Utrata zęba powoduje duży dyskomfort i znacznie wpływa na samoocenę. Na szczęście dziś dentyści są w stanie umieścić wybity ząb na miejscu. Jakie warunki trzeba spełnić, by reimplantacja zęba się udała?
Na czym polega reimplantacja zęba?
Do utraty zębów dochodzi nie tylko w późniejszym wieku. Częstą przyczyną są wypadki komunikacyjne. Również osoby, które prowadzą aktywny tryb życia częściej narażone są na wybicie zębów. Uprawianie sportów walki czy nawet zwykła jazda na rolkach może skończyć się wypadkiem, w którym ucierpi ząb.
Reimplantacja zęba to zabieg, który pozwala na odzyskanie dawnego uśmiechu. Lekarz stomatolog jest w stanie wstawić wybity ząb na miejsce. Dzięki temu zabiegowi pacjent odzyska dawny wygląd.
Reimplantacja zęba – rodzaje
Lekarze stomatolodzy spotykają się z dwoma rodzajami reimplantacji. Jednym z nich jest wstawienie zęba, który został utracony wskutek nagłego zdarzenia. Chcąc, by zabieg się udał, trzeba jednak spełnić dwa niezbędne warunki.
Ząb, który pacjent chce wstawić ponownie, należy przywieźć do lekarza jak najszybciej. Najlepiej, by do zabiegu doszło nie później niż 30 minut od wypadku. Zdarza się, że zabieg zostaje wykonany nawet godzinę po utracie zęba, ale wtedy znacznie obniżają się szanse powodzenia.
Ważne jest również, by ząb był odpowiednio przechowywany w czasie transportu. Nie można umieszczać go w żadnym pudełku czy zawijać w chusteczkę. Ząb powinien zostać przetransportowany w jamie ustnej lub pojemniczku z solą fizjologiczną.
Największe szanse na powodzenie zabiegu mają te osoby, które natychmiast po utracie zęba obmyją go wodą. Konieczne jest również przemycie jamy ustnej. Po takim oczyszczeniu zęba należy umieścić go w zębodole. Dzięki temu korzenie zęba nie zostaną przesuszone i nie zaczną obumierać.
Kolejnym rodzajem reimplantacji jest zabieg zamierzony. W tej sytuacji lekarz usuwa ząb, a następnie umieszcza go w tym samym miejscu.
Reimplantacja – jak przebiega ten zabieg?
Reimplantacja zęba nie jest zabiegiem łatwym. Do reimplantacji zamierzonej pacjent jest przygotowywany wcześniej. Ważne jest, by przeszedł antybiotykoterapię, dzięki temu można uniknąć niebezpieczeństwa, że bakterie przedostaną się do krwiobiegu.
Kolejną czynnością przed zabiegiem jest usuniecie złogów nazębnych, sprawdzenie stanu uzębienia a także odkażenie jamy ustnej. Tak przygotowany pacjent może zostać poddany reimplantacji.
Reimplantacja zębów jest zabiegiem, który musi być przeprowadzony bardzo ostrożnie. Uszkodzenie zęba w trakcie usuwania spowoduje, że nie będzie się on nadawał do ponownego wstawienia. Do zabiegu najczęściej używa się kleszczy z płaskimi dziobami. Należy unikać dźwigni, która jest bardziej inwazyjna.
W trakcie zabiegu ząb przechowywany jest w roztworze z soli fizjologicznej. Pacjent poddany jest znieczuleniu miejscowemu, którego zaletą jest to, że znieczula wyłącznie miejsce, w pobliżu którego pracuje lekarz.
Reimplantacja zębów to zabieg, który pozwala na zachowanie zębów nawet po poważnych urazach. Dzięki temu nie trzeba zakładać licówek, mostków czy implantów.