Nieestetyczne, bolesne, czerwone ranki w kącikach ust dostały niechlubną nazwę – zajady. Sprawiają ból podczas jedzenia, mówienia i śmiania się. Aby się ich pozbyć należy wiedzieć co stosować na zajady. Nieleczone długo utrzymują się na ustach i mogą powodować groźne następstwa.
Jak wyglądają zajady?
Zajady to zaognione ranki w kącikach ust. Na początku infekcja objawia się przesuszonymi, czerwonymi rankami, które powodują mrowienie i ból. Po czasie zaczerwienienie zamienia się w brzydkie nadżerki, które bardzo trudno wyleczyć. Bardzo często zajady mylone są z opryszczką, ta druga objawia się pęcherzem zlokalizowanym na ustach. Bąbel wypełniony jest płynem surowiczym, po pęknięciu płyn wypływa, a rana się zasusza i znika bardzo szybko bez śladu.
Zajady nie są zaraźliwe, występują tylko na ustach. Natomiast jednocześnie mogą pojawić się w obu kącikach. Powodem powstawania nadżerek są bakterie oraz grzyby. Infekcja może się pojawiać także w wyniku alergii, niewłaściwej diety oraz przy obniżeniu odporności. Leczenie jest bardzo czasochłonne, osoby zainfekowane powinny wiedzieć co stosować na zajady, aby nieco przyśpieszyć walkę z nadżerką ust.
Leczenie zajadów
Kiedy infekcja nie jest zbyt uciążliwa z powodzeniem można udać się do apteki i zakupić leki bez recepty. Każdy farmaceuta powinien wiedzieć co stosować na zajady, aby złagodzić zaczerwienienie i dolegliwości bólowe. Przy nadżerce w kącikach ust zaleca się stosowanie preparatów z witaminą B2. Dostępna jest jako samodzielny lek lub w połączeniu z innymi witaminami i minerałami np. jako suplement. Można zaopatrzyć się w maści o właściwościach ściągających i przeciwzapalnych. Dodatkowo zalecane jest serum regenerujące, które łagodzi ból i swędzenie. Wśród zalecanych specyfików wymienia się maść cynkową oraz maści z witaminami A i E.
Zajady można wyleczyć także domowymi specyfikami. Do tłustego kremu należy pokruszyć tabletkę z witaminą B2. Tak przygotowany krem należy nałożyć na zmiany skórne. Do leczenia zajadów używane są także drożdże. Można je nakładać bezpośrednio na zaognione miejsca w postaci pasty zrobionej z wody i świeżych drożdży. Można także przygotować drożdżowy napój. W 100 ml ciepłego mleka należy rozpuścić łyżeczkę świeżych drożdży i odrobinę cukru. Całość natychmiast wypić. Jeżeli domowe specyfiki oraz leki bez recepty nie pomagają należy udać się do lekarza, który ustali leczenie i przepisze odpowiednie leki.
Zapobieganie zajadom
Chcąc uniknąć tych nieprzyjemnych ranek należy zastosować odpowiednią dietę. Wszystkie posiłki powinny być bogate w produkty zawierające witaminę C (np. cytrusy, czerwona papryka, pomidory). Istotne jest spożywanie dużych ilości produktów zawierających żelazo. Są nimi mięso, szpinak, groch oraz fasola. Nie można zapomnieć o produktach mlecznych, które pomagają odbudować florę bakteryjną przewodu pokarmowego. Poza odpowiednią dietą należy dbać o kondycję ust, odpowiednie nawilżenie, aby nie pękały. Nie powinno się oblizywać ust, ponieważ przyczynia się to do powstawania zajadów, szczególnie w okresie jesienno-zimowym.