Powstające w kącikach ust pęknięcia, które powszechnie nazywane są zajadami, to bardzo poważny problem. Nie tylko nie prezentują się one zbyt estetycznie, lecz dodatkowo są często źródłem poważnego bólu, a także pieczenia. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób zastanawia się, skąd się biorą zajady na ustach, a przede wszystkim, jak się ich skutecznie pozbyć. Co więc należy wiedzieć o tej przypadłości?
Czym są i jak wyglądają zajady?
Jeśli ktoś chce się dowiedzieć, skąd się biorąc zajady na ustach, w pierwszej kolejności taka osoba powinna upewnić się, czym takie krostki w ogóle są i dlaczego dochodzi do ich powstawania. Co więc należy wiedzieć o tej przypadłości zdrowotnej?
Zajady czy też nadżerki, ponieważ i tak często są nazywane, to fachowa mówiąc kątowe zapalenie warg. Spowodowane są one przez bakterie i różnego rodzaju grzyby, które potrafią się licznie zgromadzić w tym miejscu. Do ich namnażania i późniejszego atakowania skóry dochodzi w sytuacji, gdy oddziaływać na nie będzie ciepło, a także odpowiednia wilgotność. Kąciki ust są więc miejscem po prostu idealny na to, aby mogły bez przeszkód się rozwijać.
Początkowo zajady zwykle objawiają się przesuszoną i łatwo pękającą skórą, na której następnie szybko pojawia się stan zapalny, a więc związane z nim bolesne, pękające ranki. Co niezwykle ważne, zajady nie są w choćby nawet w najmniejszy sposób zaraźliwe i nie przenoszą się na inne części ciała.
Zajady – Witaminy
Skąd się biorą zajazdy na ustach? Jaki jest powód ich powstawania? Jak się okazuje, głównym źródłem tego problemu skórnego jest zaburzona równowaga witamin z grupy B, a konkretniej mówiąc witaminy B2. To oczywiście nie wszystko, ponieważ jak uważają specjaliści, kolejnym powodem powstawania tej przypadłości może być także niedobór żelaza.
Jakie jeszcze okoliczności mogą sprzyjać pojawianiu się zajadów na ustach? Często odpowiedzialna jest za nie anemia, cukrzyca, zaburzenia odporności czy też przeprowadzana antybiotykoterapia. Co ciekawe, częściej pojawiają się one u osób z nadwagą niż u tych z normalną masą ciała. Na sam koniec warto jeszcze wspomnieć, że często powodem pojawiania się takiego problemu na wargach jest infekcja bakteryjna obecna w organizmie, a także zakażenie drożdżakami.
Leczenie zajadów
Jak więc widać, powodów pojawienia się zajadów jest naprawdę wiele. Można starać się z nimi walczyć, lecz tak naprawdę wszystko sprowadza się do tego, aby wiedzieć, jak sobie poradzić z zajadami. Jaka jest skuteczna terapia pozwalająca szybko usunąć ten problem, jeśli tylko zaistnieje? Podstawową formą leczenia zajadów jest podawanie witamin oraz minerałów, które można kupić w każdej aptece.
Oczywiście najważniejsza w tym wypadku jest witamina B2, której deficyt może być głównym powodem pojawiania się takiego problemu na ustach. Jeśli taka forma leczenia nie pomoże, poleca się zastosowanie specjalnej maści, która ma właściwości przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne. Spowoduje to, że po pierwsze możliwe będzie usunięcie problemu, czyli bakterii, a po drugie skóra otrzyma dodatkową pomoc w leczeniu stanu zapalnego.