Ząb zatrzymany jest problemem, z którym boryka się duże grono pacjentów. Zazwyczaj dotyczy on ósemek, ale niekiedy zatrzymaniu mogą też ulec inne zęby. Ząb zatrzymany to ząb, którego korona nie wyrżnęła się w pełni lub nie widać jej w ogóle ponad dziąsłem.
Zatrzymany ząb to liczne dolegliwości bólowe. Ból jest przewlekły i uciążliwy, gdyż jest spowodowany naciskaniem uzębienia na nerw. W przypadku długotrwałych stanów zapalnych konieczne jest chirurgiczne usunięcie zęba zatrzymanego.
Co ważne, nawet częściowo zatrzymany ząb może powodować szereg nieprzyjemnych dolegliwości, jak próchnicę, czy nieprzyjemny zapach z ust.
Usunięcie zęba zatrzymanego – kiedy, jak to wygląda?
Przyczyn powstawania zębów zatrzymanych jest naprawdę wiele. Może to być efekt małej ilości miejsca w szczęce, przez co ząb nie mieści się w łuku zębowym. Czasami przyczyną są czynniki genetyczne lub niedobory witaminy A i D.
Jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu wszystkie zęby zatrzymane usuwano. Współczesna stomatologia jest jednak na takim poziomie, że lekarze próbują ratować te zęby i sprowadzać je do łuku. Niezwłoczne chirurgiczne usunięcie zęba zatrzymanego konieczne jest, jeśli chodzi o ósemki, które powodują stany zapalne lub mogą psuć inne zęby.
Chirurgiczne usunięcie zęba zatrzymanego polega na nacięciu dziąsła, po uprzednim podaniu znieczulenia miejscowego. Stomatolog odsłania kość i może dostać się do zatrzymanego zęba. W większości przypadków ząb dzielony jest na mniejsze części, które usuwane są po kolei. Tylko w naprawdę prostych przypadkach możliwe jest usunięcie zęba zatrzymanego w całości. Po usunięciu zęba miejsce zostaje dokładnie oczyszczone i zszyte. Cały zabieg trwa około godziny. Czas jest oczywiście zależny od stopnia skomplikowania przypadku. Przed samym zabiegiem pacjent zostaje skierowany na wykonanie badanie tomografii komputerowej, by wiedzieć, gdzie leży problem i jak zadziałać efektywnie. Szwy w miejscu rany przeważnie usuwane są po siedmiu dniach. Pacjent otrzymuje od lekarza stomatologa liczne wytyczne, jak obchodzić się z raną w tym pierwszym tygodniu. W niektórych przypadkach stomatolodzy przepisują antybiotyk, by nie rozwinęła się dodatkowa infekcja, a dolegliwości bólowe były lepiej znoszone przez pacjenta.
Czy usuwanie zęba zatrzymanego boli?
Samo usunięcie zęba zatrzymanego nie jest bolesne, ponieważ działa się w znieczuleniu miejscowym. Gdy jednak znieczulenie przestanie działać, pacjent może odczuwać silne dolegliwości bólowe oraz obrzęk. Mogą one utrzymywać się nawet przez kilka dni. Gdy ból jest naprawdę silny należy przyjmować środki przeciwbólowe i płukanki przeciwzapalne, które powinny poprawić komfort codziennego życia w okresie po zabiegu.
Usunięcie zęba zatrzymanego pozostawia znaczny ubytek kostny. W niektórych przypadkach należy uzupełnić go za pomocą preparatów kościozastepczych.
Możliwe powikłania
Procedura usunięcia zęba zatrzymanego jest procedurą trudną i wiążącą się z ryzykiem. Jak po każdym zabiegu chirurgicznym należy być przygotowanym na wystąpienie możliwych powikłań. W przypadku usunięcia zęba zatrzymanego mogą to być:
- uszkodzenie korony zębów sąsiednich,
- uszkodzenie nerwu zębodołowego dolnego,
- perforacja zatoki szczękowej.
Usunięcie zębów zatrzymanych, dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod, jest dla pacjentów w coraz większym stopniu zabiegiem komfortowym.