on bowiem jeden z najbardziej podstawowych elementów profilaktyki w walce z próchnicą. Należy jednak pamiętać o tym, że podczas zabiegu wykorzystywany jest fluor, który w zależności od stosowanego stężenia może wykazywać działanie prozdrowotne lub szkodliwe, a nawet toksyczne. Fluor w niewielkich ilościach jest niezbędny dla prawidłowej budowy zębów oraz kości.
Może on być dostarczany egzogennie wraz ze spożywanym pokarmem, w tym: zbożami, rybami czy orzechami. Ponadto, pierwiastek ten znajduje się w wodzie pitnej. Fluor znajduje również zastosowanie w stomatologii i profilaktyce dentystycznej. Jest on bowiem składnikiem past do zębów stosownych w warunkach domowych oraz żeli, lakierów i pianek używanych w gabinetach stomatologicznych.
Produkty te są aplikowane na oczyszczoną przez dentystę powierzchnię zębów, a zawarty w nich fluor stopniowo wnika w strukturę zębów. Wybrane preparaty stosuje się inaczej – pianki wymagają wypłukania jamy ustnej po ich zastosowaniu. Fluoryzacja przyczynia się do zmniejszenia porowatości zębów oraz spłycenia drobnych uszkodzeń i ubytków. Dodatkowo, fluor redukuje ilość bakterii próchnicowych w jamie ustnej.
Kiedy robić fluoryzację?
Fluoryzacja powinna być wykonywana w ramach profilaktyki walki z próchnicą. Należy jednak pamiętać o tym, że zabieg ma zalety oraz wady. Jest to procedura stosunkowo tania oraz bardzo skuteczna. Z drugiej jednak strony należy pamiętać o tym, że fluor jest aktywnym pierwiastkiem i w nadmiarze może wykazywać szkodliwe lub nawet toksyczne działanie.
Ma on również zdolność do kumulowania się w organizmie. W związku z tym, zabieg fluoryzacji zębów powinien być zawsze wykonywany pod kontrolą specjalisty oraz w zaleconych przez niego odstępach czasu. Zbyt częsta fluoryzacja może prowadzić do zatrucia przewlekłego organizmu, które objawia się obecnością ciemnych plam na powierzchni zębów. Ostre zatrucie fluorem manifestuje się bólem głowy, dolegliwościami za strony układu pokarmowego, nudnościami, łzawieniem oczu, nadmierną potliwością oraz wymaga pilnej interwencji lekarskiej.
Zalecenia po zabiegu fluoryzacji
Wielu pacjentów zastanawia się nad tym: ile czasu po fluoryzacji można jeść? Otóż, po zabiegu nie należy spożywać żadnych posiłków przez okres około dwóch godzin. Dodatkowo, przez około dobę wskazane jest ograniczenie szczotkowania zębów, palenia papierosów oraz żucia gumy. Dłuższy czas kontaktu ze szkliwem zastosowanego podczas fluoryzacji preparatu wpływa bowiem korzystnie na efekty jego działania.