Co jeść po leczeniu kanałowym?
0
(0)

Leczenie kanałowe polega na oczyszczeniu kanałów korzeniowych i usunięciu zakażonej miazgi, żeby uchronić ząb przed wyrwaniem. Cała procedura jest wykonywana z jak najmniejszym dyskomfortem dla pacjenta, a stomatolog przeprowadza zabieg w znieczuleniu miejscowym. To przede wszystkim pozwala uwolnić od bólu i uchronić przed powikłaniami. Jednak wiele osób zastanawia się jak długo przebiega proces gojenia i jaki pokarm można spożywać w pierwszych dniach po leczeniu kanałowym (endodontycznym). Te i inne kwestie postaramy się przybliżyć oraz dokładnie wyjaśnić w niniejszym teście.

Wskazania po leczeniu kanałowym

Po zabiegu pacjent może odczuwać dyskomfort ze strony leczonego zęba. Ważne zatem jest, żeby przestrzegać wszystkich zaleceń dentysty, co pozwoli na uniknięcie dolegliwości i ewentualnych powikłań. Bezpośrednio po leczeniu należy dbać o zęby, jeść pokarmy, które nie spowodują uszkodzenia założonej plomby, dbać o właściwą higienę jamy ustnej, a w razie, gdy pojawią się niepokojące objawy, to należy jak najszybciej udać się na wizytę kontrolną do gabinetu stomatologicznego.

Czy po leczeniu kanałowym można jeść? Dietetyczne zalecenia

Kiedy można jeść po leczeniu kanałowym? To pytanie nurtuje wielu pacjentów. Dobrze jest przez 2-3 pierwsze godziny po zabiegu powstrzymać się od jedzenia, żeby uniknąć bólu i uchronić ząb przed uszkodzeniem. Warto wiedzieć, że najlepsze co można zrobić po leczeniu, to stosować się do dietetycznych zaleceń dentysty.

Co można jeść po leczeniu kanałowym?

Ząb po leczeniu kanałowym jest bardzo wrażliwy. Dlatego wielu pacjentów chce wiedzieć na czym polega dieta po takim zabiegu. Zaleca się spożywanie miękkich oraz łatwo strawnych pokarmów, a unikanie twardych, które mogą naruszyć strukturę zęba i narazić na dolegliwości bólowe. Najlepsze zatem będą zupy kremy, koktajle, mocno rozgotowane warzywa, mięso z kurczaka, ryby oraz jogurty. Warto unikać jedzenia produktów wymagających intensywnego żucia i gryzienia, a także pokarmów gorących i bardzo zimnych, które mogą podrażnić leczony ząb. Unikajmy też napojów zawierających cukry, ponieważ są one doskonałą pożywką dla drobnoustrojów i wpływają na rozwój próchnicy.

Jak dbać o zdrowie jamy ustnej po leczeniu kanałowym?

Co każdy pacjent powinien robić po leczeniu kanałowym? Przede wszystkim istotna jest regularna i prawidłowa higiena jamy ustnej. Dzięki temu proces gojenia przebiegnie bez komplikacji i w komforcie. Należy zatem myć uzębienie przynajmniej dwa razy dziennie przy pomocy najlepiej miękkiej szczoteczki oraz nici dentystycznych i płynu do płukania ust. Warto też dokładnie oczyszczać okolice wokół zęba. Takie zabiegi higieniczne, które powinny trwać ok 2-3 minut, pozwolą zapobiec rozwojowi próchnicy i zapewnią utrzymanie zdrowia jamy ustnej.

Regularne kontrole po leczeniu kanałowym

Nowoczesna stomatologia pozwala na skuteczną odbudowę zniszczonego uzębienia. Po zabiegu istotne są regularne wizyty kontrolne u specjalisty. Ząb po leczeniu kanałowym wymaga obserwacji. Odwiedzenie gabinetu dentystycznego ma na celu sprawdzenie czy proces gojenia przebiega prawidłowo. Pozwala również wykryć ewentualne nieprawidłowości. O tym jak często należy odbywać takie wizyty najlepiej jest ustalić ze stomatologiem. Jeśli pacjent będzie ich unikał oraz bagatelizował niepokojące objawy, wtedy dolegliwości mogą się nasilać.

Komplikacje po leczeniu kanałowym

Leczenie kanałowe to kluczowy zabieg stomatologiczny stosowany w celu usunięcia zainfekowanej miazgi z wnętrza zęba, dzięki czemu można go uratować. Przeprowadzony w sposób prawidłowy nie powinien spowodować żadnych powikłań. Ból po leczeniu kanałowym w pierwszych dniach po zabiegu jest dość naturalny, zwłaszcza, gdy mija znieczulenie. Jednak czasami pojawiają się komplikacje w postaci infekcji. Niekiedy może dojść również do pęknięć korony, powracających bólów, a także opuchlizny i stanów gorączkowych. W takim przypadku należy jak najszybciej skontaktować się ze stomatologiem. Zapewne konieczne będzie zastosowanie leków przeciwbólowych i antybiotyków oraz ponowne leczenie w celu uratowanie zęba przed ekstrakcją.

Czy ząb po leczeniu kanałowym może się zepsuć? Możliwe powikłania

Zdarza się, że po leczeniu kanałowym ząb zaczyna intensywnie boleć. Ponowny rozwój infekcji nie pozwala pacjentowi na normalne codzienne funkcjonowanie. Konieczna będzie zatem wizyta w gabinecie stomatologicznym i ewentualne powtórzenie leczenia endodontycznego. Nie jest to częsta sytuacja, jednak niestety możliwa. Stomatolog ponownie musi otworzyć kanał korzeniowy i dokonać jego dokładnego oczyszczenia. Powtórzony zabieg enndodontycznny określa się jako re-endo. Wykonuje się go w przypadku wykrycia nowych ubytków, mechanicznego uszkodzenia zęba, rozwoju infekcji i zarażenia się nią z sąsiedniego zęba. Powikłania mogą wynikać ze skomplikowania budowy kanałów lub wykrycia dodatkowych. Skuteczną metodą jest leczenie pod mikroskopem co upraszcza i ułatwia całą procedurę.

Czy ten artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by ocenić artykuł.

Średnia ocena 0 / 5. Licznik głosów: 0

Brak ocen. Bądź pierwszy!